آکاایران: به فرزندان تان اعتماد به نفس دهید

آکاایران: هیچ وقت کودک تان را با دیگران مقایسه نکنید

به فرزندان تان اعتماد به نفس دهید

اختصاصیآکا ایران: 

اگر مدام کودک تان را با هم سن و سال خود ، با دوستان و حتی خواهر و برادرش مقایسه کنید، اثر بدی روی او خواهید گذاشت و اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار می دهید. با مقایسه کردن کودک احساس حقارت می کند و اعتماد به نفسش را از دست می دهد. خیلی از والدین مدام کودک شان را مقایسه می کنند و او را در کنار دیگر کودکان قرار می دهند. باید باور کنید که کوودک شما مستقل و آزاد است و راه و شیوه زندگی هر کس متقاوت خواهد بود.

خیلی از افراد این اصل را از روز اول قبول می کنند و می دانند همه انسان ها شبیه به هم نخواهند بود. هیچ کس نمی تواند خواسته های دیگران را به طور کامل محقق کند همان طوری که شما خواسته های پدر و مادرتان را به طور کامل برآورده نکرده اید. پس دست از این رفتار بردارید و کودک تان را به طور مرتب با دیگران مقایسه نکنید. در ادامه به آثار نامطلوب مقایسه کردن در کودکان اشاره خواهیم کرد تا بدانید با مقایسه کردن کودک چه عواقبی در انتظار شما و فرزندتان خواهد بود.

تربیت کودک

با مقایسه کردن کودک تان را عصبی می کنید

والدینی که مرتب کودک شان را با سایرین مقایسه می کنند باعث عصبانی شدن او می شوند. وقتی به او می گویید خوب نیستی، حس ناراحتی و تلخی را به او القا می کنید. کودک نه تنها از دست شما ناراحت می شود بلکه نسبت به خواهر و برادر و یا دوستانش نیز  کینه به دل می گیرد و از دست آنها هم عصبانی می شود.

تربیت فرزندان

کودک با مقایسه کردن خودخواه می شود

ممکن است والدینی مرتب به کودک گوشزد کنند که از سایرین بالاتر و بهتر است. توصیه می کنیم به طریق مثبت هم او با دوستانش مقایسه نکنید تا فرزندتان در آینده فکر نکند از بقیه یک سرو گردن بالاتر است . خوب است که کودک تان را تحسین کنید اما نباید به طور مداوم به او بگویید که از بقیه بهتر است .

با این کار در آینده کودکانی متکبر وخودخواه خواهید داشت . شاید فکر کنید با این کار نشان می دهید که از بقیه پدر و مادرها بهتر هستید و فرزندتان بهتر از بقیه است ، اما با خودخواه کردن  کودک تان لطفی در حق او نکرده اید و آینده زندگی اش را با مشکل رو به رو خواهید کرد .

کودک با مقایسه والدین ، دروغ گفتن را تمرین می کند

وقتی کودک تان را با بقیه مقایسه می کنید او را مجبور می کنید که مدام دروغ بگوید. بعضی از والدین از کودک خود انتظارات بالاتر از استعداد و توان او دارند و او را مجبور  می کنند دروغ بگوید. نباید در هیچ سنی کودک تان را مقایسه کنید زیرا این کار باعث خودکم بینی و سرخوردگی کودک می شود که کودک می خواهد از این مقایسه فرار کند. پس به این دلایل هیچ گاه کودک تان را با سایرین مقایسه نکنید.

منبع :