آکاایران: بسیاری از مادران و پدران با شنیدن اسم مهدکودک، یاد والدین کارمند می افتند و تصور می کنند مهدکودک جایی است که می توانند فرزندشان را به افرادی بسپارند.

آکا ایران

روزنامه جام جم: بسیاری از مادران و پدران با شنیدن اسم مهدکودک، یاد والدین کارمند می افتند و تصور می کنند مهدکودک جایی است که می توانند فرزندشان را برای چند ساعت به افرادی بسپارند و خودشان به کارشان برسند، اما در یک کلام باید گفت مهدکودک صرفا جایی نیست که سرپرستی کودکتان را بپذیرد، بلکه جایی برای آموزش و اجتماعی شدن اوست.

آکاایران: مهدکودک خوب چه ویژگی هایی دارد؟


در فرهنگ ما وابستگی بین والدین و بچه ها بیش از حد است و این وابستگی در رشد بچه اختلال به وجود می آورد.

بهتر است والدین بدانند که در رشد و تکامل کودک خود، فقط تا مرحله مشخصی می توانند برای کودک کافی باشند، به بیان دیگر معمولا تا دو ، سه سالگی محیط خانه، مادر و پدر برای رشد کودک کفایت می کند، ولی بعد از آن می طلبد که کودک در محیط دیگری قرار بگیرد.

والدین باید این آمادگی را پیدا کنند که فرزندشان از آنها جدا شود و به محیط دیگری که همان مهدکودک است، برود. از این سن به بعد، کودکان به تجربه های اجتماعی نیز نیاز دارند. بنابراین ارتباط با همسالان و آموختن بسیاری از مفاهیم را می توان از طریق اجتماع برای فرزندان مهیا کرد.

رشد اجتماعی کودک، نحوه ارتباط با دیگران و یادگیری زبان و درک مفاهیم کلامی و غیرکلامی در یک مهدکودک خوب که از معیارهای لازم برای رشد اجتماعی و کلامی کودکان برخوردار باشد، ضروری به نظر می رسد.

بهترین مهد کودک، جایی است که جو عاطفی و رابطه دوستانه در آنجا بر قرار شود و کودک مورد اذیت قرار نگیرد. بعضی کودکان در دو هفته اول برای رفتن به مهد گریه می کنند. خوب است که والدین با کودک خود به مهد بروند تا کودک به فضای جدید اعتماد پیدا کند.

باید کودک را برای رفتن به مهد تشویق کرد. کودک با رفتن به مهد رابطه خوبی با مربی پیدا می کند، ابتدا احترام به بزرگ تر را یاد می گیرد و در مرحله بعدی یاد می گیرد که چگونه با بچه های دیگر ارتباط برقرار و بازی کند.

در مهد کودک بعد از سه یا چهار سالگی آموزش هم وارد بازی می شود. باید توجه داشته باشید که آموزش های بیش از حد هم به بروز احساس ناخوشایند در کودکان منجر می شود.

منبع :