آکاایران: قوانین مهم برای انتخاب نام فرزند

نامگذاری فرزندان مسئولیتی بزرگ است اگر در این کار زیادی مبالغه کنید و نامی عجیب و غریب برایش انتخاب کنید، ریسک مسخره شدن در میان همسالان و آزار و اذیت در مدرسه را بالا می برید و سبب افزایش خشم کودک نسبت به خود می شوید. اگر هم خیلی منعطف رفتار کنید و نامی معمولی و بی مسمی را برایش برگزینید، او هرگز از دیگران متمایز نمی شود و احساس خاص بودن نمی کند.

افراد مشهور و هنرمندان در زمینه نامگذاری فرزندانشان زیاده روی می کنند، در حالی که اکثر ما ترجیح می دهیم در این زمینه بسیار محتاطانه عمل کنیم. اما آیا راهی هست که بتوان حد میانه را در نظر گرفت؟ تمایز و برجسته بودن عامل مهمی در ابتدای هدف گذاری کودکان در جهت رسیدن به موفقیت محسوب می شود. چگونه می توان اطمینان حاصل کرد که فرزند شما در جامعه ای بزرگ و پرجمعیت متمایز می شود؟

سال گذشته پروفسور آدام گالیسنکی و مایکل اسلِفیین از دانشکده اقتصاد دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک نتایج پژوهشی را منتشر کردند که نشان می داد نام یک کودک می تواند یک بار اتصالی فوری به یک جنسیت خاص ایجاد کند و متعاقبا الگویی آبشاری از قضاوت های کلیشه ای در مورد هویت و منافع فرد را تحریک کند. زمانی که از اسلفیین در مورد یافته های علمی که در پشت چنین نتیجه گیری وجود دارد، پرسیده شد او چنین پاسخ داد:«ما کشف کردیم که نام ها می توانند تلفظی نرم یا سخت دارا باشند. بعضی از اسامی که فاقد ارتعاش تارهای صوتی تلفظ می شوند، ادایشان نفسگیر است. در نتیجه مردم تمایل دارند این اسامی را به زنانه بودن کلیشه ای، لطافت و حساسیت مرتبط سازند.»

آکاایران: قوانین مهم برای انتخاب نام فرزند

نحوه انتخاب اسم فرزند

او ادامه داد:«برعکس، نام هایی که با لرزش تارهای صوتی تلفظ می شوند، روان تر و محکم تر بیان می شوند و مردم این اسامی را با مردانگی، استحکام و سختی در ارتباط قرار می دهند. یافته های ما شواهد مستمری ارائه می کند مبنی بر این که اسامی سخت تر که هنگام تلفظشان تارهای صوتی لرزیده می شود مانند جِیمز بیشتر بر نوزادان پسر داده می شود و نام های بی صدا که فاقد لزراندن تارهای صوتی تلفظ می شوند، مانند سارا اغلب بر نوزادان دختر اطلاق می شود.»

اسلفیین توضیح می دهد که این تقسیم جنسیتی به آن معنی است که نام های خاص متناسب با دسته های جنسیتی کلیشه ای هستند و البته برخی از نام های هر دو گروه جنسیتی در این دسته بندی قرار نگرفته و ساختاری چون دسته مقابلشان دارند. اما اگر اسم ها می توانند چیزهای زیادی در مورد دارندگانشان به ما بگویند و روی نظرات و عقاید ما حتی پیش از ملاقات صاحبان آنها تاثیر بگذارند، پس برای اطمینان از این که فرزندان ما بهترین شانس را در زندگی دارا باشند، باید از چه قوانینی برای نامگذاریشان پیروی کنیم؟

مارک هاوسر، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت «اِرل فولگزوِل» یک کمپانی سوئیسی است که از مشتریانش ۲۲ هزار پوند هزینه دریافت می کند تا بهترین و مناسب ترین نام را برای فرزندشان برگزیند!

شرکت ارل فولگزول که ترجمه نامش «موج موفقیت» است به این ترتیب عمل می کند که ابتدا ۱۴ کارشناس نامگذاری، چهار تاریخدان و ۱۲ مترجم بیش از صد ساعت وقت می گذارند تا یک فهرست متشکل از ۱۵ تا ۲۵ نام را که از هر جهت متناسب باشند، آماده کنند. سپس مشاوران با همراهی کردن والدین و ارائه مشاوره های کافی به آنها کمک می کنند تا تمام نام ها را بررسی کرده و با حذف تک تک هر کدام به نام نهایی منتخب آنها دست یابند.

