آکاایران: اضطراب کودکان در گفتن این حرفها

بچه ها هر روز شما را می بینند و بی غل و غش دوست تان دارند. شما برای او یک قهرمان هستید، آشپزی می کنید، دوستش هستید و چیزهایی یادش می دهید اما گاهی شاید بترسد به شما بگوید دقیقا چه حسی دارد. در ادامه چیزهایی را می گوییم که ممکن است فرزندان به دلیل ترس و اضطراب نتواند به شما ابراز کند.

۱. من نیاز دارم بدانم شما عاشق من هستید، حتی اگر هر روز این را به من بگویید

۲. من نمی دانم چطور دوست پیدا کنم

شاید شما برای رفاه و لذت فرزندتان خیلی کارها بکنید اما زمانی که به او اصول کاربردی مهم زندگی را یاد می دهید، کمکش می کنید تا دوستانی پیدا کند، اصولی چون شریک شدن، خوب حرف زدن و منصفانه بازی کردن چیزهایی هستند که مهارت دوست یابی فرزندتان را تقویت می کنند. داشتن ِ دوست، برای بچه هایی که در حال رشد هستند، کار سختی است، حتی برای جوان ها.

۳. بچه ها من را مسخره می کنند

چیزهایی که در مدرسه روی می دهد گاهی برای همیشه در مدرسه می ماند! فرزند شما ممکن است در مورد اتفاقی که افتاده، خیلی کم برای تان حرف بزند اما شما خبردار نشوید که بچه های دیگر در مدرسه، فرزندتان را مسخره می کنند یا حرف های بدی به او می زنند. از این مهمتر شاید ندانید فرزند شما چه واکنشی به این اتفاق ها نشان می دهد و چطور برخورد می کند.

۴. من دوست دارم کارهای بیشتری با شما انجام دهم

وقتی فرزندتان صد بار در روز می گوید: «مامان! مامان!»، شما احتمالا کلافه می شوید و از او می خواهید ول تان کند. اما فرزندتان می خواهد با شما بازی کند و کتاب بخواند. شما مشغله دارید اما تنها ۱۰ دقیقه وقت گذاشتن و فقط و فقط به او توجه نشان دادن می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. یادتان باشد وقتی او بزرگ شود و سرگرمی های خودش را پیدا کند، دل تان برای تمام این وقت ها تنگ خواهد شد.

آکاایران: اضطراب کودکان در گفتن این حرفها

۵. وقتی عصبانی می شوی من می ترسم

شاید دیسیپلین شما، بیشتر هراس انگیز باشد تا سازنده. فرزند شما هر کاری را که انجام می دهید می بیند، بنابراین وقتی ناگهان کنترل تان را از دست می دهید و عصبانی می شوید، او به خوبی متوجه می شود. زمانی که چیزی را در خانه جا می گذارید و عصبانی و کلافه، داد و بیداد می کنید، فرزندتان کوچک تان نمی داند چه باید بکند. هیجانات خود را کنترل کنید و یادتان باشد روی بچه ها چه اثری می گذارد، مخصوصا روی کودک خردسال تان.

۶. من یک حرف بد شنیدم / تصویر بد دیدم و نمی دانم چه باید بکنم

شاید پسرتان به خانه ی دوستش رفته و چیز بدی دیده است. آیا به شما می گوید؟ نوجوان ها نمی دانند چطور این موضوع را با والدین شان مطرح کنند. حتی با دیدن چیزهای بد و مناسب هم می تواند عادت های بدی آغاز شود. امروزه نرم افزارهایی وجود دارد که به پدر و مادرها این امکان را می دهد تا فعالیت های آنلاین فرزندشان را کنترل کنند.

۷. من غمگینم و نمی دانم چرا

بسیاری از والدین بارها و بارها این سوال را از فرزند خود می پرسند: چرا؟ چرا گرفته ای؟ چرا به برادرت پرخاش می کنی؟ و گاهی فرزند شما دلیلی برای گفتن ندارد. اگر فرزندتان اندوهگین است، از او نپرسید چرا، در عوض سوال هایی از او بپرسید که به شما کمک کند بیشتر در مورد اتفاق هایی که افتاده است آگاه شوید. شاید فرزندتان غمگین است فقط به این دلیل که غمگین است! ایرادی ندارد.

۸. نمی دانم وقتی بزرگ شدم می خواهم چه کاره بشوم

همیشه از بچه های کوچک این سوال پرسیده می شود: وقتی بزرگ شدی می خواهی چه کاره بشوی؟ شاید هم زیرکانه کودک تان را وادار کنید چیزی را که شما دوست دارید، در ذهن متصور شود و بگوید. به جای اینکه مغزش را از متون علمی و … پُر کنید، بگذارید بچه گی بکند!

۹. من دوست دارم تو فقط با من وقت بگذرانی

اگر فرزند کوچک تان با خواهر و برادرش رقابت می کند، سعی کنید برای تک تک آنها جداگانه وقت صرف کنید. او دوست دارد به حرف هایش گوش دهید و با او بازی کنید. اگر تمام وقت تان را همزمان با تمام فرزندان تان سپری کنید، این لحظات خصوصی خاص و شگفت انگیز را از دست خواهید داد. وقتی شما برای هر فرزندتان، جداگانه وقت می گذارید، چیزهای زیادی در مورد آنها کشف می کنید.

