آکاایران: ۹ تکنیک برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان

افت تحصیلی بدین معناست که ظرفیت یادگیری دانش آموز در هنگام تحصیل بعد از یک دوره موفقیت تحصیلی یا پیشرفت درحد متوسط، به تدریج کاهش یافته و یا تکرار پایه تحصیلی داشته باشد. به طورکلی نمرات او نسبت به ماه قبل یا سال های قبل سیر نزولی محسوس از خود نشان می دهد . این گروه از دانش آموزان دچار نقص تحصیلی شده و در یادگیری با شکست روبه رو می گردند.افت تحصیلی دانش آموزان

بیایید صادق باشیم، گاهی اوقات بچه ها برای یادگیری برخی از کارهایی که به آنها می سپریم، دچار مشکل می شوند و این عدم یادگیری بچه ها می تواند والدین را نگران کند. حال اگر عدم یاد گیری بچه ها در مورد مسائل مدرسه، مثل آموختن کتاب درسی باشد، کار کمی سخت تر نیز می شود. همه ما می دانیم که بچه ها علاقه زیادی به بازی کردن از خود تلاش می کنند، انرژی و زمانی که بچه ها صرف بازی های رایانه ای می کنند، چندین برابر بیشتر از وقتی است که برای یادگیری دروس، اختصاص می دهند.

در چنین مواقعی می توان با استفاده از برخی آموزش های کاربردی به کودکان کمک کرد تا از عهده یادگیری درس هایی که برایشان ارئه می شود بر بیایند. یادتان باشد درس نخواندن و نفهمیدن مسائل درسی کودکان دلیل بر ناتوانی آنها برای فراگیری نیست، بلکه در بیشتر مواقع کودکان خود را برای یادگیری مفاهیم کتاب آماده نمی کنند، از این رو در فهمیدن مسائل درسی دچار مشکل می شوند.

آکاایران: 9 تکنیک برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان

تکنیک های رفع افت تحصیلی دانش آموزان

وعده تشویق کردن

تشویق کردن در بیشتر مواقع می تواند تاثیر گذار باشد، چرا که کودکان بیشتر از بزرگسالان تحت تاثیر قرار می گیرند. تقریبا در هر محیط کاری ای کارفرمایان و مدیران مجموعه سعی می کنند با گذاشتن تشویق، برای کارکنان باعث پیشرفت کاری شان شوند.

حال اگر کودکان به طور مثال در فهم مسائل ریاضی دچار مشکل شوند. شما با استفاده از یک هدیه کوچک می توانید کودک تان را ترغیب به یادگیری کنید و یا می توانید زمان بازی های رایانه ای ش را اضافه کنید.

در کل والدین می توانند با استفاده از چنین ابزارهایی کودکان را برای یادگیری و توجه به مسائل درسی ترغیب کنند. در چنین مواردی سعی نکنید، میزان تشویق را زیاد در نظر بگیرید، چرا که در دراز مدت خواسته بچه ها نیز تغییر می کند و همین امر می تواند توقع شان را بالا ببرد. اعتدال را در چنین مواردی حتما لحاظ کنید.

درس خواندن روزانه را از یاد نبرید

خواندن مکرر یکی از روش هایی است که می تواند باعث شود، بچه ها به درس خواندن ترغیب شوند. شما می توانید با استفاده از کتاب های غیر درسی و داستانی نیز به بچه ها کمک کنید تا بتوانند به کتاب خواندن عادت کنند. شما می توانید کتاب هایی را برای بچه های خود درنظر بگیرد که کودکان از شخصیت های آن خوششان می آید.

وقتی کودک تان به کتاب خواندن عادت کند، شما می توانید زمان خواندن کتاب های داستانی را کوتاه کرده و سپس کتاب های درسی را جایگزین شان کنید. همان طور که می دانید خواندن برای یادگیری در سنین کودکی نقش بسیار پررنگی دارد. سعی کنید مدت زمان کتاب خواندن بچه ها را به مرور زمان افزایش دهید تا آن ها بتوانند با شرایط نوین خود را راحت تر وفق دهند.

