آکاایران: ضرورت عینک زدن کودکان + روشهای رفع مشکلات

برای والدین عزیز که در پی بهترین ها برای تربیت و پرورش فرزندان خود هستند در بخش کودکان و والدین پورتال رنگی مطالب مطابق علم روز در زمین های مختلف را گردآوری و منتشر می کنیم که در این مقاله در مورد عینک زدن کودکان صحبت کرده ایم.

نزدن عینک عواقب دارد؟

تجویز عینک با دلایل متعددی صورت می گیرد که مهم ترین دلیل آن بهبود بینایی فرد و رفع مشکلات و ناراحتی هایی است که بیمار با آن مواجهه است.گاهی عینک باید آنچنان تمام وقت استفاده شود که حتی اگر بیمار دقایقی عینک خود را به چشم نداشته باشد ممکن است برای سلامت بینایی وی مضر باشد.

مثلا در کودکانی که دچار انحراف چشم هستند و نوع انحراف آنها مربوط به وجود نمره عینک در چشم و تلاش فرد برای جبران آن نمره عینک است عینک باید دائم استفاده شود و در این مواقع با زدن عینک، انحراف چشم کودک ابتدا اصلاح و با مداومت استفاده از عینک درمان می شود. بنابراین در این مواقع به محض برداشتن عینک از صورت، انحراف در چشم کودک اتفاق افتاده و کودک دچار انحراف چشم می شود.نزدن عینک

اگر عینک نزنیم چه می شود؟

وقتی چشم منحرف می شود یعنی مغز تنها اطلاعات ارسالی از چشمی که مستقیم و فاقد انحراف است را دریافت می کند و اطلاعات چشم دیگر در مغز حذف می شود و این حذف تصویر در مغز موجب تنبلی در چشم منحرف و همچنین عدم تکامل دید دوچشمی در مغز کودک می شود. بنابراین در این مواقع حتی برداشتن عینک از چشم ها برای دقایقی می تواند با ایجاد خلل در روند شکل گیری دید دو چشمی برای سیستم بینایی کودک مضر باشد.

آکاایران: ضرورت عینک زدن کودکان + روشهای رفع مشکلات

در ارتباط با این مثال دوباره به سوال «اگر عینک نزنم چه می شود؟» برمی گردیم و پاسخ این است که در چنین مواردی اگر عینک زده نشود یکی از چشم های کودک به طور نسبی یا کامل بینایی خود را از دست می دهد و دید دو چشمی به هیچ وجه در این کودک شکل نمی گیرد.

اما همیشه این جور نیست. مثلا فردی ممکن است دچار اندکی نزدیک بینی باشد و تنها هنگام سینما رفتن، دیدن تلویزیون از فاصله دور و هنگام رانندگی دچار مشکل در دیدن اشیای ریز شود. در این مواقع اگر فرد عینکش را در مواقعی غیر از مثال های فوق نزند شاید اتفاق خاصی نیفتد و تنها می تواند عینک خود را در مواقع ضروری به چشم بزند.

حتی گاهی در چنین فردی اگر بالای چهل سال داشته باشد ممکن است فاقد عینک برای فاصله نزدیک و فواصل میانی راحت تر باشد. دوباره همان سوال را مطرح می کنیم. «عینک نزنم چه می شود؟» در اینجا پاسخ این است که بهتر است برای مواقعی که ذکر شد عینک استفاده و در بقیه مواقع می توانی عینک را استفاده نکنی و هیچ اتفاقی هم نمی افتد.

موارد دیگری وجود دارند که میزان عیوب انکساری چشم بسیار کم است. در این مواقع بعضی افراد نیاز به استفاده از عینک دارند و برخی از افراد به استفاده از عینک نیاز ندارند و واقعا به قول معروف «می شود عینک را نزد».

واقعا مرز بین موارد بسیار ضروری و موارد ضروری، مواردی که بهتر است و مواردی که می تواند عینک را استفاده کند یا نکند خیلی در همه موارد یکسان نیست و بر اساس عوامل متعددی تعیین می شود و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. بنابراین پاسخ این سوال که عینک نزنم چه می شود؟ از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بهتر است در یک معاینه کامل چشم و بینایی توسط یک اپتومتریست یا چشم پزشک این سوال را مطرح و جواب اختصاصی آن را برای خودتان دریافت کنید.

