آکاایران: درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا به کودکان

این روزها که پاییز حسابی دارد در شهر خودش را نشان می دهد، وقتی بادهای پاییزی ناگهان روز را تبدیل به یک فضای دل انگیز برای عاشقان اما نگران کننده برای مادران می کنند، بیشتر از همیشه، درباره سرماخوردگی کودکان بحث می شود. مادران و پدران، همانطور که لباس های گرم را از کمدها بیرون می آورند، به این فکر می کنند که چه کنیم فرزند عزیزمان از خطر سرماخوردگی در امان باشد؟ و طبیعتا، یکی از رایج ترین روش هایی که این روزها به ذهنشان می رسد، تزریق واکسن آنفلوانزا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

خبرهای ضد و نقیض در فضای مجازی

احتمالا همانقدر که از مزایای تزریق واکسن آنفلوانزا شنیده اید، اخباری هم درباره مضر بودن آن به گوشتان خورده است. در بعضی از متن های تلگرامی – منبع نوین کسب اطلاعات این روزها – هشدارهایی درباره استفاده از این واکسن مطرح می شود، یک نفر اعلام می کند واکسن آنفلوانزا بی فایده است و بهتر است زحمت زیادی به خودتان ندهید، یکی دیگر می گوید این واکسن را فقط عده محدودی از کودکان باید تزریق کنند نه همه آنها، خبر دیگری هم می رسد از این که تزریق واکسن آنفلوانزا نه تنها مفید نیست، بلکه خطرناک است؛ مثل پیام مادری در گروه های تلگرامی که گفته بود فرزند سالم و سرحالش، بعد از تزریق این واکسن، دچار بیماری های زیادی شده، اندامش به فلج مبتلا شده و کارش به بیمارستان و مراقبت های ویژه کشیده، او از پزشکان خواسته بود به مردم این اطلاعات را بدهند که تزریق این واکسن، به جای مفید بودن، باعث تجمع عفونت ویروسی شده و باعث می شود گلبول های سفید به رشته های عصبی حمله کرده و عواقب زیادی به همراه دارا باشند.

 

خطر دارد یا ندارد؟

در میان این همه خبر و اطلاعات متناقض، بالاخره باید چه کار کرد؟ به سراغ واکسن آنفلوانزا برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در فصل های سرد سال برویم یا خطراتش را به جان نخریم و از راه های دیگری مراقب سرما نخوردن فرزندانمان باشیم؟ این خبرها چقدر صحت دارند؟

دکتر علی اصغر حلیمی، به این سوال ها پاسخ می دهد

مضرات یا معایب واکسن آنفلوانزا چیست؟

او با اشاره به گفته های مادری که از عواقب واکسن خبر داده و بیماری های جدی فرزندش را ناشی از این تزریق دانسته بود، می گوید: در علم پزشکی، همیشه مواردی وجود دارد که نادر محسوب می شوند، این مورد هم جزو آنهاست. عواقب شدیدی که واکسن آنفلوانزا یا هر واکسن دیگری می تواند برای کودکان به همراه داشته باشد، شاید به اندازه یک در میلیون نفر باشد، بنابراین نمی توان آن را به همه افراد سرایت داد. اما این که این موضوع قابل تشخیص است که فردی به این واکسن حساسیت دارد یا نه؟ این هم قابل تشخیص نیست و کاملا بر حسب تصادف ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد، بنابراین نباید موارد نادر را به همه تعمیم داد و علم پزشکی و دستاوردهایش را به راحتی زیر سوال برد.

همه بچه ها باید در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند؟

ولی این واکسن را باید همه کودکان تزریق کنند؟ پاسخ دکتر حلیمی به این پرسش هم منفی است. او می گوید نیازی نیست که همه کودکان را در فصل سرد سال در برابر آنفلوانزا واکسینه کنیم، تزریق این واکسن پیشگیرانه، در حالت عادی برای بچه های سالم که هیچ بیماری یا مشکلی ندارند، توصیه نمی شود ولی وقتی بیماری های زمینه ای در کودک وجود داشته باشد و ممکن باشد ابتلا به آنفلوانزا آنها را تشدید کند، تزریق این واکسن توصیه می شود. این بیماری های زمینه ای شامل مواردی هستند مثل سابقه بیماری ریوی، آسم، بیماری قلبی، کلیوی و …. که البته واکسن آنفلوانزا برای این کودکان هم باید در شرایطی تزریق شود که بیماری شان کنترل شده است.

این متخصص اطفال درباره زمان تزریق واکسن آنفلوانزا هم تاکید می کند که بهترین زمان تزریق، اواخر تابستان و اوایل پاییز است که بیماری آنفلوانزا شایع می شود. تزریق این واکسن هم برای کسی که بار اول است آن را دریافت می کند باید بعد از یک ماه تکرار شود و برای افرادی که در سال های قبل این تزریق را داشته اند، باید هر سال تکرار شود و اینطور نیست که یک بار تزریق در طول عمر، فرد را از دوره های بعدی بی نیاز و برای همیشه در برابر ابتلا به آنفلوانزا مصون کند.

درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا به کودکان درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا به کودکان

خودسرانه و غیرمعتبر تزریق نکنید

دکتر حلیمی همچنین به این اشاره می کند که برای تشخیص این که فرزند شما به این واکسن احتیاج دارد یا نه، بهتر است از پزشک متخصص کمک بگیرید تا با در نظر گرفتن همه شرایط جسمی و عادات تغذیه ای و پیش زمینه های سلامتی او، به شما بگوید که باید واکسن را تهیه کنید یا نه.

