آکاایران: با رفتارعاطفی شب ادراری کودک را درمان کنید

رفتار مناسب با شب ادراری کودکان

با رفتارعاطفی شب ادراری کودک را درمان کنید

اختصاصیآکا ایران:  

شب ادراری در بسیاری از کودکان رایج است و هیچ مشکلی چون شب ادراری در فرآیند رشد جسمانی کودک عمومیت ندارد . با این حال درباره این مشکل خیلی کم صحبت می شود و والدین و کودکان از بیان شب ادراری احساس خجالت می کنند .

شب ادراری قابل درمان است و با تشخیص فاکتورهای بروز شب ادراری و به حداقل رساندن آن می توان این مشکل را درمان کرد . عوامل زیادی باعث بروز شب ادراری می شود اما بر طبق بررسی های انجام شده عوامل اصلی بروز شب ادراری به شرح زیر می باشد :

*خواب عمیق و زیاد : اگر کودک خواب عمیقی داشته باشد ، شاید مغزش نتواند سیگنال دریافت شده مبنی بر مثانه پر شده را دریافت کند و جایش را خیس کند .

*یبوست : یبوست کودکان می تواند منجر به شب ادراری شود زیرا در این حالت فشار زیادی به مثانه کودک وارد می شود .

*سیگنال دهی اشتباه درمورد کوچک بودن مثانه : در این حالت مثانه کودک اندازه طبیعی دارد اما مغز سیگنال های اشتباهی می گیرد و فکر می کند مثانه پر است یا پر نیست .

*پایین بودن سطح هورمون ADH : این هورمون میزان ادرار تولید شده در بدن را کنترل می کند و بروز مشکل درباره عملکرد آن ممکن است باعث بروز شب ادراری شود .

*تاخیر در بلوغ مثانه : این حالت زمانی رخ می دهد که سیگنال دهی بین مغز و مثانه در زمان خواب با تاخیر صورت گرفته و بنا بر دلایلی با کندی همراه شود .

پزشکان اطفال می گویند شب ادراری برای کودکان زیر 6 سال کاملا طبیعی است اما بعد از سن 6 سالگی در صورت بروز شب ادراری باید کودک تان را نزد متخصص کودکان ببرید .

توصیه های کاربردی برای کاهش و درمان شب ادراری کودکان

کودک تان را پیش از خواب به دستشویی ببرید

کودک حتما قبل از خواب به دستشویی برود و مطمئن شوید کودک به خوبی ادرار می کند تا احتمال شب ادراری کاهش یابد .

از دستگاه های مخصوص استفاده کنید

در فروشگاه های مخصوص لوازم کودک و نوزاد دستگاه های هشداردهنده وجود دارد که به لباس زیر کودک وصل می شود و شب ادراری کودک را هشدار می دهد . این ابزار کاربردی در طولانی مدت تاثیر خوبی می گذارد و خانواده ها می توانند از این وسیله در کنار سایر روش های درمانی و جایزه دادن استفاده کنند .

قبل از خوابیدن مایعات کمتری بخورد

کودک تان را به نوشیدن آب و مایعات قبل از خواب محدود کنید . البته ممکن است با این راهکار کودک احساس کند برای کاری که عمدی در بروز آن نیست ، در حال تنبیه شدن است .

کودک تان را توجیه کنید

وقتی کودک در این شرایط قرار می گیرد ممکن است با تعداد زیادی از سوالات رو به رو شود و احساس بدی داشته باشد و به همین خاطر به سراغ والدین می رود تا درباره علت شب ادراری توضیح بخواهد . باید به ساده ترین حالت ممکن با  او صحبت کنید و به او بگویید مثانه و مغز به خوبی با هم حرف نمی زنند . پس حواستان باشد هیچ وقت نباید کودک تان را به خاطر شب ادراری و سوالاتی که می پرسد سرزنش کنید .

کودک تان را تشویق کنید

در مواجه با کودکانی که با مشکل شب ادراری رو به رو هستند به جای انتقاد و تنبیه ، گفت و گویی آرام داشته باشید . شب ادراری در خیلی از مواقع از کنترل کودک خارج است و اگر با او با دید انتقادی و تنبیه برخورد کنید ، کودک را در وضعیت بدی قرار می دهید . باید او را تشویق و حمایت کنید و بدون توجه به مشکلی که وجود دارد  ، در کنارش باشید .

به کودک تمرین مثانه دهید

این تمرین بسیار ساده و البته تاثیر گذار است و باعث می شود بتواند ادرار را برای زمان بیشتری در مثانه اش نگه دارد . این تمرین باعث می شود توانایی کودک برای کنترل ادرار تقویت شود و در نهایت باعث کم شدن احتمال شب ادراری می گردد .

از وسایل کمکی استفاده کنید

در فروشگاه ها و داروخانه وسایلی وجود دارد که تبعات منفی شب ادراری را کاهش می دهد. پوشش های ضدآب از جمله این وسایل است که روی تخت خواب کودک می کشید تا استرس او کمتر شود .

به پزشک متخصص مراجعه کنید

پزشک متخصص اطفال در زمینه شب ادراری بسیار کمک کننده است .  او بهتر از هر کسی می تواند به کودک شما کمک کند . پزشک با زیر نظر گرفتن فرایندهای مخلف کودک ، توصیه های خوبی ارائه می کند . در واقع پزشک با یافتن علت شب ادراری راه حل مناسبی پیدا می کند. گفت وگوی دوستانه و برقراری رابطه عاطفی تاثیر زیادی در درمان مشکل شب ادراری کودکان دارد. نباید کودک را در این شرایط تنها بگذارید و نشان دهید که در هر شرایطی در کنار او هستید. کودک با نزدیکی عاطفی ، از نظر روانی برای درمان آمادگی بیشتری خواهد داشت. 

منبع :