bxs1

تربیت فرزندان در این دوره و زمانه کاری بسیار سخت و دشوار است. در این مطلب از پورتال سرگرمی فراناز بهترین راه های تربیت فرزند در دوران نوجوانی را می خوانید.

نوجوانی دقیقا همین دوران است، دورانی که از رویاهای دوران کودکی پا می گذاری در حقایق دوران نوجوانی. رنگ دنیای اطراف در این روزها واقعی تر می شود و پرسه زدن در افکار کودکی خنده دار می شود. والدین در این دوران با یک کودک همراه نیستند و تنها مقطعی است که پدر و مادر باید شدیدا با این تغییرات آشنا باشند و همراهی کنند. گاهی والدین به اشتباه سعی دارند با نوجوان شان مانند دوران کودکی اش رفتار کنند و او را کنترل کنند.

نوجوانی، دوره ای انتقالی و برزخ میان کودکی و جوانی به شمار می رود. در این دوره، نوجوان وارد حیات عاطفی خویش می شود و با رشد جنسی، احساس بی ثباتی و ناامنی در وی تشدید می شود. در این دوره، حالت های روانی تازه ای در نوجوان پدیدار می شود، مانند میل به استقلال و خودمحوری. همزمان با این حالات، تمایلات جنسی نیز در نوجوان پدیدار می شود که این تمایلات دو وجه جسمانی و عاطفی دارد که هر کدام به ترتیب دارای کارکرد های مختلف هستند. همچنین در این دوره نوجوان پرخاشگر می شود و رفتارهای رئیس مآبانه از خود نشان می دهد. حال ببینیم، باید چه نکاتی را رعایت کنند تا نوجوان حس کند، در این دوران سخت تکیه گاه محکمی دارد.

رفتار شما مهم است

بسیارى از پدر و مادرها فکر مى کنند با بزرگتر شدن کودکانشان دیگر به عنوان مربی کاری از دست شان برنمی آید. این نظر کاملاً اشتباه است. بررسی های علمی به وضوح نشان می دهند که فرزندپروری به شیوه درست همچنان به رشد سالم فرزندان در دوره نوجوانی، دورماندن آنها از دردسرها و عملکرد تحصیلی خوب یاری می رساند.

محبت کنید

ستایش شفاهی فرزندتان و نشان دادن عواطف تان به طور فیزیکی را کنار نگذارید. هیچ دلیل نداریم که فکر کنیم نوجوانان از محبت بی دریغ پدر و مادرشان صدمه اى مى بینند. البته در صورتى که آنها را جلوى دوستانشان در آغوش نکشید!

همیشه باشید

بسیارى از پدر ومادر ها که در سال هاى کودکى با کار و زندگى کودکان خود همراهند، به محض بزرگ تر شدنشان خود را کنار مى کشند. این کار اشتباه است. هنوز هم مهم است که در زندگی فرزندتان دخیل باشید- شاید حتی بیشتر از قبل. در برنامه های مدرسه فرزندتان شرکت کنید. دوستان او را بشناسید. و زمان هایی را با هم بگذرانید.

فرزندپروری تان را با سن فرزندتان متناسب کنید

بسیاری از راهبردهای فرزند پروری که در یک دوره سنی موثر بوده اند، در مرحله بعدی رشد فرزندتان کارآیی شان را از دست می دهند. برای مثال بزرگتر شدن کودکان توانایی استدلالشان هم بیشتر مى شود و اگر چیزی که از آنها می خواهید، از نظرش بی معنا باشد، با شما مخالفت خواهد کرد.

تربیت فرزند و فرزند پروری در دوران نوجوانی فرزندانتربیت فرزند و فرزند پروری در دوران نوجوانی فرزندان

فرزندپروری تان را با سن فرزندتان متناسب کنید‎

حد و حدود بگذارید

مهم ترین نیاز کودکان عشق و محبت والدین است. اما اولویت بعدی به همان اندازه مهم ایجاد یک ساختار است، حتى نوجوانان نیز نیاز به تعیین قواعد و حدود دارند. محکم و در عین حال منصف باشید. در صورتی که فرزندتان پختگی بیشتری از خود نشان داد، قواعدتان آسان تر کنید. اگر او نمی تواند به درستی از این آزادی استفاده کند، دوباره قواعد را سخت تر کنید و چند ماه دیگر آزادتر کردن او را امتحان کنید.