هاوسر در توضیح بیشتر نحوه کار شرکت می گوید که در انتخاب نام مناسب و کاربردی از پیشینه والدین و آرزوها و اهداف آنها استفاده می شود. بنابراین او نمی تواند فهرستی از نام های کامل و موفق را به صورت عمومی و مناسب همگان ارائه کند. با این حال او هفت توصیه کاربردی به والدین آینده نگر ارائه می کند تا در انتخاب نام فرزندانشان راهگشا باشد:

اگر بخواهید فرزندتان موفق شود، چه نامی روی او می گذارید

۱٫ نام هایی را که تلفظشان مشکل است انتخاب نکنید

یک نام موفق اسمی است که براحتی تلفظ شود. بسیار اهمیت دارد که در هنگام تلفظ آن، زبان راحت بچرخد و زمانی که دیگران نام فرزند شما را صدا می کنند، دلپذیر و طبیعی باشد. نامی کوتاه و ساده را برگزینید. با شنیدن یک نام نباید احساس ازدحام و درهم و برهم بودن به فرد دست دهد یا تلفظش برای دیگران مشکل باشد. یک نام باید برجسته و قابل توجه باشد، اما همچنین باید صدایی طبیعی و آشنا در فرد ایجاد کند و هرگز نباید یک ترکیب من در آوردی باشد. پس در خلق اسامی و یافتن ترکیبات نوین زیاده روی نکنید.

۲٫ به همراهی نام با نام خانوادگی و خوشخوان بودنشان در کنار یکدیگر توجه کنید

نام کوچک فرزندتان باید همخوانی خوبی با نام خانودگی او داشته باشد. به یاد داشته باشید که در موقعیت های مختلف مانند مدرسه، محل کار و حتی هنگام ازدواج، خوانده شدن نامش در کنار نام خانوادگی خوش آهنگ باشد.

قوانین مهم برای انتخاب نام فرزند قوانین مهم برای انتخاب نام فرزند

۳٫ نامی برگزینید که با میراث فرهنگی خانواده تان همخوانی داشته باشد

نام کودک شما باید با پیشینه تاریخی خانوادگیتان همخوانی داشته باشد. به همین دلیل بهتر است به موقعیت جغرافیایی جایی که از آن آمده اید و فرهنگ محلی خود توجه کنید و همخوان با آن نامی برگزینید.

۴٫ در انتخابتان به نام خواهر و برادرهای بالقوه یا بالفعل نوزاد توجه کنید

شما همچنین باید در مورد چگونگی نام فرزندتان در کنار یکدیگر فکر کنید. بخش مهمی از رشد با اعتماد به نفس و موفقیت، ایجاد احساس تعلق به یک کانون خانوادگی است. هماهنگی اسم فرزندان شما با یکدیگر چنین حس تعلقی را ایجاد خواهد کرد. پس آنها را بی ربط و متفاوت از یکدیگر انتخاب نکنید.

۵٫ دنبال اسم های تصادفی یا علامت های تجاری نگردید

در نظر داشته باشید هر نامی که به اسم شخص تعلق ندارد و پیشتر به عنوان نام شرکت یا علامت تجاری برگزیده شده اند به هیچ وجه نام مناسبی برای فرزند شما نخواهد بود. برخی با این تصور اشتباه که موفقیت یک شرکت می تواند به عنوان نامی مناسب باشد که خوش شانسی یا موفقیت برای فرزندشان می آورد، انتخابی نادرست انجام می دهند که در آینده مشکل آفرین خواهد بود.

۶٫ به یاد داشته باشید فرزندتان همیشه کودک نمی ماند

نامی که برای فرزندتان موفقیت به همراه می آورد، باید این قابلیت را در تمام طول عمرش داشته باشد. نباید از اسم های کودکانه که بسیار شیرین و بامزه هستند برای نامگذاری فرزندتان استفاده کنید، چرا که او در سنین بالا با مشکلات اسمش همواره درگیر خواهد بود. یک نام متناسب با بزرگسالی برای فرزند خود برگزینید و اگر خواستید آن را در طول دوره کودکی اش شکسته خطاب کنید یا به او یک لقب بامزه بدهید.

