آکاایران: تغذیه با شیرمادر باعث باهوش شدن نوزاد می شود

ارتباط تغذیه نوزاد با شیر مادر با موفقیت در بزرگسالی

تغذیه با شیرمادر باعث باهوش شدن نوزاد می شود

اختصاصی بیست ستون:  

پزشکان و متخصصان برزیلی معتقدند تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث موفقیت آنها در آینده می شود. در واقع بنا بر نظر آنها نوزدانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، باهوش تر هستند و در آینده وضعیت تحصیلی بهتری خواهند داشت و پولدارتر می شوند. دکتر برناردو هورتا، متخصص ارشد این مطالعه بیان کرد: تغذیه نوزاد با شیر مادر با بهبود عملکرد فرزندتان در تست های ضریب هوش در سن 30 سالگی ارتباط دارد. علاوه بر آن تغذیه با شیر مادر به طور غیر مستقیم روی موقعیت اجتماعی فرد تاثیر می گذارد و امکان افزایش سطح تحصیلات و سطح درآمد را فراهم خواهد ساخت.

این پزشک برزیلی تاکید کرد: با توجه به خواص و فواید طولانی مدت تغذیه با شیر مادر، مادران باید نوزادشان را با شیر خود تغذیه کنند. البته بسیاری از پزشکان معتقدند هنوز نمی توان میان تغذیه با شیر مادر با افزایش ضریب هوشی و موفقیت آنها در زندگی ارتباطی قائل شد. 

دکتر اریک مورتنسن از بخش سلامت عمومی دانشگاه کپنهاگ دانمارک گفت: در این مطالعه فقط ارتباط میان تغذیه با شیر مادر و ضریب هوشی نشان داده شده و هنوز ارتباط علت معلولی آن تایید نشده است.

البته پزشکان معتقدند تغذیه با شیر مادر تنها یکی از فاکتورهای زیای است که روی رشد و بهبود بهره هوشی فرزند تاثیر گذار می باشد. علاوه بر آن فاکتورهایی چون ضریب هوشی والدین، وضعیت تحصیلی و طبقه اجتماعی آنها روی وضعیت هوشی فرزند تاثیر گذاری بیشتری دارد.

 در یک تحقیق اطلاعات مربوط به 3500 نوزاد که در سال 1982 متولد شده بودند مورد مطالعه قرار گرفت. این اطلاعات شامل میزان تغذیه نوزاد با شیر مادر، سطح تحصیلات، سطح در آمد و ضریب هوشی آنها در سن 30 سالگی بود.

متخصصان و پزشکان در این مطالعه دریافتند نوزادانی که با شیر مادر تغذیه شده اند نسبت به دیگر افراد ضریب هوشی بالاتری دارند، بیشتر به دنبال ادامه تحصیلات می روند و در سنین بزرگسالی درآمد و حقوق بالاتری دارند.

.

منبع :