آکاایران: پدر و مادرم آرزوی مرگم را دارند!!


نوجوانی هستم که هر وقت کار اشتباهی انجام می دهم پدر و مادرم آروزی مرگ من را دارند. از زندگی متنفر شده ام، نمی دانم چه کنم؟

سوال کاربر :

جوانی 13 ساله ام. هر وقت کار اشتباهی از من سر می زند، پدر و مادرم آرزوی مرگم را می کنند. از زندگی متنفر شده ام. لطفا کمکم کنید.

پاسخ کارشناس :

با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی. درباره برخورد والدین تان با خودتان گفته اید، می فهمم که برخورد تندی مانند آرزوی مرگ برای اشتباهی که از یک نوجوان سر می زند، احساس خوبی را در وی  ایجاد نمی کند و درک می کنم که از این برخورد ناراحت باشید. بیایید مسئله شما را بیشتر بررسی کنیم.

بررسی مسئله

درباره این موضوع فکر کنید که آیا برخورد والدین تان فقط با شما این گونه است یا به طور مثال اگر خواهر یا برادر دیگری دارید، با آن ها هم همین گونه است یا برخورد پدر و مادرتان با هم یا با اطرافیان شان به همین شکل است یا نه؟ اگر برخوردشان با همه این گونه است که این یعنی الگوی ارتباطی والدین شما چنین است. پس بیایید فکر کنید آیا شما می توانید این سبک برخورد و گفت و گو را در والدین تان تغییر دهید یا نه؟ آیا تاکنون در این باره با والدین تان حرف زده اید و ناراحتی و نارضایتی خود را ابراز کرده اید؟

حق با شماست

در نظر داشته باشید که شما در دوره نوجوانی قرار دارید و با توجه به تغییراتی که در ذهن و جسم شما اتفاق می افتد، طبیعی است که انتظار داشته باشید برخورد والدین تان با شما کودکانه نباشد و با شما به عنوان یک نوجوان که در دوره گذر به جوانی قرار دارد، برخورد و گفت و گو کنند.

این کارها را انجام دهید

کاری که شما می توانید انجام دهید این است که درباره این رفتار با خانواده خود حرف بزنید و فاقد پرخاشگری و خشم، احساس خود را از این برخورد به آن ها بگویید و این که دوست دارید در مواقعی که شما اشتباه می کنید، چه برخوردی با شما دارا باشند. همچنین می توانید از یک نفر که می تواند با والدین تان حرف بزند و والدین شما حرف او را می پذیرند، کمک بگیرید. در انتها ببینید حرف زدن چه تغییری ایجاد می کند، هر تغییری حتی کوچک، کمک کننده است پس ناامید نشوید. هر قدر بتوانید مسائل خود را با گفت و گو حل و فصل کنید، مهارت شما در این خصوص بیشتر می شود و به درد دیگر مرحله های زندگی تان هم خواهد خورد. شما قرار است تلاش کنید، ببینید چگونه می توانید شرایط را تغییر دهید و کجا مجبور می شوید شرایط را بپذیرید چون والدین شما زمانی تغییر می کنند که خودشان بخواهند و شما فقط می توانید خود را تغییر دهید و روی رفتارهای خود کار کنید. اگرمسئله شما برطرف نشد، حتما با یک مشاور در ارتباط باشید و مسئله خود را پیگیری کنید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasannews.com

.

منبع : seemorgh.com