آکاایران: چرا کودکان دچار استرس می شوند ؟

راهکارهایی برای رفع استرس کودکان

آکاایران: راهکارهایی برای رفع استرس کودکان

اختصاصیآکا ایران:  

استرس در کودکان باعث تخریب ساختارهای ذهنی ، جسمی و روحی کودک می شود . تنش های ناشی از استرس باعث به هم خوردن تعادل زندگی می شود و ممکن است کودکان به طور مزمن یا مقطعی دچار استرس شوند که این استرس با تغذیه نامناسب یا رفتارهای نابه هنجار بروز می کند و می تواند در اینده زندگی شان نابهنجاری های اجتماعی به وجود آورد .

مشکلات مالی و استرس کودکان

وقتی والدین در بحران مالی قرار می گیرید ، کودک تان نیز به صورت ناخواسته در معرض این بحران قرار می گیرد . علت این مساله می تواند این نکته باشد که در این شرایط برای کودک کمتر لباس یا کفش نو و ... می خرید . او شناخت کاملی نسبت به مسائل محیطی ندارد اما احساس می کند مسائل و اتفاقات بدی روی داده و به همین دلیل دچار نوعی استرس می شود .

راه حل برخورد صحیح : باید نسبت به مشکلات مالی با کودکان تان صدق باشید اما نه  تا آن حد که باعث استرس و نگرانی شان شوید . مثلا به آنها بگویید :" امسال به علت مشکلات مالی به سفر طولانی مدت نمی رویم اما می توانیم به یک سفر یک روزه بیرون از شهر برویم . این شرایط تمام خواهد شد و دوباره می توانیم به سفرهای طولانی برویم و خوش بگذرانیم ."

با این طرز صحبت کردن به کودکان و  اعضای خانواده تان هیچ استرسی منتقل نمی کنید بلکه آنها سعی می کنند تا در راستای حل مشکلات به شما کمک کنند .

استرس

دوستان و استرس کودکان

بر طبق نظر روانشناسان وقتی کودک به سن 3-4 سالگی می رسد ، از مفهوم " دوست " درک بیشتری پیدا می کند و حتی ممکن است به دوستانش بیشتر از والدین متکی شود . هر رفتار عاطفی از طرف دوستان که با بی توجهی همراه باشد می تواند باعث ناراحتی و استرس در کودک شود .

راه حل برخورد صحیح : اگر می بینید کودک تان دائما از دوستان هم سن و سالش شکایت می کند ، توجه بیشتری به این موضوع داشته باشید و رفتار آنها را زیر نظر بگیرید . باید راههای ارتباطی میان شما و کودکان تان باز باشد تا به این وسیله از آنچه که میان آنها اتفاق می افتد آگاه باشید و هر زمان که متوجه بروز علائم استرس زا در فرزندتان شدید او را پیش روانشناس کودک ببرید .

خواب کم و استرس کودکان

بدخوابی یا خواب کم باعث خستگی و بدخلقی کودکان می شود . بر طبق تحقیقات بدن افرادی که کمتر از حد معمول استراحت می کند ، سوخت و ساز کمتری دارد و به خوردن مواد غذایی مختلف نیز علاقه بیشتری خواهد داشت . این مساله باعث افزایش وزن ، انتخاب مواد غذایی ناسالم و رخوت و کندی در کودک می شود .

راه حل برخورد صحیح : کودک را به موقع برای خوابیدن همراهی کنید و چند دقیقه ای در کنار او بنشینید و برایش کتاب بخوانید . باید برای خوابیدن و بلند شدن کودک زمان بندی داشته باشید . کودکان تا 6 سالگی باید 11 تا 13 ساعت در طول شبانه روز بخوابند و کودکان مدرسه ای بین 10 تا 11 ساعت و نوجوانان بین 8 تا 10 ساعت به خواب کافی احتیاج دارند . افراد بالغ نیز باید روزی 8 ساعت بخوابند .

خوب غذا نخوردن و استرس کودکان

وقتی کودک به جای غذای مقوی انواع چیپس و اسنک را می خورد ، در حفظ تعادل انرژی درونی اش با مشکل رو به رو می شود . در این حالت کودک نمی تواند بر حفظ سلامتی اش متمرکز شود و با افزایش وزن ناخواسته روبه رو خواهد شد .

راه حل برخورد صحیح : باید  کودک را ملزم کنید که سه وعده غذایی اصلی یعنی صبحانه ، ناهار و شام بخورد . کودکانی که وعده های غذایی را در کنار خانواده شان می خورند جسم سالم تر و روحیه بهتری دارند.

