آکاایران: پنج اشتباه در غذا دادن به کودکان

اینکه کودکانتان چه می خورند و چگونه غذا می خورند مسئولیت بزرگی است. اما عدم انعطاف می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. فرزندان من شبیه دیگر کودکان هستند: مقدار زیادی پیتزا و ناگت می خورند. اما برخلاف اکثر والدین، بیست سال به مطالعه رفتارهای تغذیه ای پرداختم. فهمیدم برخی عادات تربیتیِ مربوط به غذا خوردن کودکانم را باید کنار بگذارم. در اینجا به پنج مورد مهم اشاره می کنم:


آکاایران: پنج اشتباه در غذا دادن به کودکان

1. یک چیز می گویید و کار دیگری انجام می دهید
یکی از بهترین کارها این است که نمونه ی خوبی برای فرزندان باشیم. "کاری که می گم را بکن، نه کاری که می کنم" رویکرد مناسبی نیست. به عنوان افراد بزرگ سال با چالش سختی برای قرار دادن خود در محیط غذایی سالم داریم. می خواهیم خوردن میوه و سبزیجات را جزو عادات غذایی کنیم و آب میوه های بازاری، نوشابه و دیگر نوشیدنی های شیرین را ناهنجار اعلام کنیم.
تمام این ها به این معنا نیست که باید قوانین سفت وسخت در خانه برقرار کنیم. اگر می خواهیم نمونه خوبی برای آن ها باشیم، بهتر است کمی از دستورالعمل های ذهنی کمک بگیریم. به تدریج کودکان علاقه خود به ناگت و پیتزا را از دست می دهند و ممکن است آن ها را با چیزهایی که ما می خوریم جایگزین کنند.
2. استفاده از زور و اجبار
سال ها پژوهش نشان داده وادار کردن یا رشوه دادن به کودکان برای خوردن غذاهای خاص، تنها آن ها را از آن غذاها زده می کند. مثلاً زمانی که می گویید "اول بروکلی رو بخور تا برای دسر بهت بستنی بدم" دارید به فرزندتان می آموزید که بروکلی چیز خوبی نیست و برای خوردن آن جایزه داده می شود.
پس زمانی که فرزندانتان دوست ندارند سبزی ها بخورند چه کار باید کرد؟ هرروز سالاد درست کنید و آن ها را تشویق کنید کمی بخورند. زیرا تحقیقات نشان داده بارها مزه کردن یک غذا باعث می شود به آن علاقه پیدا کنند.
3. تعیین قوانین زیاد
ممکن است با قوانین غذایی زیادی بزرگ شده باشید که آن ها را در خانه خود نیز اجرا می کنید. اما می دانید درباره قوانین چه می گویند؟ قوانین شکسته می شوند.
والدین اغلب می پرسند که آیا باید برای کودکان برنامه غذایی تعیین کرد یا باید برای تصمیم گیری استقلال دارا باشند؟ پیشنهاد من این است: به آن ها غذای سالم پیشنهاد دهید. اما اگر گرسنه نیستند آن ها را وادار به خوردن نکنید. اگر درخواست میان وعده کردند، اول ببینید واقعاً گرسنه اند یا تنها حوصله شان سر رفته. اگر گرسنه بودند اجازه دهید از میان چندین میان وعده سالم یکی را انتخاب کنند.
4. دعوا کردن سر غذا
والدین اغلب ناخواسته و به دلیل ناراحتی های دیگری که از فرزندشان دارند، سر مسئله غذا با آن ها دعوا می کنند. مثلاً ممکن است از نامرتبی اتاق دخترتان ناراحت باشید. اما چون نمی توانید او را کنترل کنید، در عوض سر بستنی با او می جنگید.
به یاد داشته باشید که اندکی بستنی و دسر به کسی آسیب نمی زند، اما دعوا درباره آن ها جو و دیدگاه منفی ای درباره غذا به وجود می آورد. بهتر است اجازه دهیم هرازگاهی بعد از غذا بستنی و دسر بخورند و این گونه به آن ها یاد می دهیم که این غذاها نیز می تواند بخشی از زندگی سالم باشند. این استراتژی کمک می کند زمانی که تصمیم گیری بر عهده خودشان است، تصمیم های بهتری بگیرند.
5. بزرگ کردن بیش ازحد موضوع
انتخاب غذای کودکانمان بسیار مهم است. اما بزرگ کردن بیش ازحد آن نیز می تواند نتیجه عکس داشته باشد. درنهایت به عنوان پدر و مادر می خواهیم عادت هایی در کودکانمان ایجاد کنیم که سلامت آن ها را تضمین کند و مدت ها پس از جدا شدن از ما نیز عادت های غذایی سالمی دارا باشند. این کار کوچکی نیست. اما زمانی که کار سخت می شود، باید با کودکان درباره چالش ها صحبت کنیم. حتی بچه های نسبتاً کوچک نیز می پذیرند که بستنی برای شام خوشمزه است، اما بعدش احساس خوبی نخواهیم داشت و غذا باید حال ما را خوب کند، نه بد. 
.

منبع : tebyan.net