آکاایران: چگونه کودکان را به نظافت تشویق کنیم؟

چقدر علاقمند کردن کودکان به تمیز کردن و مرتب نمودن اتاق و وسایل شان، کار دشواری است!تقریبا بیشتر کودکان از تمیز کردن بیزارند و ما نمی توانیم آنها را ملامت کنیم، ولی می توانیم با شگردهایی آنها را به این کار علاقه مند کنیم.

آکاایران: چگونه کودکان را به نظافت تشویق کنیم؟

تمیز و مرتب نگه داشتن خانه وقتی یک کودک نوپا در خانه است، بسیار سخت و گاه غیر ممکن است.
در واقع تنها راه حل برطرف کردن این مشکل این است که کودک را نیز درگیر آن کنیم، یعنی کودک نیز به مقوله تمیز و مرتب کردن اهمیت دهد.
کودکان نوپا و خردسال، عاشق کمک کردن هستند و با آن احساس غرور می کنند، بنابراین در سنین پایین خیلی راحت تر می توان از آنها برای کمک گرفتن، بهره گرفت، چرا که معمولا اگر درخواستی باشد، رد نمی کنند.
فقط باید کمی باهوش باشید و متناسب با سن و سال شان از آنها کمک بخواهید. یعنی از آنها کاری را بخواهید که ظرفیت انجامش را دارند.
کمی که بزرگ تر می شوند، کمک کردن و حتی انجام کارهای شخصی خودشان نیز سخت می شود و در واقع تنبل تر می شوند، ولی خوشبختانه می توان از برخی ایده ها و روش ها بهره برداری کرد و با به کارگیری آنها کودکان را به تمیزی بیشتر علاقه مند نمود.
یک سبد لباس داشته باشید
یک سبد در دست بگیرید و در اطراف خانه با آن راه بروید. هر چیزی که سر جایش نباشد را داخل سبد بیندازید. این یک حقه موثر است.
وقتی که کودکتان از مدرسه به خانه بازگشت سبد را جلوی او قرار دهید تا هر چیزی که جزء وسایل خودش است، از سبد بردارد و سرجایش قرار دهد. این روش معمولا جواب می دهد.
یک کیف و یک زمان سنج
یک کیف را به نوعی بازی اختصاص دهید. یک بازی جذاب با کودک تان انجام دهید. هر کدام باید در خانه بگردید و هر چیزی که سر جایش قرار نگرفته را داخل کیف بگذارید.
بعد هر کس که بتواند آن چیز را در محل مناسب خود بگذارد، باید از کیف یک سکه بردارد، یعنی در قبال کار درستی که می کند، سکه ای از صندوق دریافت می کند.
بچه ها عاشق این شکل از بازی کردن هستند. این بازی باید در یک زمان معین انجام شود و به کودک زمان مناسب دهید تا بتواند جای مناسب را پیدا کند.
یک کیسه بزرگ
یک رو بالشی و کمی روبان لازم دارید. بسیار ساده است از کودک خود بخواهید که در حین تمیز کردن و مرتب کردن اتاق اگر به چیزی برخورد کرد که به آن اتاق تعلق ندارد، آن را داخل کیسه روبالشی قرار دهد و بعد دور بیندازد.
به این ترتیب، او که نمی تواند چیزهایی که دوست دارد و متعلق به خودش هستند را به راحتی دور بیندازد، پس تلاش می کند وسایل کمتری داخل کیسه قرار بگیرند.
بازی رنگ ها
به کودک خود بگویید که به دنبال هر چیزی که رنگ سفید دارد، باشد. سپس آن را نشان دهد و بعد سرجایش بگذارد. حالا به دنبال چیزهای سبز بگردد.
ابتدا گزارش دهد و بعد سرجایش قرار دهد. این بازی رنگ ها برای کودکان خردسال جذاب خواهد بود و حتی از این طریق رنگ ها را نیز بیشتر می شناسند.
به کودکان محدودیت زمانی بدهید
اگر کودکان بتوانند طی مدت زمانی که شما در نظر گرفته اید، اتاق شان را مرتب و تمیز کنند، به آنها جایزه بدهید.
از چک لیست استفاده کنید
شما می توانید از کودک خود این انتظار را داشته باشید که خانه را همان گونه که شما تمیز می کنید تمیز کند، چرا که چندین بار این کار را خودتان انجام داده اید و او مشاهده کرده است.
پس می توان چنین انتظاری داشت. یک لیست تهیه کنید. در لیستی که تهیه کرده اید، هرگاه کودک کار مرتب و منظم کردن را به درستی انجام داد، در چک لیست، کنار آن کار، علامت تیک بزنید.
از جایزه دادن استفاده کنید
کودکان عاشق جایزه گرفتن هستند. آنها دوست دارند که به خاطر رفتارها و کارهای خوب شان جایزه بگیرند.
از عکس ها استفاده کنید
کودکان بسیار بصری هستند، پس چرا از تصاویر برای یاد دادن این اصول استفاده نکنیم؟
به کودکان زمان بدهید
والدین توقع دارند کودکان بلافاصله بعد از آنکه به آنها گفتند جایی را مرتب کنند یا کاری را انجام دهند، آنها نیز اطاعت امر نموده و سریع وارد عمل شوند.
به کودک خود فرصت دهید. مثلا بگویید قبل از آنکه به خانه دوستت بروی، باید اتاقت را جمع کرده باشی و یا تا آخر روز باید تختت را مرتب کرده باشی.
دوباره کاری ممنوع!
با اینکار به کودکان می فهمانید که کارشان به اندازه کافی خوب نبوده است. پس همان لحظه، شروع به تصحیح کار آنها نکنید و اگر کارشان ایراد دارد آن را به زمانی دیگر که خودشان متوجه نشوند، موکول کنید.
چند راه حل دیگر
تظاهر کنید که در حال بازی کردن هستید و شروع کنید به حرف زدن و در همان حین با غرولند بچه گانه ای اتاق را مرتب کنید.
مثلا بگویید باور می کنی که ماژیک ها را همین جوری روی زمین ولو کردن و رفتن؟
کودک حرکات شما را می بیند و حرف های تان را می شنود و از این بازی خوشش می آید و شروع به کمک کردن به شما می کند.
همچنین تظاهر به اینکه مثل سیندرلا در خانه کار می کنی و دائم در حال نظافت هستی هم بازی نمایشی خوبی برای دختر کوچولو ها است.
بچه ها از گردگیری کردن بیشتر از هر کار دیگری لذت می برند. پس سعی کنید کاری که دوست دارند به آنها محول کنید.
یک نظافت و جمع وجور کردن سریع هر شب داشته باشید. شب ها قبل از آنکه به تخت خواب برود با کودک خود و حتی همسرتان ابتدا آشپزخانه را خیلی زود و سریع جمع وجور کنید و بعد سراغ اتاق ها بروید.
برای هر کدام 5 دقیقه وقت بگیرید (البته نوعی مرتب کردن کلی، نه جزئی و دقیق). به این ترتیب وقتی که به تخت خواب می روید، همگی احساس خوشایندی خواهید داشت.
.

منبع : tebyan.net