رفع استرس کودکان

بی حوصلگی و استرس کودکان

کودکان نیز همانند بزرگسالان به دنبال چیزهای نو و هیجان انگیز هستند . آنها بعد از تمام شدن ساعت مدرسه و رفتن به خانه دچار خستگی ناشی از عدم تحریک و هیجان و دلزدگی می شوند . در این مواقع سراغ خوراکی های فاقد ارزش غذایی بالا می روند و با تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری وقت خود را می گذرانند که این کارها باعث چاقی و دیابت احتمالی می شود .

راه حل برخورد صحیح : باید برای کودک تان بعد از ساعت مدرسه برنامه ی ساده ای تنظیم کنید تا یک ساعت تحرک ورزشی در آن وجود داشته باشد .

مدرسه و استرس کودکان

کودکان در مدرسه حس رقابت را تجربه می کنند و این امر باعث بروز استرس و تنش می شود . در فضای مدرسه همواره بین دانش آموزان در درس و فعالیت های ورزشی  رقابت وجود دارد .

راه حل برخورد صحیح : به کودک تان کمک کنید تا بازی ها و ورزش هایی انجام دهد که در آنها مهارت و توانایی دارد . او را تشویق کنید تا مهارت کافی را کسب کند و به او بفهمانید که با تلاش بیشتر می تواند مشکلاتش را حل کند . موفقیت های کوچک را جشن بگیرد تا خاطره ای در ذهنش ثبت شود .

مشاجره والدین و استرس کودکان

زمانی که والدین با هم دعوا می کند برای کودک تنش فکری ایجاد می شود . این حالت بیشتر در کودکان تا سن 10 سال دیده می شود . کودکان تا 10 سالگی امنیت خود را در کنار پدر و مادرشان حس می کنند و هر اتفاقی که باعث جدایی آنها شود به تفکر و روان کودک آسیب رسانده و باعث ایجاد استرس و تنش در او خواهد شد .

راه حل برخورد صحیح : اگر میان شما و همسرتان مشاجره لفظی اتفاق افتاد و متوجه شدید کودک تان شاهد این اتفاقات است ، خود را کنترل کرده و به او یاد آوری کنید : " هر کسی ناراحت و عصبانی می شود و مهم این است که تو در مشاجره دخالت نکنی و به کار خود برسی "

غلبه نادرست والدین بر استرس و استرس کودکان

کودک تمام رفتارهای والدین را الگوبرداری می کند . او زمانی که پدر و مادر تلاش می کنند بر استرس شان غلبه کنند نیز از آنها الگوبرداری می کند . اگر والدین برای رهایی از بحرانی تا دیر وقت بیدار می مانند یا در زمان راه رفتن غذا می خورند و خیلی زود عصبانی می شوند ، کودک نیز یاد می گیرد که این کارها برای رهایی از استرس بهترین گزینه ها هستند و والدین به طور ناخواسته و غیر مستقیم راه حل های نادرست را به کودک آموزش می دهند .

راه حل برخورد صحیح :باید به کودک تان آموزش دهید که به شیوه ای مناسب و منطقی می توان بر استرس غلبه کرد . به او بفهمانید سلامتی ارزش زیادی دارد و نباید به خاطر برخی مشکلات سلامتی را فدای موضوعات بحرانی کرد .

زندگی پرتنش و بی نظم و استرس کودکان

خیلی از افرادی که در خانواده های پر رفت و آمد و پرتنش زندگی می کنند دچار اضافه وزن ناشی از استرس مزمن می شوند . بر طبق مطالعات کودکانی که در این محیط ها رشد می کنند بیشتر در معرض استرس خواهند بود . استرس به دلیل تولید مقدار زیادی هورمون کورتیزول ایجاد می شود ، همان هورمونی که کودک به خوردن زیاد تمایل خواهد داشت و این تمایل باعث اضافه وزن و چاقی می شود . در حالت کلی استرس باعث اختلال تغذیه می شود .

راه حل برخورد صحیح : چنین خانواده ای باید آموزش ببینند که آرامش را به محیط زندگی پرتنش خود وارد کنند . حتی 10 دقیقه دراز کشیدن روی زمین یا مبلمان و ماساژ دادن بازو و پاها باعث کسب آرامش می شود . مجله ها را ورق بزنید یا به پارکی کوچک بروید و برای یک ساعت قدم بزنید . باید کارهایی را انجام دهید که باعث آرامش بیشتر شما شود.

منبع :