گفتنی است این پاسخ قابل تعمیم از شما به دیگران نیست که عینا آن را برای دیگران نسخه بفرمایید، زیرا همان طور که گفته شد شاید توصیه ها در این موارد از فردی به فرد دیگر براساس جمیع عوامل تأثیرگذار فرق داشته باشد. گاهی تجویز یک نمره عینک با شماره کمتر بسیار ضروری تر از یک نمره عینک با شماره بیشتر باشد و تشخیص این موضوع براساس معاینات شما توسط اپتومتریست تان تعیین می شود.

کودکان و مشکلی به نام عینک

چشمان برخی کودکان از دوران بچگی نیازمند عینک می شود. همچنان که این کودکان بزرگ می شوند، وضعیت انکساری و نمره عینک چشمانشان نیز تغییر می کند. چنین تغییراتی تا سنین پس از بلوغ و رسیدن به بزرگسالی تداوم می یابد تا این که وضع انکساری چشم به ثبات تقریبی برسد. بنابراین هر کودکی که دارای عیب انکساری است حتما نباید از عینک استفاده کند.

بنا بر تاکید اپتومتریست ها استفاده از عینک ،زیر سن مدرسه محدود به مواردی می شود که اگر عینک تجویز نشود کودک دچار تنبلی چشم، انحراف چشم، مشکلات شخصیتی و ارتباط با دیگران یا اختلالات در یادگیری شود. البته گاهی نیز تجویز عینک به دلیل طرح شکایاتی از سوی کودک ازجمله سوزش چشم، اشک ریزش یا سر درد صورت می گیرد، اما کودکان از چه سنی باید شروع به استفاده از عینک کنند؟

دکتر علی میرزاجانی، رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران در پاسخ می گوید: ما نمی توانیم سن خاصی را برای شروع استفاده از عینک مطرح کنیم؛ مثلا در نوزادی که آب مروارید مادرزادی داشته باشد گاهی در همان اوایل تولد، تحت جراحی آب مروارید قرار می گیرد و پس از آن لازم است از عینک های مخصوص نوزادی یا کنتاکت لنز استفاده کند.

دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با جام جم می گوید: همچنین گاهی اوقات در سن زیر یک سالگی به دلیل وجود عیوب انکساری، کودک به انحراف چشم مبتلا می شود که لازم است برای وی عینک مناسب تجویز شود و به هیچ وجه تأخیر در استفاده از عینک جایز نیست. ولی گاهی اوقات، تجویز عینک به میزان احتیاجات بینایی کودک وابسته است، در آن صورت ممکن است با یک میزان عیب انکساری برای کودکی عینک تجویز شود و برای کودک دیگری با همان میزان عیب انکساری عینک تجویز نشود.

ضرورت عینک زدن کودکان + روشهای رفع مشکلات ضرورت عینک زدن کودکان + روشهای رفع مشکلات

استفاده از عینک، دائمی یا موقت؟

در چه مواردی استفاده از عینک برای کودک موقت و چه زمانی دائمی است؟

به گفته دکتر میرزاجانی، غالبا وقتی ضرورت دارد عینک تجویز شود، اپتومتریست برای والدین به طور کامل توضیح می دهد که عینک تجویزی در چه زمان هایی و تا کی باید مورد استفاده قرار گیرد. البته گاهی در جلسه اول تخمین این مساله به طور قطعی مشخص نیست.

این اپتومتریست تاکید می کند: کودکانی که نمره عینک زیادی دارند یا این که فاقد عینک چشم هایشان دچار انحراف می شود حداقل تا پایان دهه اول زندگی یا دوران رشد و بلوغ و گاهی نیز برای همیشه نیاز به استفاده از عینک دارند. مدت استفاده از عینک به وسیله اپتومتریست تعیین می شود.

گاهی اوقات، نقش عینک فقط برای بهتر دیدن در یک فاصله مشخص است، مثلا عینک های پیر چشمی در بزرگسالان فقط برای فاصله نزدیک لازم است یا عینک های مخصوص افراد نزدیک بین، بیشتر برای فواصل دور مورد نیاز است. ولی در کودکی که تحت درمان تنبلی چشم است لازم است به طور تمام وقت از عینک استفاده کند یا در کودکی که از عینک به عنوان یک روش اصلاح انحراف چشم بهره گرفته می شود، ممکن است دقایق کوتاه فاقد عینک بودن هم برای سلامت چشم ها و بینایی مضر باشد.

عینک نزدن، ممنوع

در مورد این که چه وقت کودک عینک بزند یا نزند والدین حتما باید براساس توصیه های زمان تجویز عینک عمل کنند، ولی معمولا زمانی برای کودکان عینک تجویز می شود که فاقد عینک سیستم بینایی وی آسیب خواهد دید.

