bxs1

حتی آن هایی که خودشان هم بچه ندارند حتما این صحنه را دیده اند که نوزاد شیرخواری که با خوشحالی در بغل مادرش نشسته، ناگهان کمی شیر غلیظ بالا می آورد و از گوشه دهانش روی یقه مادر روان میشود. اصلا خیلی ها میگویند بوی خوب بچه، ترکیبی از بوی نرم کننده لباس هایش و بوی پودر بچه و بوی ترش شیری است که بالا آورده است!بالا آوردن شیر در کودکان

آکاایران: نکات خطرناک بالا آوردن آوردن شیر در کودک

bxs2

شایعترین سن برای بالا آوردن شیر در کودکان حوالی ۴ ماهگی است. اگرچه ممکن است این مسئله با بزر گتر شدن آنها هم ادامه پیدا کند. دلیل اصلی این اتفاق آن است که سیستم گوارشی بچه هنوز تکامل پیدا نکرده و غذا میتواند همراه با حباب های هوا که کودک موقع شیر خوردن بلعیده است بالا بیاید. معمولا بالا آوردن مقدار کمی شیر کاملا معمولی تلقی میشود. برای جلوگیری از این اتفاق میتوانید در هر وهله از غذا دادن به کودک زیاد به او شیر ندهید چون با زیاده از حد غذا خوردن کودک احتمال بالا آوردن بیشتر خواهد شد.

پزشکان معتقدند تا زمانیکه بچه رشد خوبی دارد، و در کل بی قراری نمی کند، موضوع بالاآوردن شیر خیلی مهم نیست. در حقیقت این بالاآوردن ها ریشه فیزیولوژیکی دارند و با رشد دستگاه گوارش کودک، برطرف می شوند.
اما اگر منحنی رشد کودک رضایت بخش نیست، مدام بیقراری می کند، سرفه و گریه شدید دارد، حتماً مشکلی هست و احتمالاً به رفلاکس معده دچار شده است. در این مورد خود درمانی نکنید. با یک متخصص اطفال یا با پزشک خانوادگی مشورت کنید، آنها درمان مناسب حال کودکتان را تجویز خواهند کرد.

bxs3

هر مادری که بتازگی صاحب فرزند شده باشد، می داند هیچ چیز لذت در آغوش گرفتن و شیر دادن را ندارد، اما مادران تازه کار اطلاعات چندانی درباره نکات مربوط به شیردهی نوزاد ندارند. یکی از مشکلات شایع بین بیشتر نوزادان، استفراغ بعد از شیر خوردن است.

استفراغ ـ مقدار کمی از شیر خورده شده به صورت دلمه بسته که پنیرک نام دارد ـ اتفاقی است که بسیاری از خانواده ها با آن کاملا طبیعی برخورد می کنند.

با توجه به این که محل اتصال معده به مری در یک شیرخوار کم سن ممکن است شل باشد، بازگشت مقدار کمی شیر در صورتی که نوزاد، استفراغ جهنده نداشته و از رشد کافی نیز برخوردار باشد، طبیعی تلقی می شود.

آنچه پزشکان در این باره توصیه می کنند این است که در نوزادان رسیده و با وزن کافی، حداقل فاصله بین دو شیردهی، دو و نیم ساعت باشد. بعضی نوزادان نیز پرخور هستند و ممکن است دچار استفراغ شیر اضافه شوند.

نکات خطرناک بالا آوردن آوردن شیر در کودک نکات خطرناک بالا آوردن آوردن شیر در کودک

بعد از هر بار شیردهی، نوزاد را روی شانه خود قرار داده، به آرامی پشت او را ماساژ دهید. این امر باعث خروج هوا از شکم نوزاد و کمک به هضم بهتر مواد غذایی خواهد شد. بعد از یک ربع هواگیری از معده می توان نوزاد را به آرامی روی زمین خواباند.

به خاطر داشته باشید بعد از گذشت یک ماه از تولد نوزاد، دل دردهای کولیکی شیرخوار آغاز می شود و در این زمان مادر باید آموزش کافی برای حفظ آرامش و کنترل دل دردهای نوزاد را ببیند.

اگر استفراغ های نوزاد جهنده و حاوی مقدار زیاد شیر خورده شده باشد و در فاصله کمی بعد از شیر خوردن رخ دهد باید احتمال بروز ریفلاکس بدهید.

در این نوزادان به علت اشکال در وجود فشار طبیعی در محل اتصال معده به مری، امکان باقی ماندن شیر در فضای کوچک معده نوزاد کم می شود.

از طرف دیگر، در سنین نوزادی وجود حساسیت به مواد غذایی خورده شده از سوی مادر یا پروتئین های موجود در شیرخشک باعث بروز استفراغ های مکرر در نوزاد می شود.

بروز حساسیت با علائمی چون کاهش تحمل به مواد غذایی مانند دردهای شکمی، نفخ، ضایعات پوستی اگزمایی خود را نشان می دهد.

همچنین در این دسته از نوزادان، وزن گیری نامناسب، ابتلا به عفونت های مکرر دستگاه تنفسی و سرفه مزمن نیز رخ می دهد و حتی ممکن است موارد بستری در بیمارستان به علت عفونت های تنفسی وجود داشته باشد.

در مواردی که حساسیت به پروتئین شیر گاو وجود دارد نیز می توان برای مادر از رژیم های فاقد لبنیات و مواد محرک استفاده کرد و در صورتی که نوزاد از شیر خشک استفاده می کند، لازم است شیرهای خاص که فاقد پروتئین گاوی است ـ که هیپوآلرژن نام دارد ـ برای کودک تجویز شود.

در این نوزادان، گرفتن هوای معده، نقش مهمی دارد و هنگام خواباندن آنان توصیه می شود بدن با زمین، زاویه حدود ۳۰ تا ۴۵ درجه داشته باشد.

ماساژ شکم در جهت عقربه های ساعت نیز در این نوزادان برای کمک به جابه جایی و دفع هوا لازم است. همچنین درمان های دارویی در صورت وجود استفراغ آلرژیک یا ریفلاکس ضروری است.

دکتر فریبا شیروانی – متخصص اطفال و فوق تخصص عفونی اطفال

.

منبع : https:portal-rangi.com