آکاایران: 4 مشکل اصلی والدین با فرزندان در تابستان + راه حل مناسب


در تابستان با افزایش تعداد ساعاتی که فرزندان یک خانواده در کنار هم هستند، مشکلات والدین بیشتر می شود. از دعواهای بین کودکان بگیرید تا افزایش ساعات تماشای تلویزیون و بازی با تلفن همراه و تبلت و به هم ریختن ساعت های خواب و ... . در این مقاله نگاهی داریم به 4 مشکل شایع و راه حل مناسب والدین و فرزندانشان در تابستان.

چند راه حل مناسب برای مشکلات والدین و فرزندی در تابستان

یکی از سخت ترین فصول سال برای خانواده ها، تابستان است زیرا برنامه ریزی و سرگرم کردن فرزندان کمی مشکل است و بدون برنامه‌ریزی اصطکاک و تنش بین فرزندان سبب عصبی شدن والدین و تبعات منفی برای کودکان می شود. معمولا با تعطیل شدن مدارس و افزایش تعداد ساعاتی که فرزندان یک خانواده در کنار هم هستند، مشکلات والدین بیشتر می شود. از دعواهای بین کودکان بگیرید تا افزایش ساعات تماشای تلویزیون و بازی با تلفن همراه و تبلت و به هم ریختن ساعت های خواب و ... . در این مقاله نگاهی داریم به 4 مشکل شایع والدین و فرزندانشان در تابستان. در ادامه نیز پیشنهادهایی داریم برای سر و سامان دادن به این مسائل .

1 - افزایش ساعات مواجهه فرزندان با هم و بالا گرفتن تنش در خانواده

لازم است در تابستان برای کودکان برنامه ریزی داشته باشید و آن ها را در کلاس های متنوع ثبت نام کنید. کلاس های ورزشی از جمله شنا انتخاب خوبی است که سبب تقویت قدرت فیزیکی و جسمی کودکان و فرم گیری اندام هایشان می شود. کلاس های هنری که مورد علاقه کودک باشد هم مناسب است. اگر تعداد فرزندان خانواده زیاد است، بهتر است کلاس ها به نحوی انتخاب شود که کودکان در ساعات جدا از هم در کلاس باشند تا تعداد ساعات مواجهه آن ها با هم کمتر شود و تنش ناشی از ارتباط شان کاهش یابد. در صورتی که امکان ثبت نام فرزندان در کلاس های هنری-ورزشی وجود ندارد، مادر می تواند در خانه ساعاتی را به کتابخوانی اختصاص دهد. او می تواند برای کودکانی که توانایی خواندن و نوشتن دارند، کتاب بخرد و از آن ها بخواهد کتاب را خلاصه شده تحویل دهند. نقاشی گروهی نیز برنامه دیگری است که در آن مادر می تواند کنار فرزندان بنشیند تا آن ها سرگرم شوند. نقاشی به تخلیه هیجانات، اضطراب و پرخاشگری بسیار کمک می کند. از دیگر فعالیت ها خمیربازی است که ضمن تخلیه هیجانات، خلاقیت را در کودکان افزایش می دهد. عصرها هم لازم است والدین فرزندان را به خارج از خانه ببرند. بیرون بردن به هزینه بالایی نیاز ندارد و می توان از پارک‌های کوچک محلی استفاده کرد. ارتباط کودکان در این محیط با کودکان همسن و سال خود و استفاده از وسایل بازی تعبیه شده در پارک در تقویت هوش اجتماعی کودکان موثر است.

