آکاایران: داد زدن بر سر بچه ها و عوارض آن

شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه ها داد می زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید. اگر اصلا این کار را نمی کنید به شما تبریک می گوییم. اگر هم اهل داد زدن هستید، خب، بالاخره انسان است دیگر! شاید تا به حال نمی دانستید داد زدن بر سر بچه ها، چه عواقبی دارد که ما برای تان می گوییم و البته اینکه چطور می توانید این عادت را از محیط خانه تان دور کنید. در این مطلب از ابرتازه ها درباره عواقب داد زدن بر سر بچه ها توضیحاتی را بیان می نماییم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

اول از همه؛ دادن زدن همیشه هم بد نیست

داد زدن، شکلی موثر از هشدار برای بچه ها در مواقعی است که در موقعیتی خطرناک قرار می گیرند. یعنی داد زدن باید فقط شیوه ای از هشدار باشد، نه بخشی از تنبیه یا روشی برای اداره ی امور روزمره!

آکاایران: داد زدن بر سر بچه ها و عوارض آن

داد زدن چه بر سر بچه ها می آورد؟

اگر سعی دارید فرزندتان را از انجام کاری متوقف کنید یا ساکتش کنید، مدام داد و فریاد زدن راه درستش نیست. اگر به آرامی واکنش نشان دهید، اطمینان و عشق را در فرزندتان پرورش خواهید داد. اما عکس این موضوع هم صدق می کند؛ اگر مدام با داد و فریاد زدن کارتان را پیش ببرید، مغز فرزندتان وارد حالت جنگ و گریز خواهد شد.

داد زدن ممکن است باعث شود فرزندتان مقابله به مثل کند و رفتار تهاجمی به سمت شما داشته باشد و حتی بخواهد به شما آسیب بزند. همچنین داد زدن باعث می شود کودک تان یا فرار کند و یا فقط با ترس و دلهره به شما خیره شود. مطالعات نشان داده داد زدن، در بلند مدت، بچه ها را تهاجمی تر می کند، هم از لحاظ کلامی و هم از نظر فیزیکی.

داد زدن به فرزندتان یاد می دهد تا زمانی که داد نزدنید جدی نیستید

در بیشتر موارد ما به این امید سر بچه ها داد می زنیم که آنها یاد بگیرند دفعه ی بعد فاقد داد زدن ِ ما، کاری را انجام بدهند یا ندهند. اما چیزی که واقعیت دارد کاملا برعکس است! یعنی ما به آنها یاد می دهیم تا زمانی که سرشان داد نزنیم، جدی نیستیم. در این مطلب، چند توصیه ی بسیار خوب برای شما داریم تا کمک تان کنیم فاقد نیاز به داد زدن، حس همکاری و همدلی بین شما و فرزندتان تقویت شود.

داد زدن، شکل درستی برای ارتباط نیست

گاهی وقت ها ما طبق این باور نادرست داد می زنیم که، اگر با صدای بلند حرف بزنیم یا نکته ای را گوشزد کنیم، کودک مان راحت تر می تواند آن نکته را به خاطر سپرده و جدی بگیرد. در حالیکه اینطور نیست. شاید در کوتاه مدت و بسیار سطحی از داد زدن تان نتیجه بگیرید اما نکته ای که به آرامی و با شیوه های درست گوشزد می شود بسیار موثرتر و عمیق تر در ذهن کودک جا می افتد تا نکته ای که با داد زدن به کودک منتقل می شود.

با داد زدن نمی توانید پیام تان را مستقیما به فرزندتان منتقل کنید، زیرا بچه ها در دفاع از خودشان در برابر یک خطر احتمالی یا خطر واقعی بسیار پرتکاپو هستند و اصل مطلب را از دست می دهند، اما اگر با آرامش حرف بزنید، لزومی برای دفاع نمی بینند و روی همان چیزی که هدف شماست تمرکز خواهند کرد.

داد زدن، اعتماد را از بین می برد

اگر مدام با داد و تهدید، ترس را در دل فرزندتان ایجاد کنید، اعتماد او به شما آسیب دیده و از بین می رود. به جای داد زدن، جور دیگری شرایط را کنترل کنید و با حسی از شوخی و همراهی، هشدارهای لازم یا نکات و توصیه های تان را به او منتقل کنید. واکنش نشان دادن به یک موقعیت اگر از نگاه فرزندتان،همراه با همدلی و مهربانی باشد، در توده ای از مشکلات بعدی ِ بهم گرده خورده گرفتار نخواهید شد و فرامین تان هم به اجرا درخواهند آمد!

