آکاایران: برای کودک تان غذای مجزا درست نکنید

کودک بد غذا را به خوردن ترغیب کنید

آکاایران: کودک بد غذا را به خوردن ترغیب کنید

اختصاصیآکا ایران:  

شاید وقتی کودک تان میوه، سبزیجات و مکمل های غذایی را به خوبی نخورد، دچار استرس و نگرانی شوید. فکر می کنید کودک تان سوء تغذیه دارد و رشد خوبی نخواهد داشت. در ادامه راهکارهایی ارائه می دهیم که با استفاده از آنها کودک تان را به غذاخوردن علاقه مند می کنید ...

برای غذاخوردن کودک برنامه داشته باشید

کودکان در حال رشد باید هر 3-4 ساعت مواد غذایی مصرف کنند. سه وعده غذایی برای همه شناخته شده است اما کودکان به دو وعده میان غذا، اسنک یا مقداری میوه نیاز دارد که باید در فاصله بین وعده های اصلی مصرف شود. باید برای غذاخوردن کودک تان برنامه ریزی داشته باشید تا بدن کودک بتواند تمام گروه های غذایی مورد نیاز را دریافت کند.

برای کودک تان غذای مجزا درست نکنید

خیلی از مادران فکر می کنند باید برای کودک شان غذایی مجزا از دیگر اعضای بزرگسال خانواده درست کنند. این کار اشتباهی است که باعث دور کردن کودک از جمع خانواده می شود و باعث شده کودک با تاخیر بیشتری به دیگر گروه های غذایی عادت کند. پس برای تمام اعضای خانواده یک غذا درست کنید و زمانی غذا را صرف کنید که همه اعضای خانواده حضور داشته باشند. البته میان وعده های کودک مقوله ی جداگانه ای است و نیاز به حضور دیگر اعضای خانواده نیست. کودکان از شیوه غذا خوردن والدین تقلید می کنند. این الگوبرداری درباره غذاخوردن وقتی بروز می کند که همه اعضای خانواده یک غذای واحد و دور هم صرف کنند.

کودک تان را مجبور به غذاخوردن نکنید

شما به عنوان والدین کودک باید مواد غذایی مورد نیاز بدن را به او بدهید و این نیاز را همانند دیگر نیازهای بدنش تامین کنید. اما اگر کودک غذا را نمی خورد یا تمایلی به خوردن ندارد نباید او را مجبور به خوردن کنید. وقتی کودک را مجبور کنید، کودک به جای این که به غذاخوردن تمایل پیدا کند مقاومت بیشتری می کند. شما باید شرایط صرف یک وعده غذایی کامل را برای او فراهم کنید و او را آرام آرام به سمت غذا متمایل کنید.

غذاهای جدید را وارد برنامه غذایی کودک کنید

طبیعی است که کودکان نسبت به غذاهای جدید واکنش سردی از خود نشان دهند. کودکان از تست غذاهای جدید می ترسند و فکر می کنند مطابق میل شان نیست. پس به دنبال غذاهایی باشید که فکر می کنید حس چشایی کودک را تحریک می کند. البته غذاهای جدید را وارد برنامه روزانه خانواده کنید تا کودک نسبت به مواد غذایی جدید موضع نگیرد.

در کنار کودک تان آشپزی کنید

آشپزی کردن همراه با کودک یکی از هیجان انگیزترین کارهایی است که او را به خوردن غذاها ترغیب می کند. گاهی کودک تان را صدا بزنید و از او بخواهید در طی آشپزی به شما کمک کند. در این صورت کودک تمایل بیشتری به خودرن غذایی که خود در درست کردن آن نقش دارد خواهد داشت. البته میتوانید بخشی از آماده کردن دسر یا سالاد را به او بسپارید و او را در آشپزخانه زیر نظر بگیرید.

منبع :