آکاایران  

ما دختردارها

والدین آگاه و هوشیار، این نکته را به خوبی می دانند و در جهت تربیت درست دختران امروز و مادران فردا آگاهانه تلاش می کنند. ما هم به مناسبت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر، چند نکته تربیتی و مهم دخترداری را برایتان می گوییم.

بلوغ جنسی و تربیت فراموش شده

دختران امروز با بهره هوشی بالاتر نسبت به نسل های قبل، با دنیایی روبه رو شده اند که پر است از هجوم محرک های جنسی و از طرف دیگر تغییر سبک غذایی، تحرک و ورزش. این عوامل طی سالیان گذشته به روند سبقت گرفتن بلوغ جنسی بر بلوغ فکری دختران سرعت داده است. معنی این سبقت گرفتن نامبارک، مواجه شدن با دردسرهایی است که دختران در ارتباط با جنس مخالف پیدا می کنند. برای کمک به رشد همپای بلوغ جنسی و عقلی دخترها، از این راه ها کمک بگیرید:

مفهوم تربیت جنسیتی درباره دخترها؛ یعنی آنها را برای خانم شدن تربیت کردن. اما این نوع تربیت اغلب از طرف والدین فراموش می شود و خانواده ها به خاطر اینکه مهارت کافی برای تربیت جنسیتی ندارند معمولا بی خیال آن می شوند. قدیم ها رسم بود که مادرها کم کم و خردخرد وسایل زندگی را برای دخترهای کوچکشان تهیه می کردند و می گفتند:

«این وسایل بماند برای جهیزیه ات»، این عمل نمادین مادرها در گذشته، فقط جنبه اقتصادی نداشت بلکه این رفتار مادرها با زبان بی زبانی دختر را برای نقش های نه چندان دور در آینده اش آماده می کرد. دخترها با دیدن این رفتار از طرف مادر، به زندگی آینده و همسرداری و بچه داری فکر می کردند و کم کم به میزانی از پختگی مورد نیاز در این زمینه می رسیدند. پس دخترها را برای نقش هایی که در آینده قرار است عهده دار آنها باشند، آماده کنید.

تحقیقات نشان داده است که هرچه کودکان و نوجوانان بیشتر درمعرض درک مسائل جنسی مثلا از طریق ماهواره باشند، زودتر به بلوغ جنسی بی موقع می رسند. این حریم ها را در ارتباطات خانوادگی، فامیلی و رسانه ها مدیریت کنید تا ذائقه فرزندتان در جامعه هم بیشتر کنترل شود. مراقب نفوذ آهسته و موذیانه موسیقی های محرک و رمان هایی که در قالب کتاب به طرح روابط رمانتیک و نادرست می پردازند، باشید. محیط معنوی خانه را تا می توانید با دینداری بدون افراط و تفریط پربار و جذاب کنید تا دخترتان تاحد زیادی در محیط خانه بیمه شود.

پای فشارهای اجتماعی باید ایستاد

دختران امروز درزمانه ای هستند که عصر ارتباطات است و آدم ها در این عصر می توانند هرچه می خواهند را در هر کجای جهان در ثانیه ای ببینند و درک کنند. امروزه موضوع اغلب فیلم های کودکان و بزرگسالان، تخیل است و این دسترسی به اطلاعات و جولان دادن تخیل در ذهن فرزندان، از خصوصیات تربیت این دوره است.

ذهن تخیل گرای دخترها برای آنها دغدغه تراشی می کند؛ مثلا ممکن است سال ها در خانه شما نوع خاصی از ارتباط با مردم، پوشش و...رواج داشته باشد اما امروز، دخترتان به خاطر آن چهارچوب ها مجبور باشد گاهی در شرایط خاص یا در بین جمع فشار جامعه را تحمل کند. در اینجا دخترتان باید مهارت تحمل فشارهای اجتماعی برای پایبند ماندن به ارزش ها را داشته باشد. از این راهکارها برای حمایت دخترتان در این زمینه کمک بگیرید:

هرچه دختران از داشتن یک خانواده با محبت، خاطرجمع باشند و دلشان به شما گرم باشد بیشتر توان مقاومت در برابر فشارهای اشتباه اجتماعی را پیدا می کنند. تربیت دختران امروز بیشتر به ادبیات محبتی نیاز دارد تا ضربتی.کمک کنید دخترتان در زمینه های مختلف استقلال داشته باشد تا تحمل طعنه و تمسخر دیگران او را مجبور به تسلیم در برابر آنها نکند.

