آکاایران: چطور بچه خجالتی را پررو کنیم ؟

آکاایران: برخورد درست با کودک کم رو و خجالتی

چطور بچه خجالتی را پررو کنیم ؟

اختصاصیآکا ایران :

شاید کودک شما هم در هنگام سلام و احوالپرسی معمول با دیگران پشت تان پنهان می شود و جواب احوالپرسی اطرافیان را نمی دهد ، اصلاحا این کودکان را خجالتی می نامند ، مشکلی که ممکن است خیلی از کودکان و نوجوانان با آن مواجه شوند .

این رفتار یک خصوصیت شخصیتی است که نباید باعث شرمندگی شود زیرا خیلی از افراد بزرگسال هم تصور می کنند خجالتی هستند و حتی نیمی از افراد اعتراف می کنند در کودکی خجالتی بوده اند . در واقع این مشکل با تشویق و حمایت والدین و اطرافیان قابل حل است . حتی کودکان خجالتی می توانند کم رویی خود را مدیریت کنند ، آنها فقط به حمایت نیاز دارند . پس باید راه کمک به کودک خجالتی تان را پیدا کنید .

چرا کودکان خجالتی می شوند و خجالتی شدن به چه عواملی وابسته است ؟

خجالتی بودن ژنتیکی است

خیلی از خصوصیات شخصیتی به ارث می رسد پس این ویژگی می تواند در فرد ژنتیکی باشد . بنا بر تحقیقات تمایل به کم رویی و خجالتی بودن نیز ممکن است ژنتیکی باشد . در دانشگاه هاروارد در رابطه با نوزادان تحقیقاتی انجام گرفته که نشان می دهد حدود 20 درصد نوزادان تازه متولد شده در محیط جدید هوشیار ، آرام و ساکت هستند . با این حال حدود 25 درصد از این نوزادان در سنین نوجوانی خجالتی نمی شوند در حالی که خیلی از نوجوانان کم رو و خجالتی ، دوران کودکی پر شور و نشاطی داشته اند .

به خاطر ترس از شکست خجالتی می شوند

خیلی از والدین تصور می کنند کودک شان نابغه است و باید هر چیزی را زودتر یاد بگیرد . کودکی که از او بیشتر از ظرفیتش توقع دارید و نمی تواند انتظارات را به درستی برآورده کند ، احساس بدی خواهد داشت و این احساس بد به ترس از شکست تبدیل می شود و سرانجام کودک را به طرف شرمساری سوق می دهد .

کودکان از والدین تقلید می کنند

کودک ها از والدین خود مدل می گیرند . در واقعی پدر و مادر خجالتی این  حس را به کودک شان می دهد . مادری را تجسم کنید که در مهمانی ها کنار کودکش ساکت می نشیند و هیچ صحبتی با اطرافیان نمی کند ، این رفتار الگویی برای کودک خواهد بود .

چه کمکی به کودک خجالتی خود کنیم ؟

روش های مقابله با کم رویی را به کودک آموزش دهید

به کودک تان یاد دهید از دیگر کودکان سوال بپرسد و به جواب های آنها گوش دهد . با او حرف بزنید چطور موقعیتی که باعث عصبانی شدن او شده را مدیریت کند . وقتی در مهمانی عصبانی بودی چه کاری برای آرام شدن خود بکنی ؟ می توانی با یکی از بچه ها حرف بزنی ، می توانی پیشنهاد دهی که از مهمان ها پذیرایی کنی ، به نظرت با دیگر بچه ها می توانی درباره چه مساله ای صحبت کنی ؟

با کودک خجالتی تان همدردی کنید

کمرویی کودکان

گفتن آنچه او احساس می کند به او کمک خواهد کرد تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد ، البته نباید داوری منفی داشته باشید . وقتی به او بگویید چیز بدی در رفتارش وجود دارد به او حس بدی می دهید و در نتیجه باعث خجالتی تر شدن او خواهید شد . همدردی با کودک تان به او کمک می کند مهارت های اجتماعی خود را تقویت کند و با اطرافیان بهتر ارتباط برقرار کند . باید به کودک تان بفهانید که احساسش را درک می کنید . وقتی کودک کم رویتان در جشن تولدی وارد یک اتاق پر از بچه می شود به او بگویید : می دانم برایت سخت است که وارد جمع بچه هایی شوی که خیلی سر و صدا می کنند ! این جمله به کودک تان کمک می کند احساس راحت تری داشته باشد و رفتار بهتری از خود نشان دهد .

کودک تان را خجالتی خطاب نکنید

شاید والدین یک کودک خجالتی جمله " ببخشید ، این پسرم خیلی خجالتی است" را در زمان مهمانی و در جمع فامیل به زبان بیاورند . در حالی که ندانسته کار بسیار اشتباهی می کنند . به زبان آوردن این که کودک تان خجالتی است یا خجالت می کشد ، به او این مفهوم را می رساند که چیز غیر طبیعی در رفتارش وجود دارد که شما از بابت آن ناراحت و شرمنده می باشید . این مساله سبب می شود کودک احساس گناه و تقصیر کند .

باید از احساسات کودک تان باخبر شوید و بدانید که او می تواند بر ترس خود غالب شود . مثلا به او بگویید : بعضی مواقع طول می کشد که در یک موقعیت جدید بتوانی با دیگران ارتباط برقرار کنی ، یادت هست در تولد سارا چطور در تمام بازی ها دست مرا گرفته بودی ؟ اما آخر جشن تولد با همه بچه ها گرم گرفتی و از بازی با آنها لذت بردی !

منبع :