این متخصص همچنین می گوید: وقتی انواع سوءاستفاده ها ممکن است از نگرانی مادر و پدرها برای سلامتی فرزندشان به وجود بیاید و عده ای متقلب داروهای ناسالم یا تاریخ مصرف گذشته را به آنها عرضه کنند، بهتر است برای تزریق هر نوع واکسنی از جمله واکسن آنفلوانزا فقط به داروخانه ها، درمانگاه ها و متخصصان مراجعه کنند تا خیالشان بابت سلامت فرزندشان راحت باشد. او همچنین توصیه می کند در شرایطی که واکسن آنفلوانزا به اندازه همه نیست، بهتر است اولویت ها رعایت شود و حتی اگر والدین فرزندان سالم می خواهند این پیشگیری را انجام دهند، دقت دارا باشند که کودکان دارای بیماری های زمینه ای، سالمندان و بیماران خاص، در اولویت بیشتری قرار دارند، بنابراین در شرایط کمبود واکسن به نیاز ضروری آنها توجه کنند.

با واکسن یا فاقد واکسن، مراقب باشید

این متخصص در عین حال توصیه می کند که با رسیدن فصل سرما، فاقد واکسن یا با واکسن پیشگیرانه آنفلوانزا، بهتر است مراقب سلامتی خود و فرزندانتان باشید و هشدارهای همیشگی را جدی بگیرید و به آنها عمل کنید، مواردی مانند فاصله گرفتن از افراد مبتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا و پرهیز از دست دادن، بوسیدن و در آغوش گرفتن آنها، شستن مرتب دست ها بعد از تماس با وسایل عمومی مانند تلفن، صفحه کلید رایانه، دستگیره درها و …، پوشاندن بینی هنگام عطسه و سرفه، تغذیه مناسب فصل سرما، تهویه محل کار و زندگی با باز کردن پنجره در طول روز، پوشیدن لباس گرم، تهیه اسباب بازی های قابل شستشو برای کودکان مخصوصا آنها که به مهدکودک می روند و سایر توصیه های بهداشتی که حتما خودتان آنها را بهتر می دانید و با به کار گرفتنشان، در سلامت کامل خانوادگی، از پاییز و زمستان لذت خواهید برد.

نکاتی دیگر درباره آنفلوآنزا که باید بدانید

۱٫ آنفلوآنزا چیست؟

آنفلوآنزا یک عفونت ویروسی است که بینی، گلو و ریه را در گیر می کند.

۲٫ آیا آنفلوآنزا همان سرماخوردگی می باشد؟

خیر، آنفلوآنزا با سرماخوردگی متفاوت است و علائم شدید تری دارد.

۳٫ عامل ایجاد کننده آنفلوآنزا چیست؟

ویروسهای آنفلوآنزا ی ( آ ) و ( ب ) بیماری را ایجادمی کنند.

۴٫ ویروس آنفلوآنزا نوع آ چیست؟

ویروس نوع ( آ ) معمولاً عامل ایجاد کننده ی شیوع سالیانه ی آنفلوآنزا است. این ویروسها مدام در حال تغییر خود هستند و انواع جدیدی ایجاد میکنند که خصوصیات متفاوتی دارد. به همین دلیل ساختمان ویروس از سالی به سال دیگر تغییر می کند و واکسنها و حتی داروها برای اثر بخشی باید تغییر کنند.

۵٫ آنفلوآنزای نوع ث چیست؟

آنفلوآنزا ی نوع ث یک بیماری خیلی خفیف می دهد (مثل سرماخوردگی) و یا گاهی عفونت با آن فاقد علامت می باشد و هرگز باعث همه گیری و اپیدمی نمی شود.

۶٫ کدام انواع ویروس آنفلوآنزا فقط انسان را آلوده می کنند؟

انواعB وC فقط باعث بیماری درانسان میشوند.

۷٫ بیماری آنفلوآنزا در چه فصلی شایع تر است؟

زمان شیوع بیماری اواخر پاییز و اوایل زمستان است.

۸٫ پس از تماس با ویروس آنفلوآنزا چند روز طول می کشد بیماری رخ دهد؟

از مواجهه با ویروس تا ایجاد علائم یک تا چهار روز طول می کشد.

۹٫ علائم آنفلوآنزا چیست؟

علائم این بیماری شامل تب، دردبدن، سردرد، خستگی، بی اشتهایی، سرفه خشک، احساس خشکی یا زخم در گلو می باشدکه به صورت ناگهانی ایجاد میشوند.

۱۰٫ آیا آنفلوآنزا معمولا عارضه می دهد؟

خیر،بیشتر افراد فاقد عارضه خوب میشوند امابرخی اوقات عفونت باکتریایی هم به آن اضافه می شود مانند عفونت گوش، عفونت سینوسها و یا التهاب مجاری هوایی (برونشیت).

۱۱٫ عوارض آنفلوآنزا در چه افرادی بیشتر است؟

کودکان زیر ٢سال، افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که بیماری جدی دارند.

۱۲٫ علائم آنفولانزا به چه صورت شروع می شود؟

ابتدا خشکی گلو، آبریزش بینی و احساس زخم درگلو ایجاد می شود و سه تا چهار روز بعد علائمی مانند تب، سرفه، درد بدن، سر درد، و خستگی ایجاد می شوند.

.

منبع : https:portal-rangi.com