شما چقدر اهل تشویق و تنبیه دختر کودک یا نوجوان تان هستید؟ اگر از این 2 ابزار زیاد استفاده کنید، از خلاقیت و رشد دخترتان کم می کنید و به جای اینکه به او یاد بدهید برای خودش قانون داشته باشد، تا شما هستید طبق الگوی شما عمل می کند.

راز حمایت کامل از دختران امروز تا حد زیادی به پدر (یا جانشین پخته ای در جایگاه او) وابسته است. پدرهای مقتدری که مهربان و قانونمند هستند می توانند در رفتار درست و خودکنترلی دختران اثر مهمی داشته باشند. مادرها در ساختن جایگاه پدر با تحقیر نکردن او، امرونهی نکردن به جای پدر و تشویق پدر برای محبت به دختران نقش تأثیرگذاری دارند.

از دخترها چگونه مراقبت کنیم؟

بعضی از والدین با دغدغه مراقبت از دخترشان، به قول خودشان «همه جا همراه دخترشان هستند تا مزاحمی به آنها آزار نرساند». مسئله جدی تر این است که در این شرایط بهتر است شما، خود او را قوی کنید و به او یاد بدهید که باید چگونه مراقب خودش باشد. اغلب دخترانی که از دیگران آسیب می بینند، چند ویژگی دارند: اول اینکه به غیر از پدر و مادر کمتر با گروه مطمئنی رفت وآمد داشته اند.

دسته دوم آن دخترانی هستند که پدر و مادر آنها را با روش هایی مانند غافل نگه داشتن درباره مسائل تربیت کرده اند که در هر حال اینگونه دخترها فایده ای در مراجعه به خانواده برای رفع مشکل نمی بینند. در این خانواده ها دختران جرأت یا اهمیت مطرح کردن اشتباه خود یا دیگران را درک نکرده اند. دسته سوم هم دخترانی که به دلیل دلسوزی خانواده تا حدی از تجربه کردن و ارتباط با جامعه دور بوده اند که مهارت قبول و پذیرش افراد یا طرد آنها را یاد نگرفته اند. در عوض بهترین نوع مراقبت از دختران در شرایط فعلی به این شیوه ها ممکن است:

باور به حضور خدا که مراقب همیشگی است را برای دخترتان جدی کنید و برای خوشایندها و نارضایتی های خودتان هم ملاک رضایت خداوند را درنظر بگیرید تا دخترتان به صورت عملی نتیجه این نوع تربیت را ببیند.

دخترها هم مثل همه افراد الگو می خواهند. این الگو حتی در آینده دخترها که قرار است بدون حضور پدر و مادر زندگی کنند به آنها خط و راه را نشان می دهد. مادرها البته در این میان سهم مهم تری در انتقال الگوهای زنانگی به آنها دارند. بنابراین هر رفتاری که انجام می دهید چه در نقش همسری؛ چه در نقش مادری و چه حتی در نقش فرزندی برای والدین خودتان، بدانید که قرار است الگوی دختران خودتان باشید.

به دخترتان کمک کنید تا بداند آدم های موفق همه دنیا، کسانی هستند که به خواسته های بی دلیل خود «نه» گفته اند. مثل یک شعار مهم استفاده ازجمله «دلم می خواد» را زشت جلوه دهید تا به جای آن دخترتان بیشتر اهل تفکر شود.همشهری انلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست .


ما دختردارها
 -آکا
ما دختردارها
 -آکا
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

منبع :