آکاایران: برای فرزندان تان محدودیت تعیین کنید !

آکاایران: تکنیک های برای از بین بردن عادت های نادرست بچه ها

برای فرزندان تان محدودیت تعیین کنید !

اختصاصیآکا ایران:  

گاهی کودکان عادت های بدی دارند که لازم است تلاش کنیم این عادات را از سرشان بیندازیم . والدین نقش بسیار موثری در تغییر رفتارهای فرزندان شان دارند و در عین حال که باید با آنها مهربان باشند ، باید قاطعانه و محکم برخورد کنند . این ترکیب رفتارها آنها را قادر می سازد محیطی امن و قابل احترام در محیط خانواده ایجاد کنند . در این مطلب قصد داریم تکنیک هایی را در اختیار والدین قرار دهیم که به وسیله آن بتوانید عادت های نادرست فرزندان تان را از بین ببرید .

محدودیت هایی برای فرزندان تان لحاظ کنید

باید محدودیت هایی در فضای خانواده تان ایجاد کنید که قابل چشم پوشی نباشد . در واقع اگر قانونی در محیط خانه وضع شود باید به آن پایبند باشید . برای مثال اگر انجام ندادن تکالیف تنبیهی چون محروم شدن از تماشای برنامه کودک را به دنبال دارد ، حتما این تنبیه را اجرا کنید تا محکم بودن و قاطعیت شما برای کودک مشخص شود . اگر چندین بار این عادت نادرست از کودک تان سر زد و هر بار با تنبیه مواجه شد ، به تدریج می آموزد که باید این عادت زشت را ترک کند .

روی زندگی فرزندتان نظارت داشته باشید

نظارت و کنترل روی زندگی فرزندتان به معنی سخت گیری و امر و نهی مداوم او نیست . باید به طور نامحسوس و زیرکانه مراقب رفتارها و عادات فرزندان تان باشید . مثلا بدانید فرزندتان با چه کسانی رابطه دوستی ایجاد می کند ، وضعیت درسی اش چگونه است . اگر فرزندتان در دوره نوجوانی است مراقب باشید به سمت سیگار یا  الکل نرود .

باید به طور غیرمستقیم به فرزندتان بفهمانید که مراقب اتفاقاتی که برای او می افتد ، هستید . وقتی فرزندتان بداند که حواستان به همه چیز است کمتر به سمت عادات و رفتارهای نامناسب می رود . البته نباید فضایی در خانه ایجاد کنید که فرزندان تان از روی اجبار و ترس کاری را انجام دهند .  او باید به خوبی معنای رفتارهای درست و نادرست را درک کند تا با انتخاب خود به سمت عادات و رفتارهای درست برود .

با توجه کامل با او صحبت کنید

یکی از تکنیک هایی که باعث ترک عادات و رفتارهای بد فرزندان می شود و تاثیر مثبتی روی او می گذارد ، صحبت کردن با کودک است . باید با فرزندان تان همان طوری که با دوستان و همکاران تان صحبت می کنید گفت و گو کنید . هیچ وقت سر او داد نزنید زیرا در این صورت او هم دست به واکنش متقابل می زند .

برای او محدودیت تعیین کنید

وضع محدودیت ها از جمله راههایی است که باعث می شود عادات مثبت در فرزندان ایجاد شود و عادت های نادرست آنها از بین برود. نباید به عنوان والدین تنها با برقراری رابطه دوستانه و بدون هیچ محدودیتی با او رابطه برقرار کنید. فرزندان تان برای تکامل شخصیت و رشد تدریجی نیازمند محدودیت هایی هستند که شما وضع کرده اید. آنها در کنار همین محدودیت ها رشد می کنند و وارد دنیای بزرگسالی می شود.

با فرزندان تان گفتمان کنید

باید ساعاتی از روز یا هفته را با فرزندان تان خلوت کنید و درباره قوانین و محدودیت های تعیین شده حرف بزنید. علت هر یک از قوانین را برای او توضیح دهید و به واکنش هایش توجه داشته باشید. اجازه دهید فرزندتان هم نظرش را بیان کند. با گفتمان و مکالمه دوطرفه فرزندتان احساس آرامش خواهد داشت و متوجه می شود حرف هایش شنیده می شود و حتی دلیل اصلی هر یک از محدودیت ها و قوانین وضع شده در خانه را درک می کند.

منبع :