حذف حواس پرتی

کودکان با توجه به سن و سالشان از هیجانات بالایی برخوردار هستند. آنها به خاطر کنجکاوی بسیار بالایی که دارند، خیلی زود حواس شان پرت می شود، مخصوصا سر کلاس هایی که از درس شان خوش شان نیاید.

تمرکز کردن سر موضوعات برای هر گروه سنی ای سخت است، چه برسد به کودکان. شما باید دقت کنید که فرزندتان در محیط خانه به چه مواردی توجه بیشتری دارد، در صورت امکان در موقع آموزش وی به یک اتاق دیگر ببرید تا حواسش جمع شود.

توجه به این نکته که فرزندتان در چه مکانی کمتر دچار حواس پرتی می شود، بسیار حائز اهمیت است. در پاره ای مواقع دیده شده که بچه ها با وجود تلویزیون و کنسول بازی در کنارشان از توجه به درس منحرف می شوند.

پدر و مادر ها در هنگام حل تکالیف درسی باید مراقب کودکشان باشند و مطمئن شوند که فرزندشان مسائل درس را به صورت کپی وار حل نکند، بلکه با تحلیل کردن به حل مسائل درسی می پردازد. درگیر شدن بچه ها با مسائل درسی می تواند در آموختن شان کمک زیادی بکند. سعی کنید فرزند خود را با درس مربوطه درگیر کنید تا بتواند فهم بهتری از درس هایش کسب کند.

موضوعات جالب را پیدا کنید

توجه داشته باشید بچه ها مسائلی را که دوست دارا باشند، راحت تر و زودتر یاد می گیرند. چرا که کودکان با درسی که خوش شان می آید، بیشتر درگیر می شوند. سعی کنید آموختن برخی مسائل درسی را که کودکتان از آنها خوششان نمی آید، را برایش شیرین کنید.

به طور مثال مسائل درسی را برای کودکان خود مثل کشف یک چیز عجیب جلوه دهید، چرا که اگر کودکان با قصد کشف کردن و آموختن درس جلو بروند تا جایی که برایشان مقدور است، سعی می کنند مطلب مورد نظر را بیاموزند. طرح سوالات درسی با استفاده از اشکال هندسی واقعی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. در این گونه آموزش ها شما می توانید مثال تئوری را به شکل مسائل عملی در بیاورید.

9 تکنیک برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان 9 تکنیک برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان

همین کار سبب می شود تا کودک تان ترغیب شود تا بهتر بیاموزد. سعی کنید درباره مشکلات یادگیری بچه ها از آنها سوال کنید. شاید با دانستن مشکل کودک برای یادگیری، بهتر بتوانید وی را در امر یادگیری یاری کنید.

یادتان باشد، ممکن است یک سری مسائل بسیار پیش و پا افتاده سبب شوند تا فرزندتان از درسی خوشش نیاید، همین خوش نیامدن در امر یادگیری بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بچه ها نیز مثل خودمان افکارها و رفتارهای مختلفی دارند، به هیچ عنوان یک بچه را با بچه دیگر مقایسه نکنید. این کار نه تنها به شما کمکی نمی کند، بلکه ممکن است باعث دلخوری فرزندتان نیز شود.

درس دادن به شکل بازی

شما می توانید برخی از مسائلی درسی را که کودک تان در یادگیری آن ها مشکل دارد با استفاده از یک سری ویدئوهای آموزشی به او یاد بدهید. بچه ها به ویدئوها توجه بیشتری می کنند، حال اگر مسائل درسی به شکل کارتونی در اختیارشان باشد، راحت تر می توانند آن ها را درک کنند.

بازی ها و فیلم های آموزشی یک راه عالی برای بالا بردن تمرکز کودکان برای یادگیری است. چرا که در چنین شرایطی یادگیری دروس برای شان سرگرم کننده نیز خواهد بود. آموختن دروسی مثل ریاضی با این روش آموزشی بسیار تاثیرگذار خواهد بود، این گونه روش ها را در برنامه آموزشی کودک تان لحاظ کنید.

