آکاایران: راهنمای کامل خرید وسایل مدرسه کودکان

چند روزی بیشتر به زمان بازگشایی مدارس باقی نمانده است. خیابان ها همچنان شلوغ است و روزها برای دانش آموزان هم زود سپری می شود و هم دیر. زود از این حیث که تعطیلات دارد تمام می شود و دیر از این حیث که باز هم می توانند به کسب علم و دانش بپردازند و دوستان قدیمی خود را ببینند اما به موازات این دلهره ها برای بازگشایی مدارس، بازار خرید و فروش وسایل مورد نیاز دانش آموزان و دانشجویان نیز گرم گرم است.

با نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس، دغدغه بسیاری از والدین، تهیه احتیاجات مدرسه و خرید وسایل مورد نیاز آنها تا حد معقول و منطقی است.
خرید وسایل و مایحتاج مدرسه، بی شک با در نظر گرفتن درآمد و شرایط مالی خانواده صورت می گیرد، ولی گاهی اوقات والدین نیاز به کمی راهنمایی بیشتر دارند تا از انجام خریدهای غیر ضروری و کاهاً اشتباه دور بمانند.
آمادگی برای رفتن به مدرسه معمولا دو حالت دارد. آمادگی روحی و روانی و آمادگی ظاهری و مادی.
بسیاری از کودکان با نزدیک شدن به زمان مدرسه، نگرانی ها و دلهره های شان نیز شروع می شود. شب ها باید زودتر به رخت خواب بروند تا عادت کنند صبح ها زودتر بیدار شوند.
کودکان دبستانی به ۱۲ ساعت خواب در طول شبانه روز نیاز دارند و نوجوان ها ۱۰-۸ ساعت. شاید چند هفته طول بکشد تا بتوانید دوباره زمان خواب فرزندتان را تنظیم کنید.
از همین حالا باید مدت زمان تماشای تلویزیون، بازی های رایانه ای و…. را محدود کنید. برای اینکه کودک خود را آماده کنید به رخت خواب برود و برنامه خوابش را با مدرسه تنظیم کند، خودتان به او کمک کنید مثلا شب ها برایش قصه بگویید و یا او را تشویق به انجام فعالیت هایی کنید که احساس آرامش کند و آسوده بخوابد.
اهمیت دادن به این موارد بسیار ضروری است، ولی موارد دیگری نیز هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند مثل اینکه مایحتاج مدرسه کودک را از کجا و چگونه تهیه کنیم که هم خرید منطقی داشته باشیم و هم بیشترین حد استانداردها رعایت شده باشد.
خرید کردن همواره با نوعی لذت همراه است، خصوصا اگر خرید خوبی هم کرده باشید. انتخاب کوله پشتی و کیف مناسب ، کفش، لوازم التحریر و… باید معقول و منطقی باشد.

انتخاب کوله پشتی و کیف مناسب

کیف مدرسه نباید زیاد سنگین باشد، چرا که با قرار دادن دفتر و کتاب سنگین تر می شود. کیف نامناسب می تواند به عضلات و مفاصل آسیب جدی وارد کند و باعث درد در ناحیه گردن و ستون فقرات شود.

بنابراین به هنگام خرید کوله پشتی و یا کیف حتما:

به اندازه فیزیکی فرزندتان توجه کنید. اگر کودک تان ریزنقش و کوچک است، از کیف بزرگ استفاده نکنید.
بندهای کوله پشتی باید استاندارد باشند و پد مناسب دارا باشند تا شانه های کودک را اذیت نکنند.
کوله پشتی های دوبندی مناسب تر از تک بندی هستند.
قسمت پشت کوله پشتی که با کمر کودک در ارتباط است باید پد مخصوص داشته باشد.
بند دور شکم داشته باشد.
تا جایی که ممکن است از کوله پشتی سبک استفاده کنید.

راه های جلوگیری از آسیب دیدگی کودک

از کوله پشتی به صورت دوبندی استفاده شود تا سنگینی آن در یک ناحیه وارد نشود.
بندها را خیلی شل نکنید تا کوله پشتی بالاتر قرار بگیرد و از کمر کودک آویزان نباشد.
به هیچ وجه وزن کوله پشتی و وسایل داخل آن ۲۰-۱۵ درصد بیشتر از وزن کودک نباشد.
چیزهایی که باعث سنگین تر شدن کیف و کوله می شوند را استفاده نکند.
خرید کیف مناسب کمک زیادی به جلوگیری از آسیب دیدگی کودک می کند و وضعیت بدنی او را نیز خراب نمی کند.

