آکاایران: از این مشکلات رفتاری بچه ها چشم پوشی نکنید!/ قسمت دوم

در بسیاری از مواقع والدین عادت های بد جزئی بچه ها را نادیده می گیرند و تصور می کنند این عادت ها با بالا رفتن سنشان از بین می رود. در حالی که بسیاری از همین رفتار های جزئی در صورت عدم مقابله و واکنش به موقع و درست والدین، در سنین بالاتر به مشکلات بزرگ رفتاری منجر می شوند

بخش خانواده ایرانی تبیان

 در قسمت اول این گزارش با 3 مشکل جزئی بچه ها و راهکار های حل آنها آشنا شدید، بنابر این در این قسمت از گزارش درباره 3 مشکل جزئی دیگر بچه ها می خوانید.

کمک کنید عادتش را درست کند

چرا نباید از آن چشم پوشی کنید: قطعا دیدن فرزندتان در یک فیلم دی وی دی در حالی که خوراکی اش را خودش بر می دارد یا آن را خراب می کند، راحت است، اما اجازه دادن به او برای کنترل فعالیت هایی که در واقع شما باید آنها را مدیریت کنید، پیروی کردن از قوانین را به آنها یاد نمی دهد. ممکن است بانمک باشد که بچه دو ساله تان در کنار کابینت راه می رود تا شیرینی بردارد، اما فقط صبر کنید او 8 ساله شود و بدون پرسیدن از شما به خانه دوستش که چند خیابان آن طرف تر است برود.

چگونه این رفتار را متوقف کنیم: چند قانون کوچک خانگی وضع کنید و اغلب درباره آنها با کودکتان صحبت کنید (شما باید به او بگویید: تو باید برای شیرینی برداشتن اجازه بگیری، چون یک قانون است). برای مثال اگر کودکتان بدون اجازه تلویزیون را روشن کرد، از او بخواهید آن را خاموش کند و به او بگویید: تو باید قبل از روشن کردن تلویزیون از من اجازه بگیری. بلند گفتن این قوانین باعث می شود تا کودک عمیقا آنها را بفهمد.

یک حالت خاص داشته باشید

چرا نباید از آن چشم پوشی کنید: ممکن است در تصورتان هم نگنجد که کودکتان پشت چشم نازک کند یا حالت صدایش مغرورانه باشد در صورتی که تنها یک بچه است. اما اغلب این نوع رفتار ها زمانی شروع می شوند که کودکان خردسال می خواهند ادای بچه های بزرگتر را در بیاورند تا عکس العمل والدین شان را ببینند. خیلی از پدر و مادر ها این رفتار ها را نادیده می گیرند و فکر می کنند این مرحله گذرا و موقتی است. اما اگر با آن مقابله نکنید، ممکن است خودتان را زمانی پیدا کنید که یک دانش آموز کلاس سوم بی ادب دارید که هر ساعت را برایتان سخت می کند، همراه با دوستانش است و جواب معلم ها و بچه های بزرگتر از خود را می دهد.

چگونه این رفتار را متوقف کنیم: فرزندتان را از رفتارش آگاه کنید. برای مثال به او بگویید: وقتی تو پشت چشم نازک می کنی یا چشم غره می روی، به این معنی است که از چیزی که می گویم خوشت نمی آید. این ایده باعث نمی شود فرزندتان احساس بدی پیدا کند اما به او نشان می دهد که صدا و نگاهش چه حالتی دارد. اگر این رفتار ادامه پیدا کند، شما می توانید جر و بحث را تمام کنید و دور شوید. بگویید: وقتی تو این طوری صحبت می کنی، گوش های من نمی شوند.

اغراق کردن در حقیقت

چرا نباید از آن چشم پوشی کنید: ممکن است چیز عجیب و بزرگی به نظر نرسد که کودکتان بگوید تختش را خودش مرتب کرده درحالی که تنها روتختی را روی آن انداخته است، یا حتی وقتی که به دوستش می گوید به یک مسافرت خارجی رفته در حالی که او در عمرش سوار هواپیما نشده است، اما این خیلی مهم است که با هر نوع بی صداقتی او مقابله کنید.

اگر کودکتان بفهمد که دروغ گفتن راه آسانی برای بهتر به نظر رسیدن او است، دیگر به طور اتوماتیک وار این کار را انجام می دهد؛ برای جلوگیری از کار هایی که نمی خواهد انجام دهد یا پیشگیری از به دردسر افتادن برای کاری که انجام داده است.

چگونه این رفتار را متوقف کنیم؟ وقتی فرزندتان دروغ می گوید، با او بنشینید و حقیقت را به او بگویید. به این صورت که: «خیلی جالب می شود که به مسافرت خارجی برویم و شاید روزی بتوانیم برویم اما تو نباید به دوستت بگویی که به آنجا رفته ای وقتی واقعا آنجا نبودی. بگذارید بفهمد اگر همیشه راستش را نگوید مردم دیگر حرفش را باور نخواهند کرد. انگیزه اش را برای دروغ گفتن پیدا کنید و مطمئن شوید که به هدفش نرسد. برای مثال اگر او گفت دندان هایش را مسواک زده در حالی که این کار را انجام نداده است، وادارش کنید برگردد و آنها را مسواک بزند.

.

منبع :