2 - افزایش وقت گذرانی پای تلویزیون، بازی های رایانه ای و شبکه های مجازی

به خانواده ها توصیه می کنیم ساعات مشخصی را برای تماشای تلویزیون یا استفاده از بازی های رایانه ای برای فرزندانشان در تابستان در نظر بگیرند خانواده موظف است برای وقت کودکان برنامه ریزی کند. کودکانی که ساعات طولانی را صرف این برنامه ها می کنند، دچار علایم افسردگی و اضطراب می شوند. کم تحرکی، پرخوری و اضافه وزن هم از دیگر عوارض وقت گذرانی پای تلویزیون است. والدین باید برای اوقات طولانی تابستان کودکان برنامه ریزی داشته باشند. استفاده از استخرهای عمومی شنا بسیار توصیه شده است. با توجه به علاقه کودکان می توان آن ها را در کلاس ژیمناستیک، فوتبال، اسکیت و ... هم ثبت نام کرد. کنار این کلاس ها ثبت نام در کلاس های آموزشی به میزان کم هم خوب است. البته باید کلاس با توجه به علایق بچه ها انتخاب شود و هرگز وقت بچه ها با کلاس های فشرده و با توجه  به علاقه والدین پر نشود.

3 - مختل شدن ساعات خواب کودکان

معمولا کودکان در تابستان تا دیروقت بیدار هستند و اغلب تا ظهر می خوابند. بعد از بیدار شدن هم وقتشان را پای تلویزیون و بازی های رایانه ای صرف می کنند. توصیه می کنیم برای این که ساعات خواب کودکان به هم نریزد و روزها وقتشان هدر نرود، صبح ها در کلاس های ورزشی ثبت نام شوند تا برنامه همیشگی بیدار شدن در صبحگاه را داشته باشند و در عین حال برای عصرها برنامه دیگری در نظر گرفته شود تا کمتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون و بازی های رایانه‌ای کنند. یکی از نکاتی که باید توجه والدین را به آن جلب کرد، تماشای فیلم های خانوادگی کنار هم است اما برخی فیلم ها مناسب تماشای هر سنی نیست و اگر مادر خانواده به دیدن چنین فیلم هایی اصرار دارد باید برنامه را ضبط کند یا تکرار آن را در ساعاتی که فرزندان در کلاس های تابستانی به سر می برند یا خواب هستند، تماشا کند. تماشای فیلم ترسناک همراه با کودکان هم اضطراب زاست و در درازمدت سبب ایجاد ترس های خاص در آن ها می شود. پس نه تنها باید ساعات خواب و بیداری کودک را در طول تابستان کنترل کرد بلکه باید به برنامه هایی که کودکان تماشا می کنند هم توجه کرد.

4 - دوستی و برقراری ارتباط با غریبه ها

وقتی کودکان را به پارک می بریم، گاهی آشنایی های موقتی ایجاد می شود که ممکن است مورد تایید خانواده نباشد. این آشنایی ها گذراست و ویژه فصل تابستان است؛ بنابراین خانواده ها نباید جز در موارد خاص نگران شوند. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که والدین هرگز نباید کودک را در پارک رها کنند. باید کنار فرزندشان  و  سایر مادران بنشینند و رفتارها و ارتباطات فرزندشان و دوست‌های  او را زیر نظر بگیرند. وقتی مادر، کودکان را به پارک می برد، حتما باید در مورد مسائل امنیتی نیز صحبت کند. او باید مراقب فرزندانش باشد تا از جلوی چشم او دور نشوند. اگر والدین کودک را به اماکن عمومی می برند باید درباره صحبت کردن با غریبه ها، جواب دادن به سوالات آن ها، خوراکی گرفتن از آن ها و ... به کودک اطلاعات کافی بدهند. این فرهنگ که در خانواده های ما رایج است و به همه اطرافیان ناآشنا خاله و عمو گفته می شود، بسیار اشتباه است. این القاب را فقط باید به خاله و عموی اصلی نسبت داد. سایر افراد باید برای کودک غریبه معرفی شوند. باید به کودک یاد داد با غریبه ها ارتباط برقرار نکند و همراهشان جایی نرود. این امکان وجود دارد که غریبه ها قصد آدم ربایی یا آزار جنسی کودکان را داشته باشند.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle

.

منبع :