دکتر میرزاجانی تاکید می کند: در چنین شرایطی کودک باید طبق زمان بندی اعلام شده از سوی اپتومتریست، عینک تجویزی استفاده کند.

وی با اشاره به این که دلایل داشتن عیب انکساری و نیاز به استفاده از عینک بیشتر جنبه ژنتیکی دارد تا عوامل محیطی و اکتسابی می افزاید: البته عوامل محیطی نیز در استفاده از عینک بی تأثیر نیست و در افرادی که پتانسیل یکسری اختلالات را به طور اولیه دارند، موثر واقع می شود.

تبلت و رایانه، بلای چشمان کودک

استفاده بی رویه از تبلت، موبایل و بازی های رایانه ای می تواند با تأثیر روی ماهیچه های داخلی و خارجی چشم ها و همین طور با تأثیر بر مراکز بینایی تأثیراتی داشته باشد که به نفع سلامت سیستم بینایی کودک نیست.

دکتر میرزاجانی در این باره می گوید: به طور کلی تماشای تلویزیون نمی تواند یک فرد سالم و فاقد عیب انکساری را به ضعف بینایی انکساری مبتلا کند، ولی باید در استفاده از این وسایل محدودیتی قائل شد. به نظر می رسد حداکثر یک ساعت در روز استفاده از بازی های رایانه ای می تواند معیار مناسبی برای پیشگیری از آسیب های بینایی باشد.

وی توصیه می کند: قرار ندادن چشم ها در مواجهه با انواع استرس برای سلامت چشم ها و بینایی ضروری است که خیره شدن به صفحه نمایش تلویزیون و رایانه ها نیز یکی از این موارد استرس زاست. هنگام تماشای تلویزیون یا صفحه رایانه ها فرد به طور مستقیم به پیکسل های نوری نگاه می کند و شدت نور ساطع شده به چشم ها با افزایش فاصله کاهش می یابد؛ بنابراین بهتر است تا حد امکان از فاصله های دورتر استفاده شود. البته گاهی نگرانی والدین بابت فاصله کودکان تا صفحه تلویزیون قدری بیشتر از اهمیت رعایت این فاصله است به طوری که گاهی آن قدر کودکان را از صفحه تلویزیون دور می نشانند که کودک هیچ لذتی از تماشای تلویزیون نمی برد.

عینک کودک با قاب مناسب

یک عینک طبی خوب دارای ویژگی هایی است که شامل انتخاب قاب مناسب و عدسی با طرح و مشخصات صحیح می شود.

دکتر میرزاجانی در این باره توضیح می دهد: اگرچه ساخت عینک طبی برای همه گروه های سنی دارای شرایط و ویژگی های خاص خود است، ولی در مورد کودکان این اهمیت چند برابر می شود.

انتخاب فریم مناسب برای کودکان بسیار مهم است، به طوری که نه تنها میدان بینایی خوب برای کودک فراهم کند و به طور مناسب روی سر و صورت کودک جا بگیرد، بلکه با توجه به حساس بودن پوست کودک و تغییرات رشدی دائم که کودک با آن مواجه است مانع ایجاد ناهنجاری های رشدی در اجزای صورت کودک، بویژه بینی کودک شود.

مرز درمان اختلالات بینایی با عینک تا کجاست؟

گروهی از انواع انحرافات چشم با تجویز عینک طبی، فاقد نیاز به جراحی اصلاح می شود.

دکتر میرزاجانی با تائید این مساله می گوید: لازم است قبل از جراحی انحراف، چشم کودک بررسی و از لحاظ نیازمندی به تجویز عینک ارزیابی های لازم به عمل آید. حتی در بسیاری موارد علاوه بر جراحی و روش های دیگر درمان لازم است کودک از عینک طبی مناسب نیز استفاده کند.

وی با تاکید بر این که تنبلی چشم نیز با استفاده از عینک و درمان های ویژه دیگر ازجمله بستن چشم قابل درمان است، می افزاید: همچنین عیوب انکساری چشم ازجمله دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم با عینک اصلاح می شود. ولی اگر منظور از درمان این است که پس از مدتی دیگر نیاز به استفاده از عینک وجود نداشته باشد به طور قطعی نمی توان تضمین کرد که با استفاده از عینک پس از مدتی کودک دیگر نیازی به استفاده از عینک نخواهد داشت و شاید لازم باشد برای سال ها یا حتی همیشه کودک از عینک استفاده کند.

.

منبع : https:portal-rangi.com