آموزش در بیرون از مدرسه

آموزش در مدارس بسیار مهم است، اما یادگیری چیزی نیست که فقط در محیط مدرسه خلاصه شود. والدین می توانند در محیط خانه نیز به آموزش فرزند خود مشغول باشند. پدر و مادرها نباید از یادشان برود که فقط آموختن درس ریاضی مهم نیست بلکه بچه ها به آموختن دوچرخه سواری نیز نیاز دارند.

شما می توانید با تقسیم زمان های آموزش؛ هم دوچرخه سواری و هم آموزش ریاضی را در یک روز قرار دهید تا کودک تان تشویق شود که درس را بهتر یاد بگیرد. انجام دادن یک کار سخت درکنار یک کار آسان در یک روز می تواند لذت بخش بوده و خستگی و کسالت را از کودک تان دور کند.

تنظیم کردن اهداف

تعیین هدف در هنگام مطالعه امری ضروری است. شما می توانید برای کودکان خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت در نظر بگیرید. وقتی شما برای درس خواند کودک خود برنامه ریزی می کنید، این امر پس از یک مدت خود را نمایان می سازد، به طور مثال می توانید به کودک خود بگویید روزی سه بار باید لغات مهم دروس خواندنی را یادداشت کند.

اگر کودک در چنین چارچوبی درس بخواند بعد از گذشت چند ماه با دامنه بسیار زیادی از لغات مختلف روبرو می شود که از قبل آنها را کار کرده است. چنین روش یادگیری می تواند در دراز مدت بسیار موثر باشد. انتخاب هدف می تواند کودک تان را برای یاد گرفتن ترغیب کند، چرا که کودک سعی می کند، طبق برنامه ای که برایش تعریف کرده اید، کار خودش را پیش ببرد.

9 تکنیک برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان 9 تکنیک برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان

کلاس های آموزشی غیر درسی

شما می توانید کودک تان را با کلاس های آموزشی غیر درسی مثل کلاس فوتبال و یا هر ورزش دیگر مشغول کنید. این روش باعث می شود تا آنان خود را در حصار مدرسه فرض نکنند. استفاده از اردوهای آموزشی نیز می تواند برای یادگیری کودک تان بسیار موثر واقع شود. فعالیت های ورزشی بیرون از مدرسه کمک می کند، تا شادابی بچه ها در طول روزهایی که مدرسه می روند، حفظ شود.

تعریف و تمجید سر موقع

هر شخصی از تعریف و تمجید خوشش می آید، وقتی می بینید فرزندتان در یادگیری درس هایش موفقیت های بزرگی کسب کرده است و سعی می کند خود را با درس خواندن مشغول کند، کمی تعریف از او می تواند پشتیبان خوبی برای ادامه کارهایش باشد.

توجه داشته باشید، در کنار هر تشویقی باید موارد باز دارنده نیز باشد تا کودکان با خطوط قرمز زندگی نیز آشنایی کافی پیدا کنند و بفهمند چه کارهایی باعث تشویق شدنشان و چه کارهایی باعث می شود تا از تفریحات محروم شوند. تشویق کردن پس از یادگیری باعث می شود، تا کودکان میل بیشتری برای آموختن از خود نشان دهند.

منظور از افت تحصیلی چیست؟

افت تحصیلی کاهش نسبی فعالیت درسی و مطالعه یک دانش آموز در یک دوره نسبی در مقایسه با دوره نسبی قبل از آن می باشد.مثلاً کسی که طی سه ماه نمرات در حد ۱۵ داشته اما در دو هفته اخیر در تمامی یا تعدادی از دروس نمرات حدود ۱۲ کسب کرده، می گوییم در حال حاضر نسبت به سه ماه پیش افت تحصیلی دارد. منظور از آوردن کلمه نسبی این است که افت تحصیلی تنها شامل دانش آموزان ضعیف نبوده حتی کسی که چند ماه پیش نمرات حدود ۱۸ داشته اگر در حال حاضر نمرات حدود ۱۶ کسب می کند ، دو نمره نسبت به دوره قبل افت دارد.

