آکاایران: چه زمانی باید برای بچه هایتان تلفن همراه بخرید

شمال گردی – زمان مناسب خرید تلفن همراه برای فرزندتان : در این مقاله قصد داریم تا شما را متوجه عوارض تلفن های همراه برای فرزندتان همچنین زمان مناسب خرید موبایل برای کودک پبکنیم, پیشرفت و توسعه تکنولوژی همیشه هم مفید و به درد بخور نیست. یعنی همه مشکلات جهان دو گونه هستند : منفی و مثبت, تکنولوژی هم از این نوع است, انیشتین جمله زیبایی در این مورد دارد که می گوید : من از روزی هراس دارم که فناوری از تعامل انسانی سبقت بگیرد, چنین روزی, دنیا نسلی از احمق ها خواهد داشت. این جمله مفهوم بسیار برتری دارد.  همه از فناوری در سمت بهبود امور استفاده می کنیم اما اگر قرار باشد همه زندگی ما را فرا بگیرد، فاتحه انسانیت و مهربانی را باید خواند.

موبایل یکی از محصولات فناوری است که مزایای بیشماری دارد, به ویژه در این عصر که موبایل تقریبا همه کار می کند و علاوه بر تلفن، دوربین، کامپیوتر، حسابدار و .. نیز هست, اما همین موبایل دوست داشتنی که نفس بسیاری از ما به آن وابسته است برای کودکان مضر و مخرب است, متاسفانه خیلی از والدین در مورد اینکه فرزندان کوچک آنها گوشی موبایل دارد, با افتخار صحبت می کنند, کودک ۵ یا ۶ ساله ای که گوشی هوشمند به دست می گرد آیا واقعا از محدودیت ها و روش های استفاده آن آگاهی لازم را دارد ؟ آیا پدر و مادر او احساس نمی کنند نباید این وسیله از این سن کم در اختیار او قرار بگیرد ؟

البته برخی از والدین برای استفاده از موبایل برای فرزندان خود محدودیت تعیین می کنند و مثلا فقط دو ساعت موبایل در اختیار او قرار می دهند.

اما برخی از والدین از اینکه تا قبل از سن ۱۴ – ۱۷ سالگی برای فرزند خود موبایل تهیه کنند, اکراه دارند. برخی از خانواده ها از اینکه موبایل در اختیار فرزند خود قرار دهند می ترسند زیرا هراس دارند مبادا باعث انحراف او بشود.

واقعیت هم این است که والدین نباید به فرزندان دبستانی یا دوره راهنمایی و حتی دوران ابتدایی دبیرستانی خود موبایل بدهند زیرا با این کار این آزادی را به آنها می دهند که وارد شبکه های اجتماعی آنلاین شوند. یا متاسفانه با دوستان نامناسب ( و بدون شک هم جنس مخالف ) ارتباط های مخفیانه داشته باشند. وقتی یک گوشی هوشمند در اختیار یک نوجوان باشد, او به طور دایم به اینترنت دسترسی دارد و اینترنت نیز با همه خوبی ها, سایت هایی دارد که برای فرزندان ما به هیچ وجه مناسب نیستند.

بهترین سن خرید تلف همراه برای فرزندان, دوران پایانی دبیرستان البته باز هم با کنترل والدین تا زمانی که مطمئن شویم خوب و بد را تشخیص میدهند, است و این مسئله ربطی به اعتماد داشتن به فرزند یا نداشتن ندارد, دختر و پسر در این سن دیگر کودک نیستند و می توانند تا حدی خوب را از بد تشخیص دهند.

قبل از این سنین اگر فرزند شما درخواست میکند یا علاقه دارد, سعی کنید فرزندتان را توجیح کنید, از عواقبش بگویید.

با فرزنداتان دوست باشید و در عین دوستی راهنمایش باشید.

شمال گردی

.

منبع :