آکاایران: شما هلی کوپتر فرزندتان نیستید!

شاید به نظر برسد که بچه بزرگ کردن در این روزگار آسان تر از قبل است. این حرف از بعضی لحاظ ها درست است، مثلاً دیگر کمتر مادری پیدا می شود که مثل قدیم کهنه بچه بشوید یا برای تابستان و زمستان او لباس درست کند. اما در کنار این تسهیلات جدید، پیچیدگی هایی هم به جریان پرورش فرزندان اضافه شده است. 

آکاایران: شما هلی کوپتر فرزندتان نیستید!

پیچیدگی های تربیتی این روزها دلایل زیادی دارند که از مهم ترین آن ها می شود به کاهش تعداد فرزندان و افزایش آگاهی و به دنبال آن افزایش حساسیت والدین نسبت به مسائل بهداشتی و تربیتی و تحصیلی فرزندان اشاره کرد. حساس شدن والدین نسبت به فرزندان به قدری دارد در بین ما جا می افتد که ایفای نقش هلی کوپتر امداد از سوی والدین، به یک انتظار بدیهی، هم از سوی فرزندان و هم از سوی جامعه تبدیل شده است؛ بدون این که به نتایج بلندمدت آن توجه کافی شود.

عشق من، بچه ام!

اتفاقات زیادی در زندگی وجود دارند که می توانند حال و هوای زندگی را از بیخ و بن عوض کنند. بی تردید یکی از مهم ترین این اتفاقات، بچه دار شدن است. وقتی برای اولین بار صدای تپش قلب کوچکش را از دستگاه می شنوید یا جسم معلقش را با همه ظرافت هایش در قاب نمایشگر می بینید، حس دوگانه ای به سراغتان می آید. از یک طرف دلتان از این خوشی بزرگ غنج می رود و از طرف دیگر، ته دلتان با لرزش هایی شما را به هول و ولای پاسخ به این پرسش می اندازد که «آیا من پدر / مادر شایسته ای خواهم بود؟»، «آیا از عهده این مسئولیت بزرگ برخواهم آمد؟». و این سؤال برای تمام عمر در سر شما خواهید چرخید. پاسخ به این سؤال که البته در حد متعادلش نشانه مسؤلیت پذیری شماست، می تواند سرنوشت فرزندتان را تعیین کند.

پدر و مادرهای هلی کوپتری

امیدوارم بابت تشبیه کردن بعضی از پدر و مادرها به هلی کوپتر به شما بَر نخورده باشد. اما شاید این اصطلاح در مورد پدر و مادرهایی که مدام و در هر جایی و هر زمانی دور فرزندشان می چرخند و همه فکر و ذکرشان حل کردن مشکلات اوست، تعبیر نادرستی نباشد. واقعیتی که امروزه در خانواده ها می بینیم حکایت از این دارند که اکثر والدین، آن چنان در نقش یک هلی کوپتر امدادگر تمام وقت برای فرزندشان فرورفته اند که یادشان رفته است قرار بوده با مراقبت از فرزند، موجبات رشد او را فراهم کنند، نه این که دست و پای او را برای زندگی کردن ببندند. به چند نمونه از شایع ترین این مراقبت های افراطی توجه کنید:

ماجراهای من و درس هایش. این گروه از والدین از روز اولی که بچه را به مدرسه می فرستند، آن چنان در زمان انجام تکالیف به او می چسبند که انگار این تکالیف در اصل مال آن ها بوده است.

حلال تمام مشکلات او نباشید. شما موظف هستید مراقب جسم و روان فرزندتان باشید، اما این به معنای آن نیست که شما باید همه مشکلات ریز و درشت او را حل کنید

بدون سرویس، هرگز. فرقی نمی کند که فاصله خانه تا مدرسه بچه، ۲ تا کوچه باشد یا ۲ فرسنگ. موضوع سرویس مدرسه گرفتن که این روزها از نان شب هم برای والدین واجب تر شده است، آن چنان ریشه دوانده که خیلی از والدین فکر می کنند اگر برای بچه شان سرویس مدرسه نگیرند، در حق او کم کاری کرده اند.

لقمه هایی برای دلبندم. این پدر و مادرها تا لقمه را دهان فرزندشان نگذارند و قورت دادن آن ها را به چشم نبینند، خوابشان نمی برد.

من زبل خانَم. این پدر و مادرها اجازه بروز مشکل برای فرزندشان را نمی دهند؛ چون آن چنان مراقب او هستند که هر کجا کوچک ترین مسأله ای برای او پیش بیاید، در اسرع وقت خودشان را می رسانند و قائله را ختم می کنند.

