آکاایران: ترس از حیوانات ، عامل رفتارهای خشونت آمیز کودکان

آکاایران: کودکان را از حیوانات نترسانید

ترس از حیوانات ، عامل رفتارهای خشونت آمیز کودکان

اختصاصیآکا ایران:  

بر طبق مطالعات انجام گرفته نحوه ی رفتار کودکان با حیوانات می تواند رفتارهای آینده آنها را پیش بینی کند . نتایج پژوهش ها نشان می دهد ، تعداد زیادی از افرادی که در سنین نوجوانی قتل انجام داده اند ، در سنین کودکی و پیش از دبستان با حیوانات رفتارهای خشونت آمیز داشته اند . این کودکان حیوانات را در سنین پایین کشته اند را مورد آسیب جدی قرار داده اند .

مطالعات روانشناسان در تحقیقات پلیس آمریکا حاکی از آن است افرادی که در سن کودکی به حیوانات آسیب وارد می کنند ، در بزرگسالی رفتارهای خشونت آمیز زیادی خواهند داشت . در واقع خشونت کودکان در هنگام مقابله با حیوانات را باید جدی گرفت .

برای این که از خشونت کودکان در بزرگسالی پیشگیری کنید ، باید از خودتان شروع کنید زیرا کودکان از رفتارهای شما الگو می گیرند . مثلا هیچ وقت نباید در هنگام شنیدن صدای حیوانات از کلمات منفی و خشونت آمیز استفاده کنید ، برای مثال به سگی که در خیابان پارس می کند یا گربه ای که در کنار پنجره اتاق تان میومیو می کند، نگویید : دهنتو ببند گربه ی زشت یا سگ عوضی و ... یا به یک حیوان هیچ وقت لگد نزنید و به نکات زیر در این باره توجه کنید:

  • به پرنده هایی که بال هایش می شکند و درحیاط خانه ی شما می افتد، کمک کنید.
  • هیچ وقت جملاتی چون من از تمام گربه ها متنفرم یا سگ ها موجودات زشتی هستند و ... را در حضور کودکان به کار نبرید.
  • برای پرنده هایی که روی پنجره خانه تان می نشینند یا به حیاط خانه تان می آیند، خرده های نان یا غذا بریزید و در ظرف تمیز برایشان آب بگذارید.
  • در حیاط خانه تان باغچه کوچکی داشته باشید تا زنبورها، پروانه ها و حشرات بتوانند رفت و آمد کنند. با این کار درس های ارزشمندی به فرزندان تان می آموزید.
  • هیچ وقت اسباب بازی هایی که خشونت را ترویج می کنند برای آنها نخرید. البته بعضی از بازی های کامپیوتری نقش برجسته ای در ترویج خشونت علیه حیوانات دارند.
  • برای کودکان تان فیلم ها و کارتون هایی را تهیه کنید که در آنها حیوانات مهربان و با احساس هستند. به این صورت کودکان شما یاد می گیرند به حیوانات احترام بگذارند و در آینده افرادی مهربان و دلسوز بار بیایند.
  • وقتی با کودکان تان در کنار ساحل، جنگل یا رودخانه قدم می زنید زباله ها را جمع کنید و به کودک تان بگویید که این آشغال ها و پلاستیک ها به پرندگان، لاک پشت ها، دلفین ها و دیگر حیوانات آسیب می رساند و باعث کشته شدن آنها می شود.

منبع :