۷٫ اگر کوچک ترین شکی دارید، نامی دیگر انتخاب کنید

باید در مورد نام انتخابی خود احساس خوبی داشته باشید، اگر نسبت به آن شک دارید مطمئن باشید که فرزندتان نیز همین گونه خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که نام انتخابی شما از هر چیز منفی به دور است. این موضوع شامل هر نوع ارتباط منفی با اشخاص تاریخی، ترکیب واژه ای منفی یا نامناسب قافیه ای می شود.

نکات مهم دیگر در خصوص نامگذاری کودک

مسلما در زندگی شرایط و لحاظ سخت تری از نامگذاری کودک وجود دارند. اما باید به یاد داشته باشید که نامگذاری کودک نیز کار ساده ای نیست و هر گونه اشتباه می تواند زندگی کودک و یا خود شما را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل بهتر است همیشه به داستان های افرادی که در این زمینه تجربه داشته اند گوش کنید و از داستان های آن درس بگیرید.

اولین نکته:

این است که بسیاری از والدین از دوران کودکی خود نامی را دوست داشتند و برای فرزند خود در رویاهایشان این نام را انتخاب کرده اند. شاید این نام در زمان شما بسیار رایج و محبوب بوده، آیا این اسم همچنان محبوب و دوستداشتنی هست و آیا در نسلی که کودک شما بزرگ می شود، این اسم قابل قبول است. باید حتما به این مساله فکر کنید. اگر همچنان نامی که انتخاب کرده اید برگزیده و محبوب است، سختی های کار برای شما راحت شده، اما اگر نه لطفا برای انتخاب نام نوین دست به کار شوید.

دومین نکته:

اگر اسمی را انتخاب کرده اید که بسیار ناآشنا است و خودتان به سختی آن را تلفظ می کنید یا نوشتن آن دشوار است، بهتر است تجدید نظر کنید. زیرا کودک شما با این نام رشد می کند، بزرگ می شود و تنها با این نام شناخته شده خواهد بود. تصور این را بکنید که هر بار خودش را به دیگران معرفی می کند باید برای بار دیگر آن را تلفظ کند، زیرا اسم سخت و نا آشنایی را برای او انتخاب کرده اید که حتی می تواند همین موضوع باعث شود دوستانش و اطرافیانش او را مسخره کنند.

سومین نکته :

پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها اهمیت زیادی در خانواده ها دارند و بنا به نقش و اهمیتی که در خانواده دارند، خیلی ها بر این باورند که نقش نامگذاری نوازد تازه متولد شده را نیز باید به آن ها سپرد. بله بزرگ تر ها در هر خانواده ای عزیز، ارزشمند و نعمت هستند اما آن ها در زندگی خود تلاش ها و کارهای ارزشمند زیادی انجام داده اند و باید گود را به جوانان و فرزندانشان بدهند. یادتان باشد این مادر یا پدر نوزاد است که ساعت سه بامداد برای تعویض پوشک بیدار می شود و این فرزند آن ها است و باید انتخاب نام هم به عهده آن ها گذاشت.

چهارمین نکته :

شما اسمی را برای فرزند خود از قبل انتخاب کرده اید و همیشه آرزویتان بوده که این اسم را برای فرزند خود برگزینید و این اسم از همه لحاظ مناسب و شایسته فرزند شما است. اسمی محبوب و دلپذیر است، اما با نام خانوادگی فرزند شما همخوانی ندارد. در این مورد به شما توصیه می کنیم که از این اسم هر چند که دلپذیر و ستودنی است، صرف نظر کنید زیرا فرزند شما در طول زندگی خود باید نام و نام خانوادگی خود را همواره حفظ کند و این دو نام باید در کنار هم دلپذیر باشند.

پنجمین نکته :

اگر شما برای اولین بار قرار است پدر و مادر شوید و برای نخستین فرزند خود نامی را انتخاب می کنید، یادتان نرود که نامی انتخاب کنید که انتخاب نام برای فرزند های بعدی شما سخت نشود. یعنی به این فکر کنید که اسم فرزند اول نوعی هماهنگ با فرزندان دیگر هم باشد.

آخرین نکته :

این است که یادتان نرود که فرزند شما همیشه نوزاد و کودک باقی نمی ماند و قرار است با این نام بزرگ شود به مدرسه برود، دانشگاه برود و مشغول به کار حرفه ای شود پس نامی را انتخاب کنید که همیشه چه در زمان کودکی و چه در زمان نوجوانی و جوانی و بزرگسالی برازنده او باشد.

.

منبع : https:portal-rangi.com