آکاایران: مکیدن شصت و خوردن ناخن در میان کودکان شایع است

آکاایران: عادت های رایج در میان کودکان

مکیدن شصت و خوردن ناخن در میان کودکان شایع است

اختصاصیآکا ایران:  

کودکان عادت هایی چون مکیدن انگشت، پیچاندن مو توسط انگشت ها، کوبیدن سر به دیوار و سطوح و خوردن ناخن دارند. این عادت های رایج خطراتی برای سلامتی روحی و روانی کودک ندارد اما می تواند علائمی هشدار دهنده باشد. به نظر شما عادت های کودکان خطری برای سلامتی آنها در پی خواهد  داشت و باید برای ترک آن ها تدبیری اندیشیده شود؟

کودکانی که شصت شان را می مکند

این عادت از رایج ترین عادت ها در میان نوزادان و کودکان می باشد. بعضی از کارشناسان امورتربیتی باور دارند که درصد کودکان نوپا انگشت شصت شان را می مکند. این کار اشکالی ندارد اما اگر برای مدت طولانی ادامه داشته باشد مشکل ساز خواهد شد. بر طبق نظر آکادمی پزشکی کودکان آمریکا، بیشتر از نیمی از کودکان براساس عادت شان انگشت شصت خود را می مکند که این عادت در فاصه 6 تا 7 ماهگی کنار گذاشته می شود.

بعضی از کودکان خردسال تا سن 4 تا 5 سالگی نیز انگشت شصت خود را می مکند که اگر این عادت در این سنین ادامه داشته باشد باید چاره ای اندیشیده شود . دندان پزشکان هشدار می دهند که مکیدن انگشت شصت کودکان خطراتی برای سلامتی دندان و دهان به همراه خواهد داشت . باید خردسالان را برای ترک این عادت ترغیب کنید . یادآوری محبت آمیز و جایزه دادن برای ترک این عادت در بازه های طولانی مدت تاثیر گذار خواهد بود . البته آغشته کردن انگشت شصت به ماده ای تلخ یا تند و بی خطر یا پوشاندن شصت با بانداژ به ترک عادت کمک می کند .در کنار همه راهکارها باید صبور بود و در مواقع ضروری با پزشک اطفال مشورت کرد.

کودکانی که سر خود را به دیوار می کوبند

بعضی از نوزادان و کودکان نوپا عادت دارند سر خود را به تخت خواب یا دیوار بکوبند. در این وضعیت خیلی از والدین احساس ترس و وحشت می کنند زیرا این حالت را با مشکلات روحی و روانی مرتبط می دانند. در صورتی که کوبیدن سر به سطوح مختلف می تواند نشانه ای از اوتیسم باشد اما در خیلی از موارد در میان خردسالان و کودکان عادتی رایج است که رشد طبیعی خود را طی می کند. عادت کوباندن سر به سطوح در میان نوزادان 6 تا 18 ماهه رواج بیشتری دارد اما اگر این عادت تا سن 4 سالگی ادامه پیدا کند، باید با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

کودکانی که موهایشان را دور دست می پیچند

عادت پیچاندن مو در کودکان 3 تا 6 ساله مشاهده می شود و معمولا به عنوان عادتی بی خطر به حساب می آید. خردسالان برای به دست آوردن آرامش این کار را انجام می دهند و حتی گاهی برای احساس راحتی بیشتر در زمان خستگی یا کسل بودن موهایشان را با انگشتان شان می پیچند. اگر این عادت تا سن 6 سالگی ادامه داشته باشد و کار به ابروها و مژه ها هم کشیده شود، باید به متخصص اطفال مراجعه کنید.

کودکانی که ناخن های خود را می خورند

این عادت بیشتر در کودکان 5 تا 6 ساله مشاهده می شود . البته همیشه استرس عامل بروز این عادت نمی باشد اما قرار گرفتن در شرایط استرس زا می تواند باعث تشدید عادت ناخن خوری شود. باید در مواقعی که کودک به ناخن خوری ترغیب می شود او را به انجام کارهای سرگرم کننده با دستانش ترغیب کنید تا حواسش از انجام این کار پرت شود. البته کوتاه کردن ناخن و شستشوی مرتب دست ها نیز توصیه کاربردی و مهمی خواهد بود.

منبع :