آکاایران: چگونه کودک را از پوشک جدا کنیم ؟

راهکارهایی برای آموزش توالت رفتن کودکان

آکاایران: راهکارهایی برای آموزش توالت رفتن کودکان

اختصاصیآکا ایران:  

جدا کردن کودکان از پوشک ، شیشه شیر و پستانک کار سختی به نظر می رسد. کودکان اغلب در برابر جدا شدن از پوشک و مای بی بی مقاومت می کنند و اگر درست آموزش نبینند با جدا شدن از پوشک، دچار ترس و اضطراب و وسواس هایی می شوند. با آموزش صحیح می توانید در بهترین زمان و بدون آسیب رساندن به کودک، او را از پوشک بگیرید.

زمان های حساس را بشناسید

از همان ماه های اول تولد متوجه دستشویی کردن کودک می شوید. کودکان در این شرایط در یک جا می نشینند، سوراخ بینی شان را باد می کنند و به خودشان فشار می آورند و بعد از چند ثانیه دوباره این کار را تکرار می کنند. اگر وقت شناس باشید و این زمان های حساس را بشناسید، می توانید با به کار بردن واژه هایی او را برای آموزش دستشویی رفتن در آینده آماده کنید.

برای دستشویی کردن واژه مشترک داشته باشید

وقتی کودک تان را در حال دستشویی کردن می بینید، از یک واژه مشترک استفاده کنید. مثلا به سادگی به او بگویید: "داری پی پی می کنی؟ آفرین ادامه بده". به این ترتیب او را تشویق می کنید تا به کارش ادامه دهد . کودک به مرور منظور شما را می فهمد و به مرور وقت شروع دستشویی، این کلمات را به کار می برد و به شما خبر می دهد.

کودک را هول نکنید

نباید کودک تان را هیجان زده کنید تا از دستشویی کردن پشیمان شود. نباید در این زمان کودک را بلند کنید و حالت نشستن یا ایستادنش را عوض کنید. فقط با نگاهی مهربان و عبارت کوتاه او را همراهی کنید. بچه ها برای این که خوب دستشویی کنند به آرامش کامل نیاز دارند.

به پیشنهادات دیگران گوش نکنید

اطرافیانی که بچه کوچک داشته اند به شما پیشنهاد می کنند در سنی که کودک خود را از پوشک گرفته اند، به کودک تان دستشویی رفتن را یاد دهید. باید به جای توجه به حرف دیگران، توانایی کودک تان را بررسی کنید . بعضی از کودکان از 1 سال و نیم به بعد یاد می گیرند دستشویی خود را نگه دارند و بیشتر آنها از 2-3 سالگی آمادگی کامل خواهند داشت. کودک شما باید از حدود 20 ماهگی این توانایی را داشته باشد اما اگر تا این سن آمادگی لازم را نداشت، می توانید تا یک سال به او زمان دهید تا برای کنترل دستشویی خود آمادگی پیدا کند.

فرآیند کار را توضیح دهید

باید کم کم فرآیند کار را برای کودک توضیح دهید. هر وقت فرصت داشتید، به او درباره اینکه ادرار و مدفوع چگونه تولید می شوند و چرا باید آنها را تخلیه کرد توضیح دهید. اگر در مراحل قبل خوب عمل کرده باشید و برای هر فرآیند واژه ای را به کودک آموزش داده باشید، او برای رفع نیازش به شما در زمان مناسب آمادگی خواهد داشت.

با کودک تان همکاری کنید

برای انتخاب توالت فرنگی کودک تان به مغازه سیسمونی فروشی بروید و طرح مورد علاقه کودک را انتخاب کنید. توالت فرنگی های بچه گانه شبیه اسباب بازی هستند و کودکان می خواهند با آنها دوست شوند. به کودک تان آموزش دهید حتی برای عوض کردن پوشک چند بار روی توالتش بنشیند. بهترین زمان وقتی است که خودتان به دستشویی می روید. وقتی کودک توالت رفتن شما را می بیند ، می خواهد در این باره از شما تقلید کند.

کودک را به توالت رفتن عادت دهید

وقتی کودک تان می تواند بنشیند او را چند بار در روز روی توالت بچه گانه بگذارید. باید طوری به کودک تان آموزش دهید که احساس بدی پیدا نکند و مانند بسیاری از بچه ها خودش را منقبض نکند.

کودک را سرزنش نکنید

وقتی کار کودک تان تمام شد ، هیچ وقت جملات منفی مانند "اه اه ! ببین چه کار کردی" را نگویید. هنگام باز کردن پوشک کودک تان و شستن او چهره منفی و چندش آور به خود نگیرید و او را تشویق کنید. کودکان به همین کار ساده شان هم افتخار می کنند و اگر این احساس افتخار را از آنها بگیرید، در برابر دستشویی کردن مقاومت می کنند.

کودک را تنها نگذارید

باید کودک را هنگام دستشویی کردن همراهی کنید . از کودک تان بخواهید فشار بیشتری به خودش بیاورد تا دستشویی کردن برایش آسان تر باشد. می توانید از همان ماههای اول این کار را شروع کنید. مثلا اگر یبوست دارد با ماساژ شکم یا در حالت نشسته روی دست قرار دادنش به او کمک کنید.

باید وقت بگذارید

برای آموزش دستشویی رفتن به کودک باید تا 10 روز زمان بگذارید و تحمل چند بار کثیف شدن خانه را داشته باشید. در این مدت باید در فواصل زمانی کوتاه بدون اعلام کودک تان او را به دستشویی ببرید تا زود به زود دستشویی کند. البته نباید عصبانیت یا بی حوصلگی تان به کودک استرس و ترس وارد کند.

کودک را پیش متخصص ببرید

اگر کودکان سه سال دارد و هنوز با جدا شدن از پوشک خود را کثیف می کند یا از دستشویی کردن طفره می رود، با روانشناس کودک مشورت کنید. شاید اضطراب وارد شده به کودک، به او اجازه این کار را نمی دهد و باید قبل از هر اقدامی با کمک متخصص اضطراب کودک را از بین ببرید.

منبع :