آکاایران: قهرمان دنیای من

اگرچه «پدر» نقش مهمی در تربیت کودک دارد و بر او ولایت دارد اما در شلوغی های زندگی های پر سرعت امروز، ظاهرا جایگاه پدر در تربیت فرزندان گم شده است.

آکاایران: قهرمان دنیای من

در رابطه با دختران، برقراری رابطه عاطفی با پدر اهمیت زیادی دارد و برای پسران کسب هویت مردانه و آمادگی برای ایفای نقش های مردانه در آینده بااهمیت است زیرا برخی از ویژگی های مردانه تنها از طریق ارتباط پدر و پسر تأمین می شود و قطع این ارتباط منجر به مشکلاتی ازجمله زنانه بار آمدن پسران می شود. درهرحال پسران بعد از 3 سالگی که در جامعه با تفاوت های جنسیتی آشنا می شوند، در تلاشند تا هویت متفاوت جنسیتی خود را با مادر ایجاد کنند و برای نهادینه کردن این هویت جنسیتی، لازم است پدر در کنار کودک حضور داشته باشد. از این وجه ارتباط پدر و پسر اهمیت بیشتری پیدا می کند. اما با وجود محدودیت های زندگی های شهری امروز، چگونه می توان ارتباطی غنی میان پدر و فرزند ایجاد کرد؟ چگونه می توان در ساعات کوتاه حضور پدر، ارتباط پدر و فرزندان را مؤثرتر کرد؟ مادر چگونه می تواند در ایجاد این ارتباط نقش مؤثر داشته باشد؟

پدرها باید چکار کنند؟

بر سر اصول اولیه با مادر توافق کنید: اینکه پدر و مادر در اصول کلی تربیت با یکدیگر اختلاف نظر اساسی نداشته باشند، نکته بسیار مهمی است. بهتر است قبل از به دنیا آمدن بچه و در دوران حاملگی، والدین در کلیاتی از این اصول به توافق برسند و در جریان زندگی نیز به صورت عینی و مصداقی در برخورد با مسائل تربیتی با یکدیگر به گفت وگو بپردازند و اختلافات خود را تا جای ممکن کم کنند.

تعیین زمان مشخص برای ارتباط مؤثر با دلبندتان: اگر هر روز با خود شرط کنید که مثلا نیم ساعت یا یک ساعت ارتباط مؤثر با فرزندم خواهم داشت و در آن زمان تمام دلمشغولی های خودتان را مانند تلویزیون، گوشی، کتاب و... کنار بگذارید و فقط با کودک بازی کنید، قدم مهمی در ایجاد ارتباط صمیمانه با فرزند خود برداشته اید.

مشارکت در تجربه های زندگی: اینکه فقط یک همبازی خوب برای فرزند خود باشید، یک انتظار حداقلی است. لازم است پدر در تجربه های عمیق زندگی در کنار کودک باشد. در موقعیت های حاد و سخت، در جریان زندگی روزمره، در اوقات بروز مسئله مثلا زمانی که کودک باید به مطب دکتر برود، در شب بیماری او، هنگام رفتن به مهدکودک، وقتی در مهمانی با کودکان دیگر دعوایش شده، وقتی مورد بی مهری دوستانش قرار گرفته، وقتی در پارک و در طبیعت با موجودات طبیعی جدیدی آشنا می شود و به طور کلی در جریان زندگی، در کنار کودک خود باشید. یکی از زمینه هایی که موقعیت ایجاد تجارب مشترک پدر و فرزندی را ایجاد می کند سفر است! با کودک خود به سفر بروید تا حین کسب تجارب جدید زندگی از طبیعت و ارتباط با کودکان دیگر، در کنار او باشید. همچنین از موقعیت مهمانی برای غنی کردن رابطه خود و فرزندتان استفاده کنید. او را زیرنظر بگیرید و هنگام بروز مسئله، به او مشورت دهید و حامی او باشید.