عوامل موثر بر افت تحصیلی:

۱. عوامل مربوط به خود دانش آموز

· عوامل فیزیولوژیکی و جسمی مانند ضعف بینایی و شنوایی و غیره

· عوامل ذهنی و روانی مانند میزان هوش و قدرت حافظه و سلامت روانی

· نداشتن هدف واقعی و عینی و روشن از تحصیل

· عدم انگیزش درونی برای تحصیل و مطالعه

· نداشتن اعتماد به نفس کافی

· ضعف اراده در تصمیم گیری های تحصیلی و مطالعه و اجرای تصمیمات

· عدم برنامه ریزی دقیق از لحاظ زمان و میزان مطالعه روزانه

· نداشتن روش مطالعه مناسب برای دروس مختلف

· مهارت های مطالعه نادرست (مهارت های درست مطالعه در آخر این بحث ذکر می گردد)

۲. عوامل مربوط به خانواده

· اختلاف خانوادگی و خانواده آشفته ، طلاق فیزیکی یا روانی والدین ، وجود نا مادری یا نا پدری و غیره

· اختلاف فرزندان با خانواده مانند لجبازی با والدین و اعتراض به جو خانواده

· وابسته و متکی نمودن فرزندان به والدین در امور درسی و تکالیف منزل از دوران ابتدایی

· تحقیر ، سرزنش و مقایسه نادرست فرزندان با همسالان موفق و در نتیجه پایین آوردن اعتماد به نفس و خود پنداری آنان

· تغییرات منفی در خانواده مانند ورشکستگی سیاسی و اقتصادی و اعتیاد و غیره

· تغییر در جهت ارتقای سریع و غیر مترقبه سطح اقتصادی یا اجتماعی خانواده و از خود باختگی و غافلگیر شدن فرزندان و انواع انحرافات

۳ . عوامل مربوط به مدرسه

· گروه همسالان مانند مزاحمت و شوخی های نابجا در کلاس درس

· رفتارهای نا مناسب عوامل اجرایی مدرسه مانند مدیر ، معاونین ، دبیران و مشاوران

· جو عمومی حاکم بر مدرسه از لحاظ درسی مانند سخت گیری بیش از حد دبیران در دادن نمره به خاطر بالا فرض کردن سطح علمی مدرسه یا همرنگ شدن دانش آموز با سایر دانش آموزان ضعیف با فرض اینکه همه دانش آموزان مدرسه ضعیف هستند.

۴. عوامل مربوط به اجتماع

دوستان نا باب

استفاده نادرست از کلوپ های ورزشی ، بدن سازی ، بیلیارد و غیره

استفاده نادرست از کافی نت ها و گیم نت ها

گذراندن وقت زیاد در خیابان ها و خارج از منزل

مهارت های صحیح مطالعه

مطالعه با فاصله: مطالعه بی وقفه و مستمر موجب خستگی و بیزاری از مطالعه می شود؛ روش درست ، مطالعه ی با فاصله و استراحت در میان دو وعده مطالعه میباشد. مورد زیر الگوی مناسبی است ‍‍» ۹۰ دقیقه مطالعه و ۱۵ دقیقه استراحت ، ۷۵ دقیقه مطالعه و ۳۰ دقیقه استراحت ، ۶۰ دقیقه مطالعه و ۴۵ دقیقه استراحت ، ۴۵ دقیقه مطالعه و استراحت نسبی زیاد و انجام سایر امور روزانه » یادتان باشد به هر میزان که میزان مطالعه در یک روز افزایش می یابد خستگی زیاد شده و به دقایق استراحت زیادتری نیاز دارید و مدت زمان مطالعه مرحله بعدی باید کاهش یابد.

عدم مطالعه در کنار وسایل صوتی و تصویری روشن

لب خوانی به جای بلند خوانی

مطالعه در حالت نشسته و آرامش به جای حالت حرکت و قدم زدن

مطالعه به موقع و بیدار نماندن در شب برای حضور مناسب در کلاس یا جلسه امتحان روز بعد

مطالعه نکردن در موقع خستگی

عدم مطالعه طوطی وار (فاقد درک و تلخیص و طبقه بندی)

مطالعه نکردن با حالت افسردگی

شروع مطالعه از مطالب آسان به مشکل

مطالعه نکردن در حالت نگرانی و اضطراب

.

منبع : https:portal-rangi.com