قسمت پشت کفش از داخل باید محکم و نرم باشد

کفش هایی که کیفیت بالاتری دارند عمر طولانی تری هم دارند. سعی کنید برای فرزندتان کفش با کیفیت تهیه کنید.
اگر قصد خرید دارید او را بعدازظهر برای خرید کفش ببرید. در انتهای روز پاها کمی ورم دارند. کفش های ورزشی باید بسیار راحت باشند و در عین حال دوام و استحکام بالایی دارا باشند.
کفش مدرسه نباید سنگین باشد چون مدت زمان زیادی در پای کودک است. پاشنه ها باید استاندارد باشند تا پای کودک در آن پیچ نخورد.

کفش مناسب مدرسه

تهیه کفش و کتانی مناسب مدرسه نیز دیگر دغدغه والدین از خرید مدرسه فرزندشان است. این روزها تنوع کفش ها بسیار زیاد شده است و شما می توانید با کمی دقت مورد مناسبی را پیدا کنید.
انتخاب کفش مناسب، اهمیت زیادی دارد. کفش کودک باید نه خیلی تنگ و فشرده باشد و نه خیلی گشاد و شل. پاها و زانوها نباید در فشار باشد. فشار زیاد باعث ایجاد درد و آسیب می شود.
کفش انتخابی حتما باید سایز پای کودکتان باشد. ممکن است اندازه پای کودکتان خیلی بیشتر از آنچه انتظارش را دارید رشد کند و بزرگ شود بنابراین لازم است که اندازه پای او را مرتب چک کنید.
قسمت مربوط به انگشت ها باید راحت و آزاد باشد. رشد عرضی پاها را نیز باید در نظر بگیرید. قسمت کفی کفش نرم باشد تا کودک به هنگام راه رفتن تعادلش را حفظ کند.
بهتر است از کفش و کتانی بندی استفاده نکنید. باز و بسته کردن آن برای کودک می تواند دشوار باشد.

راهنمای خرید لوازم التحریر

اما بر اساس تحقیقات انجام شده در سال های اخیر برخی از دانش آموزان نسبت به برخی از مواد تشکیل دهنده لوازم التحریر آلرژی دارند.

در این مقاله نکاتی را ارائه دادیم که خوب است والدین هنگام خرید به آن ها توجه کنند.

۱- نکاتی را در نظر بگیرید تا در عین صرفه جویی و حفظ سلامت فرزندتان، رضایت او را جلب کنید…

۲- موقع خرید لوازم التحریر باید سن فرزندتان را در نظر بگیرید. اگر دانش آموز سن کمی دارد نکات ایمنی بیشتری باید رعایت شود. برای مثال ابزاری مانند مداد و پرگار و گونیا به دلیل نوک تیز بودن می توانند برای چشم بچه خطرناک باشند. رنگ های غیرمجاز بعضی از نوشت افزار مانند ماژیک و مداد شمعی هم ممکن است تولید آلرژی کنند.

اصلی ترین ابزار برای نوشتن، مداد و خودکار است.مدادهای معمولی ترکیبی از گرافیت و خاک رس و کمی دوده می باشد که بسته به میزان حرارتی که مدادهای مختلف موقع ساخت می بینند، میزان سفتی و نرمی شان متفاوت است. بهتر است برای بچه ها مداد خیلی نرم نگیرید چون زود نوکش گرد می شود و مدام باید تراشیده شود. به همین علت مدادهای با نوک نرم خیلی به صرفه نیستند.

از طرفی نوشتن با مدادهایی که نوک خیلی سفت دارند برای بچه ها دشوار است، ضمن اینکه این جور مدادها بعد از تراشیده شدن خیلی تیز می شوند و ممکن است در حال شیطنت و بازی در چشم دانش آموز فرو روند. مدادهای اتود هم برای دانش آموزان بالاتر از سن دبستان مناسب اند چون تعویض نوک این مداد برای بچه های کوچک کار آسانی نیست. مزیت این مداد به مداد معمولی این است که نیازی به تراشیدن ندارد و تا مدت ها قابل استفاده است. اما این عیب را هم دارد که در صورت فشار زیاد یا گذاشتن داخل جامدادی نوک شان می شکند.

در مورد خرید خودکار هم جنس و کیفیت آن را در نظر بگیرید. بدنه خودکارها را معمولاً از پلاستیک، چرم، سرامیک، آلومینیوم، چوب و استیل می سازند. بهتر است خودکاری تهیه کنید که سبک وزن باشد و در داشته باشد تا داخل کیف یا جا مدادی را خط خطی نکند و در صورت پس دادن جوهر، وسایل دانش آموز را کثیف نکند.

در خرید خودکارهای معطر دقت کنید این خودکارها توجه بسیاری از دانش آموزان را به خود جلب می کنند اما ممکن است برخی از دانش آموزان به این مواد آلرژی دارا باشند.

