bxs1

آکاایران: آموزش مسائل دینی به کودکان

آموزش مسائل دینی به کودکان ٬ آموزش نماز به کودکان

شب های قدر در ماه مبارک رمضان، از جایگاه بسیار بالایی برخوردار هست و اکثر افراد تمایل دارند که این شب ها را در مساجد سپری کنند و به دعا و راز و نیاز با پروردگارشان بپردازند. اما والدینی که فرزندان کوچک و خردسال دارند، چگونه باید از این شب ها استفاده ببرند؟ آیا فرزندان را به زور همراه خود ببرند یا در منزل بنشینند و دعا کنند؟ کدام راهکار، راهکار مناسبی است برای اینکه فرزندان نیز جایگاه این شب را درک کنند؟

کودکان تقلیدگر

کودکان به ویژه کودکان خردسال تر و کوچک تر، الگو برداران و مشاهده گران بسیار توان مندی هستند. آنها رفتارهایی را از خودشان تلاش می کنند که در والدینشان دیده اند. مسلما اولین و مهم ترین اصل برای اینکه فرزندانمان را با مناسک مذهبی و دینی آشنا کنیم، این است که آداب مذهبی را در حضور آنها به جای بیاوریم.

آماده سازی

یکی از اقداماتی را که والدین بهتر است در زمینه آموزش مفهوم شب قدر انجام بدهند این است که آنها را آماده کنند. برای آماده سازی ذهن کودکان می توان از چند روز قبل راجع به این مراسم و نحوه برگزاری آن و این که چه کارهایی را می خواهید در آن شب انجام بدهید، صحبت کنید.

صبر کن، ایست

تخت گاز رفتن برخی از والدین و در واقع سخت گیری کردن آنها، می تواند بسیار مضر هم باشد. اگر والدین کاری کنند که فرزندشان به زور بخواهد مراسم مذهبی را انجام بدهد، بالاخره خسته و دلزده می شود و نهایتا از انجام آن طفره می روند. به همین صورت هم اگر والدین فاقد درنظر گرفتن خستگی فرزندشان بخواهند شب های قدر را تا صبح در مساجد بمانند می توانند باعث خستگی و دلزدگی فرزندشان نسبت به این مسلک مذهبی شوند.

پله پله تا خدا

والدین باید آموزش آداب مذهبی را گام به گام به فرزندشان بدهند. اگر دوست دارید که شب های قدر را بیدار بمانید، چند راهکار وجود دارد. شما می توانید به فرزندتان توضیح بدهید و ذهن او را نسبت به این عمل، آگاه کنید و بعد بگذارید خودش تصمیم بگیرد که آیا دوست دارد با شما بیاید یا نه؟ راهکار دیگه این هست که در منزل بمانید و شب زنده داری خود را در منزل به جا بیاورید.توقع نداشته باشید که فرزند کوچک شما که هنوز توانایی بیدار ماندن را ندارد، بتواند شما را تا سحر در مراسم شب زنده داری همراهی کند.

خوراکی های جذاب

اگر فرزندتان خودش تمایل داشت که شما را همراهی کند حتما برایش خوراکی ها و اسباب بازی های جذابش را بیاورید. با این کار می توانید او را سرگرم کنید و همچنین از خسته شدنش پیشگیری کنید.

قصه و داستان، شعر و حدیث

بهترین شیوه آموزش ها به کودکان، به ویژه کودکان زیر ۷ سال، آموزش های غیر مستقیم است. حتما از قبل از ماه رمضان برای فرزندان، شب های قدر را در غالب قصه و داستان و شعر و بیان احادیث در این زمینه، توصیف کنید.

خواندن سوره قدر

با فرزندتان کار کنید تا بتواند سوره قدر را حفظ کند و بعد از حفظ کردنش حتما توضیح و تفسیری از این سوره در حد فهم فرزندتان بیان کنید.

 آموزش دین به کودکان

آموزش قرآن به کودکان ٬ آموزش مسائل دینی به کودکان

مسابقه نقاشی

شما می توانید قبل از فرا رسیدن این شب ها، مسابقه ای را در خانه ترتیب بدهید. ابتدا موضوع سوره و شب قدر را برای فرزندتان بیان کنید و بعد یک مسابقه نقاشی در این زمینه ترتیب بدهید.

جایزه فراموش نشود

اگر فرزندتان توانست در شب های قدر بیدار بماند، بهتر است که به او هدیه ای داده شود و او را تشویق به انجام این عمل در سالهای آینده کنید.

خدا جایزه می دهد

ذکر فرستادن هم می تواند اثر بخش باشد از قبل اذکاری را که برای کودکتان راحت تر است را به او یاد بدهید و بگویید که می تواند در شب قدر این اذکار را بگوید و آرزویش را به خدا بگوید و اگر خدا صلاح دانست به او جایزه می دهد.

قبل از جایزه دعا کن

به کودکانمان یاد بدهیم که قبل از اینکه هر چیزی را از خدا بخواهند و قبل از گفتن آرزوهایشان، دستهایشان را رو به آسمان بگیرند و با خدا صحبت کنند و از خدا بخواهند که هر زمان خودش صلاح دانست آرزوی آنها را برآورده کند.

شعر خوانی درجمع

پیشنهاد می شود که به کودکتان اشعار مذهبی را آموزش بدهید و بخواهید در مکان هایی که فرصت هست آن را بخوانند و در مقابل تشویق های دیگران، نسبت به مراسم مذهبی علاقمندتر شوند.

مطالب کادری

آموزش آداب مذهبی به کودکان خردسال باید از نوع غیر مستقیم باشد. برای اینکار اول خودتان این آداب را به جا بیاورید تا کودکتان مشاهده کند.

تشویق شدن کودکان در جمع های مذهبی، باعث علاقمند کردن بیشتر آنها می شود.

قبل از رفتن به مراسم های مذهبی حتما ذهن فرزندتان را از قبل آماده کنید.

منبع: tebyan.net

.

منبع : abartazeha.com