آکاایران: راهنمای کامل خرید لباس نوزاد

خرید لباس نوزاد برای کسانی که برای اولین بار تجربه شیرین مادر و پدر شدن را دارند، یک چالش مهم محسوب می شود. این که پیش از تولد کودک چه لباس هایی را باید بخرند و پس از به دنیا آمدن او در ماه های اول و پس از آن به چه لباس هایی نیاز دارند.لباس نوزاد
همه مادران جوانی که منتظر تولد کودک دلبندشان هستند، برای خرید به بازارهای متنوع لباس بچه مراجعه می کنند. بازارهایی بسیار جذاب و رنگارنگ با انواع لباس هایی که با رنگ ها و مدل های مختلف از هر بیننده ای دلبری می کند.

هر مادری در چنین بازاری قرار بگیرد، اختیار از کف می دهد و چه بسا لباس ها و لوازم زیادی را فاقد توجه به اینکه کدام یک لازم و ضروری است یا کدام یک متناسب با نیازهای نوزاد اوست، تهیه کند و تا زمان تولد کودکش از تماشای آن ها لذت ببرد؛ اما وقتی که نوزاد دیده به جهان گشود و قدم نورسیده اش مبارک شد، بعد از مدتی کوتاه مادر متوجه می شود که طفل او مثل لوبیای سحرآمیز رشد کرده و وزنش در شش ماهگی دو برابر و در نه ماهگی سه برابر بدو تولدش شده و قدش ۵۰ درصد رشد کرده است و در نتیجه بسیاری از آن لباس های زیادی که با هزاران شوق و ذوق خریده و هزینه بسیاری هم بابتش صرف کرده است، یا اصلا پوشیده نشده اند یا در نهایت یکی دو بار استفاده شده اند و کوچک و کوتاه و تنگ شده و دیگر بی استفاده اند.

آکاایران: راهنمای کامل خرید لباس نوزاد

۱۰ قانون خرید لباس نوزاد برای تازه مادرها

۱٫ مناسب با فصل خرید کنید؛ برای مثال اگر کودک متولد اسفند است، پس به زودی بهار را در پیش دارد و لازم نیست لباس های ضخیم زمستانی برایش تهیه کنید، بلکه لباس های بهاره نیاز دارد و لباس های ضخیم را باید برای شش تا نه ماهی یا نه تا دوازده ماهگی بخرید.

۲٫ متناسب با رشد بچه خرید کنید. اکثر بچه ها همان طور که گفتم مثل لوبیای سحرآمیز رشد سریعی دارند، به ویژه در سه ماهه نخست. بنابراین لباس هایشان سریع کوچک می شود؛ پس برای زیر سه ماهگی زیاد لباس نخرید، در نهایت سه دست بلوز و شلوار راحت با سه تا زیرپوش زیردکمه دار. ولی برای شش تا دوازده ماهگی که کودک غذاخوردن را آغاز می کند و لباس هایش بسیار زیاد کثیف و لک می شود، لباس بیشتری نیاز دارد.

۳٫ حتما زیرپوش های زیر دکمه دار بخرید. این زیرپوش ها خیلی مفیدند؛ از سویی باعث می شوند که پهلوی بچه پوشیده بماند و سرما نخورد؛ از سوی دیگر هنگامی که کسی کودک را در آغوش می گیرد، ممکن است بلوز بچه بالا رفته و دست شخص روی پوست لطیف پهلوی بچه قرار گیرد و بچه اذیت شود.

با پوشیدن این زیرپوش ها از این مشکل جلوگیری می شود. همچنین این زیرپوش ها باعث می شوند که پوشک بچه خوب بماند و آویزان و شل نوشد؛ از سویی دیگر لازم نیست بچه شرت بپوشد و یک کش کمتر روی کمرش فشار می آورد؛ در نهایت این زیرپوش ها باعث می شوند که شلوار بچه کمتر از کمر سر بخورد و ثابت می ماند. زیرپوش زیردکمه دار را برای فصل سرما آستین حلقه ای بخرید که با یک بلوز بپوشد، ولی برای فصل گرما آستین حلقه ای یا آستین کوتاه می تواند بپوشد.

۴٫ مجموعه های چند تکه نخرید. برخی از اقلامی که در این مجموعه ها موجود است، اصلا به کار نمی آیند، پس بهتر است متناسب با آنچه نیاز دارید خرید کنید.

۵٫ اگر سرهمی می خرید، سعی کنید از نوع فاقد جوراب آن باشد؛ زیرا کودک سریع قد می کشید و نوع با جوراب آن سریع کوتاه می شود؛ بچه هم راحتی نخواهدبود (تصور کنید خودتان سرهمی از گردن تا کف پا پوشیده باشید. چه احساسی خواهیدداشت؟!)

