آکاایران  

آکاایران: هماهنگی در تربیت، کلید موفقیت نگهداری دیگران از کودک

نی نی سایت: پیش از این درباره اینکه چه کسی برای مراقبت از کودک مناسب است و سپردن کودک به هر یک از گزینه ها چه فوایدی دارد، صحبت کردیم. در مطلب قبلی برخی از مشکلات نگهداری از کودک توسط پدربزرگ  و مادربزرگ ها را برشمردیم و تاکید کردیم که برای این کار باید مراقب بود تا والدین نقش و جایگاه خود را حفظ کنند. اکنون در ادامه مطلب محمد رضابیگی، روانشناس بالینی به موارد دیگری که در نگهداری از کودک باید مورد توجه قرار گیرد، می پردازد.

این روانشناس در ادامه می گوید: باید بین پدرومادرها و پدربزرگ و مادربزرگ ها هماهنگی صورت بگیرد. یعنی والدین کودک درباره نحوه تربیت و معیارهای شان با کسانی که قرار است از کودک مراقبت کنند صحبت کرده و آنها را درجریان بگذارند. پدربزرگ و مادربزرگ باید روش تربیتی خاص والدین را بدانند تا بتوانند همگام با آنها پیش بروند. باید بدانند که در چه حوزه هایی باید قاطعیت نشان دهند و کجا می توانند گذشت کنند. به عنوان مثال اینکه کودک حتما باید سر فلان ساعت بخوابد یا مسواک بزند یا مواردی که اهمیت داده شده و نباید در موردش سهل انگاری کرد تا کودک تصور نکند که می تواند وقتی نزد پدربزرگ و مادربزرگش است قوانینی که در خانه ملزم به رعایت شان بوده را نادیده بگیرد و کسی هم او را مواخذه نمی کند.
رضابیگی تاکید می کند که اگر این قوانین کم اهمیت شمرده شوند کودک دچار دوگانگی می شود و نمی تواند اصرار پدرومادرش را برای رعایت آنها درک کند و توضیح می دهد: در این صورت علاوه بر اینکه در اصطلاح بچه لوس می شود، این تصور برایش پیدا می شود که پدرومادرش بی جهت قصد آزار او را دارند و در عوض پدربزرگ و مادربزرگ هستند که به او عشق می ورزند. به همین دلیل است که ما گاهی شاهد این هستیم که کودکانی که نزد پدربزرگ و مادربزرگ نگهداری می شوند نسبت به والدین اصلی خودشان پرخاشگر می شوند و طاقت پذیرش حرف ها و قوانین آنها را ندارند چون نمی توانند این دوگانگی رفتار را هضم کنند. بنابراین هماهنگی میان این دو مراقب کودک بسیار لازم است تا هم کودک را از سردرگمی رها کند و متوجه کار درست از غلط شود و هم والدین را با مشکلات عاطفی با کودک شان درگیر نکند.
محمد رضابیگی، روانشناس بالینی در نهایت به ذکر یک نکته دیگر می پردازد و عنوان می کند: نکته بعدی که بسیار حائز اهمیت است، این است که مدت زمان ماندن کودک پیش پدربزرگ و مادربزرگ باید مدیریت شده باشد و چندان طولانی نشود. مادران شاغل باید توجه کنند که کودک به آنها نیاز دارد و قبل از دوسالگی نیز نباید او را به شخص دیگری بسپارند زیرا کودک تا دو سالگی به مراقبت و ماندن نزد مادرش احتیاج دارد که به بحث دلبستگی مربوط می شود و در مطلب دیگری به صورت مفصل به آن می پردازیم. اما بعد از دوسالگی هم نباید غیبت پدرومادر، مخصوصا مادر طولانی شود طوری که بچه به نبودن آنها عادت کند. بهتر است مادران شاغل، روزهای کمتری را خارج از خانه کار کنند یا به صورت نیمه وقت مشغول باشند تا کودک خلا نبود آنها را کمتر احساس کند.نی نی سایت

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست .


هماهنگی در تربیت، کلید موفقیت نگهداری دیگران از کودک
 -آکا
هماهنگی در تربیت، کلید موفقیت نگهداری دیگران از کودک
 -آکا
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

منبع :