۱۰. وقتی روی میزم برایم یادداشت می گذاری و غافلگیرم می کنی، خیلی لذت می برم

شاید وانمود کند خیلی هم برایش فرقی نمی کند یا هیجانش را پنهان کند، اما پسر یا دخترتان، در اعماق دلش عاشق پیام هایی است که برایش می گذارید. این ابراز عشق و محبت کردن ها به فرزندتان نشان می دهد که در هر لحظه ی ممکن به او فکر می کنید. شاید روزی برسد که میز تحریر کوچکش را با میز بزرگ تری عوض کند اما مطمئن باشید، یادداشت هایی که برایش گذاشته اید و عشقی که به او ابراز کرده اید را هرگز فراموش نخواهد کرد.

۱۱. تو آدم محبوب من هستی!

شما قهرمان زندگی فرزندتان هستید و باید روحش را تغذیه کنید و هر روز و هر لحظه عشق تان را نثارش کنید. فزرندتان شاید به شما نگوید اما می توانید وقتی او را از مدرسه برمی گردانید این رضایت را در چهره اش ببینید یا نیمه شب وقتی بوسه ی ظریفی بر گونه اش می گذارید، لذتش را حس کنید. حتی زمانی که وسط خیابان یا فروشگاه بهانه گیری و گریه و زاری می کند، شما را بیشتر از هر کس دیگری دوست دارد و آرزو دارد بتواند هر چیزی را که در ذهنش می گذرد به شما بگوید، مخصوصا چیزهای سخت را!

اضطراب کودکان در گفتن این حرفها اضطراب کودکان در گفتن این حرفها

صحبت کردن با کودکان و نکات مهم

والدین کسانی هستند که از ابتدا با کودکان همراه می باشند و تربیت کودک و شکل گرفتن شخصیت وی کاملا به والدین مربوط است. در زمان صحبت کردن با کودکان باید مراقب سخنانتان باشید و سعی کنید به روحیات و طرز فکر آن ها آسیبی وارد نسازید تاثیرات حرف های پدر و مادر بر اطفال بسیار حائز اهمیت است و شخصیت ان ها را در آینده خواهد ساخت.

بسیاری از والدین از این که مجبورند هر از چند گاهی برای رفتارهای زشت کودکانشان با آنها به گفتگو بنشینند، شکایت می کنند. گاهی منشا این مشکلات، جملات نامناسبی است که والدین به فرزندان خود می گویند و هیچ تاثیر روی آنها ندارد…

بسیاری از والدین از این که مجبورند هر از چند گاهی برای رفتارهای زشت کودکانشان با آنها به گفتگو بنشینند، شکایت می کنند. گاهی منشا این مشکلات، جملات نامناسبی است که والدین به فرزندان خود می گویند و هیچ تاثیر روی آنها ندارد. اگر شما نیز یکی از جملات زیر را بکار می برید، باید بگوییم که تنها وقت تان را تلف می کنید.

«تمومش کن»

احتمالا شما هم جملاتی مانند «بس کن» و «تمومش کن» را خطاب به کودکتان زیاد به کار می برید. به عنوان مثال زمانی که او پایش را مدام به زمین می کوبد یا در ماشین زیاد تکان می خورد. اما باید بدانید که این جملات مشکل شما را حل نمی کند زیرا کودکتان با شنیدن آنها رفتار اشتباه خود را تشخیص نمی دهد.به جای آن چه بگوییم؟ شما می توانید از این جمله استفاده کنید: «لطفا پایت را به زمین نکوب زیرا صدای آزار دهنده ای دارد.»

«شیطونی نکن»

این جمله معانی بسیاری دارد. به عنوان مثال زمانی که شما این جمله را به هدف درست صحبت کردن کودکتان به او می گویید، ممکن است برداشت او چیز دیگری مانند تن صدای بلند اسباب بازی اش باشد. بنابراین این جمله مناسبی نیست زیرا رفتار درست را به کودک نشان نمی دهد.به جای آن چه بگوییم؟

دقیقا به کودکتان بگویید که کدام رفتار درست است. به عنوان مثال: «با مهربانی با برادرت صحبت کن» این جمله باعث می شود که او دقیقا درک کند کدام رفتار مناسب و کدامیک نامناسب است.

«درست بازی کن»

زمانی که هنگام بازی با کودکتان متوجه می شوید که او در حال جرزنی است و این جمله را به او می گویید، در واقع تاثیری بر او ندارد زیرا او منظور شما را از کلمه «درست» نمی فهمد.به جای آن چه بگوییم؟ دقیقا رفتاری را که می خواهید از کودکتان ببینید، به زبان آورید. به او بگویید: «قوانین بازی را رعایت کن».

«حرف نزن»

مشکل این جمله آنجاست که کودکتان دلیل حرف نزدن را نمی فهمد. آیا در مکان ساکتی هستید و از او می خواهید که آرام تر صحبت کند یا این که به غر زدن خود ادامه ندهد؟به جای آن چه بگوییم؟ برای او توضیح دهید که چرا چنین چیزی از او می خواهید. «اینجا کتابخانه است، آرام تر صحبت کن» یا «بگذار نوبت تو شود، سپس صحبت کن»

«مراقب باش»

این جمله ساده تاثیری روی رفتار کودکتان نمی گذارد. منظور شما چیست؟ آیا هنگام نوازش سگ یا هنگام دوچرخه سواری باید مراقب باشد؟»به جای آن چه بگوییم؟ منظور خود را دقیقا بیان کنید. به عنوان مثال «آن لیوان را با دو دستت بگیر تا نیافتد»

.

منبع : https:portal-rangi.com