مصائب بچه های لای پر قو

خیلی از پدر و مادرهای این شکلی، با خودشان فکر می کنند که دارند پدری و مادری را برای فرزندشان تمام می کنند اما واقعیت، خلاف این است و بچه هایی که با این سبک و سیاق بزرگ می شوند، در آینده شانس زیادی برای موفقیت نخواهند داشت چون:

آن ها بار نیامده اند. این به معنای آن نیست که آن ها خدای نکرده ناخلف می شوند، اما آن قدر که باید و شاید با زندگی واقعی آشنا نشده اند که بتوانند از عهده مدیریت خودشان بربیایند.

خودشان را نشناخته اند. هویت، یک اصل مهم برای رسیدن به موفقیت های بعدی است. پدر و مادرهایی که زیادی از فرزندشان مراقبت و حمایت می کنند، در واقع فرصت سبک سنگین کردن توانمندی ها و ضعف ها، و در نتیجه دستیابی به هویت فردی و اجتماعی و شغلی و… را از فرزند خود می گیرند.

تعاملات اجتماعی را خوب بلد نیستند. چون پدر و مادر فرصت تعامل با همسالان و مردم را به آن ها نداده اند، در نتیجه پختگی کافی برای تعاملات اجتماعی پیچیده تر در دوران بزرگسالی را ندارند.

قدرت تصمیم گیری ندارند. وقتی همیشه پدر و مادر در حل مشکلات او یک قدم از خودش جلوتر بوده اند، نمی شود توقع داشت که او یک تصمیم گیرنده خوب از آب دربیاید.

لطفاً فقط والدین او باشید

همان طور که گفتیم ارائه خدمات به فرزند بدون محدودیت زمانی و مکانی، به نفع آینده او نیست؛ چراکه زندگی کردن کار سختی است و اگر شما با مراقبت های افراطی تان فرصت آموختن مهارت های زندگی را از او بگیرید، حتماً در آینده کلاهش پس معرکه خواهد بود. پس لطفاً فقط والدین او باشید، نه هلی کوپتر امدادش. برای تسهیل این امر ما هم برای شما چند پیشنهاد داریم:

هویت، یک اصل مهم برای رسیدن به موفقیت های بعدی است. پدر و مادرهایی که زیادی از فرزندشان مراقبت و حمایت می کنند، در واقع فرصت سبک سنگین کردن توانمندی ها و ضعف ها، و در نتیجه دستیابی به هویت فردی و اجتماعی و شغلی و… را از فرزند خود می گیرند

اجازه بدهید زندگی کند. زندگی کردن با مشکل نداشتن جور درنمی آید. دور از جان شما تنها جای این دنیا که مشکلات یقه آدم را نمی گیرند، سینه قبرستان است. پس این تصور را که با فراهم کردن همه امکانات و ارائه همه جور مراقبت و حمایت، دارید طعم زندگی را به فرزندتان می چشانید، کنار بگذارید. وظیفه پدری و مادری شما ایجاب می کند که فرزندتان را برای شناسایی، کنار آمدن و حل مشکلات زندگی آماده کنید، نه این که با دور نگه داشتن افراطی او از مشکلات، مکانیسم دفاعی انکار را در او تقویت کنید.

حلال تمام مشکلات او نباشید. شما موظف هستید مراقب جسم و روان فرزندتان باشید، اما این به معنای آن نیست که شما باید همه مشکلات ریز و درشت او را حل کنید. بایدی که در این مورد برای شما وجود دارد این است که از دور مراقب او باشید، راهنمایش باشید و در برخورد با مشکلاتی که اشتباه کردن در آن ها تاوان سنگینی برای فرزندتان ندارد، به او فرصت انتخاب، تصمیم گیری و حتی اشتباه کردن بدهید.

کیفیت رابطه تان را بالا ببرید. وقت بیشتری را با او بگذرانید. با او حرف بزنید، نظراتش را بپرسید، انتقاداتش را بشنوید و به شیوه های مختلف به او بفهمانید که می دانید خیلی توانمند است، می تواند بهترین انتخاب ها را داشته باشد هر چند که ممکن است مثل همه آدم ها گاهی هم اشتباه کند، اما می تواند به اهدافش برسد.

با مشاور صحبت کنید. خیلی از اوقات، این قبیل والدین به خاطر اضطراب درمان نشده خودشان، هم حال خودشان را خراب می کنند و هم آینده فرزندشان را. پس اگر شما هم با این مسئله مواجهید، به خاطر خودتان و آینده فرزندتان، با یک مشاور صحبت کنید.

.

منبع :