آکاایران: کودکان را پیام رسان بین خود و همسر سابق تان نکنید

آکاایران: از آسیب طلاق روی کودک تان پیش گیری کنید

کودکان را پیام رسان بین خود و همسر سابق تان نکنید

اختصاصیآکا ایران:  

زوج هایی که طلاق می گیرند این تصور را در فرزندان شان ایجاد می کنند که تنها شده اند و بزرگترین ضربه را از قطع رابطه پدر و مادرشان می خورند . حتی از بعضی از کودکان خواسته می شود که با واسطه گری بین پدرو مادرش صلح ایجاد کنند . بعضی دیگر از کودکان با پدرو مادرشان که دیگر نمی تواند از عهده ی کارهای روزانه بر آیند ، روبه رو می شوند و بعد از جدایی پدر و مادر بسیار غمگین و ناراحت هستند .

تصور می شود فرزندان تا سن بزرگسالی با آسیب های اجتماعی رو به رو خواهند بود اما همیشه هم این طور نیست و زوجین با مدیریت رفتارهای خود می توانند جلوی آسیب ها را بگیرند تا لطمه ای به زندگی فرزندان شان وارد نشود. گری نومن ، کارشناس خانواده و طلاق، درباره راهکار جدایی زوجین بدون وارد کردن آسیب طولانی مدت به کودکان نکاتی را ارائه می کند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت ...

با همسر سابق تان از طریق بچه ها ارتباط نداشته باشید

گری نومن می گوید : خیلی از زوجین طلاق گرفته از طریق بچه ها با هم ارتباط برقرار می کنند و استرس زیادی به آنها می دهند . آنها کودکان شان را وادار به مذاکره می کنند که  حتی خودشان قادر به انجام آن نیستند . بهتر است از طریق ایمیل و بدون واسطه گری کودکان تان با هم ارتباط داشته باشید . ایمیل به شما امکان می دهد که درباره تربیت و بزرگ کردن کودکان تان با هم صحبت کنید  ،بدون این که یاد خاطره ای بیفتید یا صحبت های پیشین را شروع کنید . ایمیل یک تاریخچه ضبط شده و قابل استناد در دادگاه است و والدین در استفاده از آن دقت بیشتری دارند . با استفاده از ایمیل هم کودکان تان را از استرس و ناراحتی دور می کنید و هم به شیوه درست با همسر سابق تان ارتباط خواهید داشت تا درباره آینده کودکان تان تصمیم گیری کنید .

اختلافات و احساسات تان را با کودکان تان در میان نگذارید

نومن می گوید : نوجوانان به دنبال آرامش هستند و نباید با صحبت کردن درباره طلاق دنیای آنها را وارونه کنید . نباید به هیچ وجه مسائل و اختلافات و احساسات عصبی خود نسبت به همسر سابق تان را با فرزندان بزرگ تان در میان بگذارید . نگرانی و احساس نیاز آنها به آرامش سبب می شود که متوجه شوند چه اتفاقاتی برای زندگی شما می افتد اما شما باید پدرو مادر باشید و نباید بچه ها را به درمانگر یا روانشناس خود تبدیل کنید. باید از خانه بیرون بروید و در خارج از منزل به دنبال روانشناس و درمانگر باشید. در صورتی که با کودکان تان همانند یک دوست غم خوار رفتار کنید به آنها آسیب های زیادی وارد می کنید.

زندگی مشترک

کودکان تان را درک کنید

نومن می گوید : کودکان بعد از طلاق پدرو مادرشان احساس نگرانی و آشفتگی می کنند و نیاز دارند که حس کنند درک می شوند . حرف های آنها را بشنوید و به آنها نگویید چه فکری کنند . نباید هیچ وقت از همسر سابق تان انتقاد و بدگویی کنید زیرا این انتقادی از کودک شماست زیرا کودک 50 درصد متعلق به همسر سابق شما می باشد . فقط به نکته ها و ناراحتی هایی ک هدارند گوش دهید .

کودک تان را سوال ، جواب نکنید !

نومن می گوید : به زوجین مطلقه توصیه می کنم به مساله گردش آخر هفته کودکشان با همسر سابق تان طوری فکر کنید که گویی او به خانه عمه یا دایی رفته است و با هیچ چیز نگفتن به او استرس وارد نکنید . انگار کودک باید دو دنیای جدا درست کند و یواشکی و آهسته به دنیای دیگری وارد شود . با سوال و جواب زیاد کودک را در مرکز توجه قرار می دهید که  ممکن است جایگاه نامناسبی از نظر عاطفی باشد . از کودکان تان سوالات سرگرم کننده و جالب بپرسید تا تنش را خنثی کنید و بعد از آن کل اتفاق روز را فراموش کنید .

صدماتی که به کودکان تان زده اید را جبران کنید

خیلی از زوجین مطلقه، وقتی این راهنمایی ها را می خوانند، متوجه می شوند که به صورت غیر عمد مرتکب اشتباهاتی شده اند و صدماتی را به کودک شان وارد کرده اند اما آیا برای جبران آسیب های عاطفی و عواقب یک جدایی احمقانه دیر شده است ؟

گری نومن می گوید: کودکان شما خیلی بخشنده هستند، حداقل تا زمانی که به سن جوانی و نوجوانی برسند که ممکن است احساسات عصبی در وجودشان بیشتر ریشه بدواند. اگر در برخورد با کودکتان اشتباه کرده اید این کارها را انجام دهید ..

  • از کودک تان عذرخواهی کنید. این عذرخواهی و ابراز تاسف برای مدت طولانی در ذهن کودک ثبت خواهد شد.
  • اشتباهات تان را به طور دقیق شرح دهید و به او قول دهید که تمام رفتارهایتان را تغییر خواهید داد.
  • برای او یک علامت مشخص تعیین کنید . مثلا به او بگویید زمانی که از همسر سابق تان بدگویی و انتقاد کردید، کودک دستش را بالا ببرد. با این کار شما حواستان جمع می شود و متوجه اشتباهتان می شوید تا دست از بدگویی بردارید. 

منبع :