نقش مادرها در این میان چیست؟

بعضی اوقات این مادران هستند که به خاطر عدم اعتماد به همسر خود، ارتباط پدر و فرزندی را کمرنگ می کنند. به همین دلیل لازم است مادران نیز با رعایت نکاتی در ایجاد این رابطه مؤثر باشند.

تا جای ممکن جلوی فرزندان با پدر مخالفت نکنید: حفظ اقتدار پدر جلوی فرزندان از اهمیت زیادی برخوردار است. لازم است کودک در زندگی به پدر خود تکیه کند و برای تکیه گاه بودن پدر، حفظ اقتدار او در خانواده لازم است. یکی از موارد حفظ اقتدار پدر در مورد اشتباهات تربیتی او است. برای این کار لازم است نگاه کمالگرایانه ای به پدر نداشته باشید و او را با اشتباهاتش بپذیرید. اجازه دهید پدر اشتباهات تربیتی داشته باشد. مطمئن باشید برخی اشتباهات جزئی و کوچک در زندگی، مشکل عمده ای برای تربیت فرزندتان ایجاد نمی کند. مهم حفظ اصول مشترک در زندگی است.

بگذارید پدر لذت و شوق پدرانه را احساس کند: به پدران اعتماد کنید و اجازه دهید پدر موقعیت پدری کردن را بدون هیچ توصیه یا استنطاقی تجربه کند؛ مثلا اگر پدر قرار است کودک را به پارک ببرد، قبل از رفتن کلی توصیه های ریز و درشت نکنید که مواظب ماشین و تاب و بچه های بزرگ تر باش و هنگام بازگشت او، استنطاق نکنید که چرا لباسش کثیف شد و وقتی افتاد زمین کجا بودی و... .

بگذارید پدر نتیجه عمل خود را در تربیت ببیند: گاهی اوقات لازم است پدران نتیجه تربیتی اشتباهات خود را تجربه کنند تا از آن دست بردارند. برای این کار لازم است مادر یک تذکر اولیه بدهد و خیلی آرام نتیجه عمل او را پیش بینی کند؛ مثلا هنگام لجبازی کودک، بهترین راه حل تغافل است. در این هنگام اگر پدر اصرار بر سرزنش دارد، بعد از چند مورد متوجه می شود که سرزنش کردن فقط موقعیت را تشدید می کند؛ بنابراین خود به این نتیجه می رسد که تغافل کردن بهتر است. کافی است مادر در کمال خونسردی و حفظ آرامش، پیامد عمل اشتباه پدر را یک بار در تنهایی به او گوشزد کند.

آشنا کردن پدران با نکات تربیتی: مادران به دلیل درگیری در تربیت به دنبال محتوای دانش تربیتی هستند اما پدران به دلیل ضیق وقت گاهی این امکان را پیدا نمی کنند. مادران در این راستا می توانند نتایج مطالعات خود را با پدر به اشتراک بگذارند یا بنا به ظهور مسئله ای تربیتی در مورد فرزندشان، محتوای تربیتی متناسب با آن را به پدران انتقال دهند یا فایل های سخنرانی متناسب را برای همسر خود ارسال کنند. استفاده از شبکه های اجتماعی مانند تلگرام که در دسترس پدران باشد در این زمینه کمک کننده است.

مصادیق ارتباط مؤثر پدر و فرزند را مشخص کنید: گاهی اوقات برخی پدرها، دقیقا نمی دانند چگونه با کودک خود ارتباط برقرار کنند. در این موارد لازم است مادر به پدر در تعیین مصداق ارتباط کمک کند. بنابراین به جای گفتن اینکه «برای بچه بیشتر وقت بگذار»، تعیین کنیم دقیقا چه کاری انجام شود؛ مثلا به همسر خود بگویید فلان کتاب را برای فرزندش بخواند یا بچه را به خرید و پارک ببرد. با او خانه سازی یا خمیربازی یا خاک بازی کند، او را به حمام ببرد تا کودک آب بازی کند، با هم نقاشی بکشند. در مورد کاردستی یا نقاشی او نظر بدهد و از این طریق با او صحبت کند.

.

منبع :