ویژگی های یک خودکار خوب

خودکار نامناسب باعث درد مچ دست و انگشتان می شود. از ویژگی های یک خودکار خوب برای نوشتن های درازمدت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• خودکارهای با سطح مقطع سه گوش از خودکارهای با سطح مقطع دایره ای بهترند.

• خودکارهایی که دارای پوشش لاستیکی نرم هستند، باعث ناراحتی انگشتان نمی شوند.

• افرادی که به هنگام نوشتن خودکار را زیاد فشار می دهند، معمولا در انگشت اشاره خود احساس درد می کنند. در این صورت باید از خودکارها با پوشش لاستیکی ارتجاعی استفاده کنند.

• یکی دیگر از ویژگی های یک خودکار خوب، کیفیت بالای جوهر و روان نویسی آن است که باعث آرامش اعصاب نویسنده می شود.

البته بچه های دبستانی معمولا برای استفاده از خودکار محدودیت دارند و بیشتر از مداد استفاده می کنند.

راهنمای کامل خرید وسایل مدرسه کودکان راهنمای کامل خرید وسایل مدرسه کودکان

می افتی تو حوض نقاشی

مدادشمعی و ماژیک هم به دلیل تنوع رنگی شان، از لوازم التحریر مورد علاقه بچه ها برای نقاشی هستند اما در عین حال ممکن است آلرژی زا و سمی هم باشند. مداد شمعی را از ترکیب پارافین و رنگ می سازند و به همین دلیل خیلی مراقب باشید بچه بعد از استفاده از مداد شمعی دستش را به دهان یا چشمش نزند. خرید مداد شمعی روکش دار بهترین راه برای ایمن کردن دانش آموزان در برابر مسمومیت و آلرژی است.

درباره ماژیک هم مانند مداد شمعی بهتر است مارک های مرغوب و قابل اطمینان را تهیه کنید. ماژیک های غیرسمی که در بازار موجود هستند با عبارت «not poisoning» مشخص می شوند و اگرچه کمی گران تر از دیگر ماژیک ها هستند، برای بچه های کوچک که عادت به دهان بردن همه چیز را دارند مناسب تر است. انواع رنگ های فسفری و روشن ماژیک هم می توانند چشم بچه ها را خسته و ناراحت کنند.

ابزاری مانند گونیا و پرگار و خط کش به خاطر نوک تیز بودن برای دانش آموزان خطرناک اند. بهتر است از انواع پلاستیکی این وسایل را به جای انواع فلزی شان برای فرزندتان بخرید. از خریدن خط کش های بلند و پرگارهای فلزی فاقد درپوش پرهیز کنید.

مدادتراش و مدادپاک کن هم از دیگر وسایل پرکاربرد دانش آموزان هستند. بهتر است برای بچه ها مدادتراش مخزن دار تهیه کنید تا مدام مجبور به جمع کردن تراشه ها از روی زمین نباشید. مدادتراش رومیزی هم از این لحاظ که قابل حمل نیست و بچه را در تراشیدن مداوم مدادهایش محدود می کند گزینه خوبی است.

در خرید مدادتراش رومیزی دقت کنید که دسته آن متناسب با اندازه دست دانش آموز باشد و جنس آن طوری باشد که در دست لیز نخورد. جنس بیشتر مدادپاک کن ها لاستیک است و ممکن است برای چشم یا پوست ایجاد آلرژی کند. پاک کن به دلیل کوچک بودن سایز آن معمولا زود گم می شود. در گذشته والدین برای حل این مشکل پاک کن را با نخ به گردن بچه ها آویزان می کردند ولی امروز پاک کن هایی به بازار آمده اند که خودشان بنددار هستند.

دفترچه هم از دیگر لوازم التحریر اصلی مورد استفاده دانش آموزان است که در انواع متعدد خط دار و بی خط، ۴۰برگ، ۶۰ برگ، ۸۰ برگ، ۱۰۰ برگ و ۲۰۰ برگ در بازار موجود است. بهتر است برای بچه های کوچک دفترچه هایی با تعداد برگ کم بخرید چون دفترچه های قطور دیر تمام می شوند و مدت ها در دست دانش آموز ورق می خورند و ممکن است ورق هایشان لوله یا کثیف شوند. دفترچه های سیمی با جلدهای محکم بهترین انتخاب برای همه مقاطع تحصیلی اند.

بهتر است موقع خرید دفتر، دفترهایی با رنگ و طرح جلد متفاوت بگیرید تا بعد برای پرهیز از اشتباه فرزندتان در تشخیص دفترهایش، برای هر درس دفتری با یک رنگ و یا طرح متفاوت اختصاص دهید.

.

منبع : https:portal-rangi.com