مشوق استقلال باشید

بسیارى از پدر ومادرها به نادرست میل به استقلال در فرزندان خود را به سرکشى، نافرمانى و یا بى احترامى تعبیر می کنند؛ اما میل به استقلال رفتارى کاملاً طبیعى و سالم است. فضاى روانى لازم براى اتکا به خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید، وسوسه کنترل همیشگی او را در خودتان مهار کنید.

دلیل تصمیمات تان را بیان کنید

هر پدرومادر خوبى انتظاراتى از فرزندان شان دارد، اما برای آنکه نوجوان تان این انتظارات را برآورده کند، قواعد و تصمیمات تان باید واضح و متناسب باشند. در حالیکه کودکتان با با افزایش سن مهارت بیشتری در استدلال پیدا می کند. دیگر اصلاً خوب نیست که به او بگویید: «حرف حرف من است.»

پاسخ مناسب به تمایلات جنسی نوجوان

بیداری جنسی در نوجوان، به دلیل نداشتن اطلاعات کافی یا درست، گاهی مشکلاتی را پدید می آورد. نوجوان انگیزه های جنسی اش تشدید می شود و برای تعیین نقش جنسیتی خود تلاش و احساس می کند که برای رفتار جنسی دارای توانایی خاصی شده است.چنانچه تمایلات جنسی نوجوان مدیریت نشود، ممکن است به انحرافات جنسی کشیده شود.  دکتر مهرنوش دارینی روان شناس و مشاور با اشاره به این موارد می گوید: یکی از شایع ترین انحرافات جنسی در دوران نوجوانی خودارضایی است. چنانچه والدین از تمایلات یا انحرافات نوجوان خودآگاه شدند، باید برای درمان بسرعت اقدام کنند. از جمله مواردی که می تواند در انحراف های جنسی نقش مهمی ایفا کند، سرزنش و ایجاد عقده حقارت در نوجوان است. والدین زمانی که از رفتار جنسی نوجوان آگاهی می یابند، نباید او را تحقیر و سرزنش کنند بلکه لازم است، نوجوان با والد همجنس خود گفت وگو کند و اطلاعات جنسی خود را در این زمینه افزایش دهد.

برای درمان نوجوان، آموزش خودکنترلی و مدیریت خویشتن ضروری است و لازم است، نوجوان همه مواردی را که سبب تحریک جنسی او می شوند، از زندگی خود حذف کند. مانند فیلترشکن های اینترنتی؛ کتاب ها، فیلم ها و تصاویر جنسی؛ مراوده با افراد مبتلا؛ زیاد ماندن در حمام؛ رفتن به رختخواب پیش از غلبه کردن خواب؛ دیر برخاستن از رختخواب هنگام بیداری؛ تنها ماندن در اتاق دربسته، تغذیه نامناسب، تحرک نداشتن و عدم فعالیت جسمی و ورزشی. با توجه به این که فعالیت ورزشی هوازی، انرژی جنسی را تبدیل می کند، لازم است نوجوان رشته ورزشی را به صورت مداوم دنبال کند.  داشتن برنامه ریزی و ایجاد انگیزه در نوجوان و پرکردن اوقات بیکاری نوجوان به جلوگیری از اشتغال ذهنی جنسی می انجامد.

نکته آخر

از آنجا که دوران نوجوانی، دوران حرکت از سوی احساسات ساده کودکانه به سمت احساسات هیجانی است و شکل گیری هویت در این دوران صورت می گیرد،  پدر و مادر با ورود فرزندشان به این دوران باید قوانینی صادر کنند. این قوانین عبارتند از:

– از سرزنش و تحقیر نوجوان و زدوخورد فیزیکی بشدت اجتناب کنید.

– در فضایی آرام، حرف های نوجوان خود را بشنوید و با او صادق باشید.

– با دوستان نوجوان خود و خانواده های آنها آشنا شوید و ارتباط برقرار کنید.

– درباره افراد سودجو به نوجوان اطلاعات دهید.

– معنویت و گفت وگو با خداوند را در نوجوان پرورش دهید.

.

منبع : faranaz.com