آکاایران مرضیه ولی حصاری-بخش خانواده ایرانی آکا ایران

آکاایران: عیدی غدیر را برای کودکان شیرین کنید؟

 یکی از این کارهای ساده بزرگداشت و پاسداشت اعیاد مذهبی است همانگونه که ما تلاش میکنیم برای کودکان خود عزاداری و مراسماتی مانند ایام محرم و صفر و شهادت سرور سالار شهیدان را نهادینه کرده و آن را با پوست و خون کودکانمان عجین کنیم در مقابل اعیاد بزرگ مسلمین نیز این وظیفه را به عهده داریم که یکی از بزرگترین این اعیاد عید غدیر است، بزرگداشت اعیادی مانند عید غدیر می تواند درس های مهمی از زندگی برای کودکان باشد و تاریخ مدون را به زبان کودکان به تصویر بکشد. 

عیدی شاد برای کودکان 

شاید کودکان نتوانند معارف بلند و والای خطبه غدیر را درک کنند اما شما می توانید با خلاقیت مفاهیم را ساده سازی کرده و آن را برای کودکان شرح دهید

همه ما خاطرات خوشی از اعیاد مذهبی در دوران کودکی خود داریم و حالا وظیفه داریم این روز ها را به روز های شاد و دل انگیز برای کودکان خود بدل کنیم علی الخصوص عید غدیر که عید شادی روز افزون  شیعیان است و باید حلاوت آن را در کام کودکان شیعه دو چندان کرد. 

عیدی

عیدی گرفتن برای کودکان بسیار لذت بخش است شما می توانید در این روز مبارک به کودکان خود عیدی  و هدیه بدهید خریدن اسباب بازی  و یا لباس مورد علاقه در این روز می تواند برای آنها خاطره خوبی را ثبت کند و یا گرفتن اسکناسی نو می تواند شادی کودکانه آنها را دو چندان کند. اگر قصد خرید لباس و یا مایحتاج کودک را دارید می توانید این خرید را به روز عید موکول کنید با این کار شما برای کودک این زمینه را به وجود خواهید آورد که روزهای عید برای آنها مساوی با عیدی، خرید و شادی است.

خوردنی های خوشمزه در عید

برای روز عید غدیر برنامه ویژه داشته باشید پخت غذایی که مورد علاقه بچه هاس و خرید شیرینی و بستنی می تواند این عید را به کام آنها شیرین کند شما حتی می توانید برنامه یک پیک نیک خانوادگی را پیش بینی کنید. 

عید دیدنی 

یکی از سنت های حسنه ای که در عید غدیر از روزگاران قدیم بجای مانده دیدار سید ها در روز عید غدیر و تبریک به آنهاست. هر خانواده ای در میان دوستان و اقوام و آشنایان خود خانواده هایی از سادات را می شناسد، شما در این روز می توانید این سنت زیبا را انجام دهید و برای عید دیدنی به منزل این بزرگواران بروید و کودکان را با خود همراه کنید تا این سنت حسنه به نسل های آینده منتقل گردد. و اگر کودکان در سنی هستند که می توان حکمت این مسله را برای آنها توضیح دهید و از این مهم غافل نشوید. 

خطبه خوانی غدیر 

عیدی گرفتن برای کودکان بسیار لذت بخش است شما می توانید در این روز مبارک به کودکان خود عیدی  و هدیه بدهید خریدن اسباب بازی  و یا لباس مورد علاقه در این روز می تواند برای آنها خاطره خوبی را ثبت کند

شاید کودکان نتوانند معارف بلند و والای خطبه غدیر را درک کنند اما شما می توانید با خلاقیت مفاهیم را ساده سازی کرده و آن را برای کودکان شرح دهید. حتی می توانید نمایشی ساده را به همراه سایر بزرگترهای خانواده ترتیب دهید و واقعه غدیر را برای آنها بازسازی نمایید و به سوالات که برای آنها پیش می آید با سعه صدر پاسخ دهید.  

 خریدن کتاب 

بسیاری از انتشارات کودکان کتابهای مناسبی را در مورد واقعه غدیر متناسب با فهم کودکان به چاپ رسانده اند، شما با تهیه این کتاب ها و هدیه دادن آن در روز عید غدیر به بچه ها می توانید زمینه آشنایی بیشتر آنها را با عید غدیر فراهم کرد.

تفریحات دلنشین 

کودکان و نوجوانان شما به تفریحی خاص علاقه دارند به طور مثال دوست دارند به سینما یا شهربازی بروند و بعضی بادبادک هوا کردن و رفتن به باغ وحش را دوست دارند شما میتوانید با یک نظر خواهی به آنها اجازه دهید تفریحی را که دوست دارند انتخاب کنند و در روز عید به آن تفریح بپردازند، در این روز اجازه دهید حق انتخاب با بچه ها باشد و آنها تصمیم بگیرند و شما اجرا کننده باشید.
شاید این کارها ی خیلی خاص و ویژه نباشد اما قرار گرفتن آنها در کنار هم می تواند احساسات شادی را به وجود بیاورد و حلاوت یک عید اسلامی را در کام نوجوان و کودک به وجود بیاورد و مقدمه ایی می شود برای اینکه کودک شما روز شماری کند تا عید دیگری در پیش باشد، و همین نکته می تواند در بزرگسالی او را علاقه مند به دین و دین داری کند.
عیدی غدیر را برای کودکان شیرین کنید؟
 -آکا
عیدی غدیر را برای کودکان شیرین کنید؟
 -آکا
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

منبع :