شما هم قرار نیست کامل و بی عیب باشید؛ اما خونسردی تان را حفظ کنید

خونسرد ماندن گاهی واقعا سخت است. وقتی پسر کوچک تان برای پانزدهمین بار، تمام محتویات کیف دستی تان را روی زمین ولو می کند، حتما دارد روی اعصاب تان راه می رود! اما خونسرد ماندن شما، مطمئنا بازخورد خوبی خواهد داشت و اعتماد فرزندتان به شما سلب نخواهد شد و فرزندی خواهید داشت که به شما اطمینان دارد، از شما نمی ترسد، با شما نمی جنگد و عاشق شماست.

داد زدن بر سر بچه ها و عوارض آن داد زدن بر سر بچه ها و عوارض آن

اگر وقتی کوچک بودید والدین شما مدام سرتان داد می زدند، اجازه ندهید این عادت به زندگی شما هم رخنه کند. شما پدر و مادر عاقل تری باشید، صبوری را تمرین کنید و عشق تان را بروز دهید.

برخی کلمات و جملات زیانبار

تهدید: کلماتی که مبنی بر اینست که زندگی فاقد وجود کودک بهتر بود «اگر بخاطر بچه ها نبود، ما می توانستیم یک ماشین نو بخریم» یا «نمی توانم حتی یک لحظه هم تو را تحمل کنم».
مقایسه کردن:«چرا نمی توانی مثل خواهرت تمیز باشی؟» یا «دیدی دوستت چقدر قشنگ می نوشت».
برچسب زدن: «تو کثیف، شلخته، تنبل، احمق، لوس، دست وپاچلفتی، چاق، خجالتی، بدبخت،… هستی».
سرزنش: «تو منو خسته می کنی، مریض می کنی، دیوانه می کنی.».
تحقیرکردن: «من خودم این کارو می کنم تو خیلی آروم کار می کنی» یا «این چه طرز نوشتنه، خجالت بکش».
دلسردکردن: «نمی دونم چرا تو همیشه بد توپ می اندازی» یا «چرا همیشه کارو اشتباه انجام می دهی».

چه می توان کرد؟

اگر شما بطور طبیعی با صدای بلند حرف می زنید یا زیاد فریاد می کشید به کودکتان توضیح دهید که این، شیوه حرف زدن و عادت شماست و تصریح کنید که از دست او عصبانی نیستید.
اگر با همسرتان یا کسانیکه با شما زندگی می کنند عصبانی هستید بهتر است در خلوت موضوع را حل وفصل کند نه درحضور کودکان.
اگر از دست بچه ها عصبانی هستید قبل از هر عمل یا حرفی صبر کنید، می توانید در این فاصله یک استکان چای بخورید، کمی قدم بزنید، یک کار کوچک در خانه انجام دهید و یا هر چیزی که شما را آرام می کند.
اگر فریاد می زنید اطمینان حاصل کنید که چیزی نمی گویید که به کودکتان صدمه بزند یا اعتماد به نفس او را جریحه دار کند.
اگر شما جیغ می زنید کودک شما هم جیغ خواهد زد. توجه کنید که او از شما تقلید می کند نه این که جواب شما را پس دهد.
سعی کنید بیشتر درباره آن چه دوست دارید حرف بزنید نه این که به سرزنش و تهدید بپردازید. مثلا «من دوست دارم که تو به من کمک کنی اسباب بازی ها را جمع کنیم» نه این که «تو منو خسته کردی از این همه جمع و جورکردن».
اگر فشار زیادی روی خود احساس می کنید و بیشتر اوقات عصبانی و ناراحت هستید در جستجوی کمک باشید و از همسر، والدین، دوست صمیمی، یا یک مشاور کمک بگیرید.
به دفعات و به مناسبت های مختلف به کودکتان بگویید که او را دوست دارید، به او افتخار می کنید و برای کمک او ارزش قائلید. این امر می تواند تا حدی شدت تاثیر سخنان زیان بار گاه به گاه شما را کاهش دهد.
سرانجام بخاطر داشته باشید که اگر شما بیشتر اوقات رابطه خوبی با فرزندان خود دارید و فقط گاهی در این زمینه اشتباهی رخ می دهد نگران نباشید و احساس گناه نکنید، به کودکتان آسیبی نخواهد رسید.

.

منبع : https:portal-rangi.com