bxs1


والدین ناتنی در تربیت و برخورد با فرزند همسران یا فرزند خوانده شان دچار اشتباهاتی می شوند. این اشتباهات عبارتند از :

باوجود تلاش های زیاد بازهم تضمینی وجود ندارد که والدین ناتنی بتوانند همانند خانواده های واقعی، یک خانواده بزرگ و شاد بسازند. دکتر "رامانا دورواسولا” - روانشناس بالینی - در مورد پیچیدگی های ارتباطات خانوادگی صحبت می کند.

bxs2

پدر و مادران ناتنی به دلیل علاقه به برقراری ارتباط با فرزندان و ایجاد علاقه در آن ها گاهی با خرید بیش ازحد هدیه، بسیاری از قوانین را زیر پا می گذارند. این تاکتیک والدین در اغلب موارد می تواند بسیار مضر باشد. بسیاری از روانشناسان اعتقاد دارند این روش تربیتی می تواند باعث فرسایش ارتباط والدین و فرزندان شود.

bxs3

بسیاری از والدین برای پیدا کردن راهی برای نفوذ در دل فرزندان هر کاری می کنند. عده ای سعی می کنند فرزندشان را بخندانند و یا داستان جالبی را تعریف کنند. اما عجله نکنید این رابطه به مرور زمان بهتر و بهتر خواهد شد.

bxs4

دکتر "رامانا دورواسولا” می گوید: کودکان ممکن است با والدین خود رفتاری از روی خشم و نفرت نشان دهند. اما بسیاری از خانواده ها امیدوارند این رفتار به مرور تغییر کند. بسیاری از والدین ناتنی به دلیل اینکه دوست دارند روابط خوبی با کودکان داشته باشند، از رفتار بد و بی ادبی کودکانشان به راحتی می گذرند و رفتار در کودکان ادامه دار می شود و قطع نخواهد شد.

bxs5

این پدر و مادرها سعی می کنند نظم و انضباط را در خانه برقرار کنند اما به دلیل عدم اعتماد به خود همیشه با مشکل روبرو می شوند. شما در مقابل رفتارهای فرزندتان باید کاملاً قاطعانه رفتار کنید. از دخالت کودکان در تصمیم گیری ها جلوگیری کرده و قاطع باشید.

bxs6

بسیاری از والدین به دلیل احساس نقص در رابطشان سعی می کنند بیش ازحد تلاش کرده و مسئولیت های زیادی را به دوش خود بیااندازند. اما تجربه نشان داده با توقف تلاش برای بهتر کردن همه چیز، شما به آرامش رسیده و زندگیتان تغییر می کند. زندگی در خانه شما حالت صلح آمیزی به خود می گیرد. ارتباط با همسرتان بهتر می شود و رابطه با فرزندتان انسجام بیشتری پیدا می کند.

bxs7

دیگر اشتباه رایج بسیاری از افراد این است که به والدین اصلی زمان کافی نمی دهند که با کودکان واقعی شان وقت بگذرانند. هیچ لزومی ندارد که شما حسودی کنید. مطمئن باشید اگر ارتباط آن دو خوب باشد، ارتباط شما نیز بهتر خواهد شد.

bxs8

"جودی آزبورن” ازدواج درمانگر در این خصوص می گوید: بسیاری از زوج ها به اشتباه به جای اولویت دادن به همسر خود تمام زمان خود را صرف برقراری ارتباط یا کودکشان می کنند. استخدام یک پرستار کودک و یا گاهی تنها گذاشتن کودکان در خانه برای وقت گذاشتن برای ارتباط با همسرتان بسیار اهمیت دارد. این عمل به کودکان نشان می دهد که رابطه زناشویی تان دارای اهمیت است.

bxs9

در خانواده هایی که هر دو والدین حقیقی هستند پذیرش بسیاری از چیزها مانند: ازدواج، تولد نوزادی جدید، بیماری و مرگ راحت تر است. اما در خانواده های ناتنی اینگونه نیست. امکان این وجود دارد حتی پس از بیست سال دخترتان بخواهد با پدر خوانده اش قدم بزند. اما در مورد پسران این امر صادق نیست. زیرا آنان اغلب علت حوادث زندگی را حضور شما می دانند و یا با والدین خود ارتباط بهتری برقرار می کنند.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle

.

منبع :