۶٫ برای نوزاد تا زیر یک ماهگی حتما کلاه نخی تهیه کنید. چون ملاج نوزاد تا مدت ها نرم و شل است و باید پوشانده شود تا هم سرما نخورد و هم اطرافیان به ویژه بچه ها از سر کنجکاوی دست نزنند؛ دست و ضربه زدن به این ناحیه از سر نوزاد خیلی خطرناک است.

۷٫ لباس مهمانی زیاد نگیرید. یکی دو تا کافی است؛ زیرا معمولا نی نی کوچولوها مهمانی نمی روند. حالا اگر موردی پیش آمد، همان موقع به سلامتی خرید کنید که اندازه اش باشد.

۸٫ بلوزهای یقه فرشته بگیرید. معمولا سر بچه نسبت به بدنش بزرگ است. موقع پوشیدن لباس یقه آن در سر بچه گیر می کند و اذیت می شود؛ اما یقه فرشته خیلی خوب و گشاد و البته زیباست و به راحتی از سر بچه رد می شود.

۹٫ در خرید جوراب دقت کنید که کش خیلی سفتی نداشته باشد. پوست بچه ها خیلی حساس و ظریف است و کش سفت جوراب اذیتشان خواهدکرد.

۱۰٫ توجه داشته باشید که ممکن است عزیزانی برای نوزاد شما لباس هدیه بیاورند. پس برای آن ها هم جایی درنظر بگیرید.

راهنمای کامل خرید لباس نوزاد راهنمای کامل خرید لباس نوزاد

کدام جنس پارچه برای نوزادن مناسب است؟

سراغ الیاف مصنوعی نروید

برای انتخاب پارچه لباس نوزاد یا انتخاب لباس نوزاد باید دقت کنید که هرگز به سراغ پارچه هایی که الیاف مصنوعی دارند، نروید. این الیاف ممکن است برای پوست نوزادتان حساسیت ایجاد کند و موجب التهاب و سوزش پوست او شود.

بنابراین توصیه های زیادی در این زمینه مطرح شده که همواره برای تهیه لباس نوزاد به سراغ پارچه هایی بروید که از الیاف طبیعی نخی و پنبه ای تهیه شده باشند. این لباس ها می توانند بهترین محافظ برای پوست نوزاد باشند.

به این نشانه ها توجه کنید

هرگاه با شست وشوی لباس، ملحفه، پتو یا دستمال نوزادتان شاهد بروز علائمی مانند جوش، خشکی، پوسته پوسته شدن یا التهاب و قرمزی در پوست او شدید پیش از هر کاری باید آن لباس یا پتو را از نوزادتان دور کنید چرا که ممکن است از شوینده نامناسبی برای شستن لباس استفاده کرده باشید.

بنابراین در این حالت لباس را از کودک دور کنید و آن را چند بار به خوبی آب کشی کنید تا آثار ماده شوینده از آن خارج شود. به این ترتیب می توانید با خیال راحت در دفعات بعدی از آن لباس استفاده کنید. البته به شرط آن که از جنس الیاف لباس تان مطمئن باشید و خیال تان راحت باشد که بهترین الیاف را برای جنس لباس نوزادتان انتخاب کرده اید.

چگونه لباس نوزاد را بشوییم

برای شست و شوی لباس نوزاد هرگز از شوینده های قوی و صابون ها یا پودرهایی که در ترکیب آن ها عطر یا مواد حساسیت زا وجود دارد، استفاده نکنید. این کار موجب می شود احتمال بروز حساسیت در پوست نوزاد افزایش پیدا کند یا استعداد ابتلا به حساسیت های پوستی یا اگزما در او افزایش یابد.

شوینده های خاصی برای شست وشوی لباس نوزاد وجود دارد که به دلیل داشتن ph پایین بهترین انتخاب برای شست وشوی لباس یا پتوی نوزاد محسوب می شوند اما باید توجه داشته باشید از آنجا که خاصیت قلیایی این نوع شوینده ها اندک است قدرت شویندگی آن ها نیز به همان میزان پایین است بنابراین هنگام شست وشو باید دقت کافی را داشته باشید و از تمیز و پاکیزه شدن لباس نوزادتان مطمئن شوید.

این نکته را جدی بگیرید

انتخاب پارچه های غیرقابل اشتعال نیز یکی از بهترین گزینه ها برای نوزادان است. بسیاری از کار شناسان پوشاک بر این باورند که انتخاب پوشش غیرقابل اشتعال برای نوزادان از قبیل لباس، کفش و حتی رختخواب می تواند در حفظ سلامت نوزاد موثر باشد. در بسیاری موارد مشاهده شده نوع پوشش نوزاد توانسته جان او را در شرایط بحرانی و پرخطر نجات دهد یا احتمال آسیب پذیری او را به حداقل برساند.

.

منبع : https:portal-rangi.com