آکاایران: اندر احوالات فاصله سنی کم بچه ها

برای خیلی از زوج ها این سؤال وجود دارد که برای فرزندانی هم که می خواهند به دنیا بیاورند چه فاصله سنی ای مناسب است. پاسخ در یک عدد خلاصه نمی شود، اما چیزی که مسلم است این است که فاصله سنی کمتر بین بچه ها (چیزی در حدود 1تا 3سال) مزیت های فراوانی هم برای پدر و مادرها و هم برای بچه ها دارد. با ما همراه باشید تا با این مزایا آشنا شوید.

آکاایران: اندر احوالات فاصله سنی کم بچه ها

پدر و مادری جوان، سالم و سرحال

طبیعتا وقتی شما در ابتدای زندگی و در فاصله های زمانی اندک فرزندپروری داشته باشید، مزایای یک پدر و مادر جوان، سالم و پرانرژی تر را به فرزندانتان هدیه می دهید. به لحاظ پزشکی هرچه مادران در سنین کمتری باردار شوند خطرات حاملگی کمتر می شود و فرزندان سالم تری به دنیا خواهند آمد. از سوی دیگر هر چقدر پدر و مادر در سنین کمتری باشند انرژی و روحیه بیشتری برای سر و کله زدن با بچه ها دارند درحالی که هر چقدر سن بالاتر می رود توانایی جسمی و رفتاری پدر و مادر کاهش می یابد. مزیت دیگر اینکه یک پدر و مادر جوان توانایی برقراری رابطه صمیمانه تر و دوستانه تری با فرزندانشان در سنین نوجوانی و جوانی دارند و شکاف نسلی کمتری بین آنها و فرزندانشان به وجود می آید.

در سنین نوجوانی و جوانی هم فرزندانی که فاصله سنی نزدیک به هم دارند معمولا روابطی مستحکم تر و صمیمانه تری با یکدیگر دارند و حمایت بیشتری از یکدیگر می کنند.

رابطه صمیمی بین بچه ها

هنگامی که بچه ها فاصله های سنی نزدیک به هم داشته باشند به لحاظ رفتاری و روانشناختی احتمال به وجود آمدن برخی واکنش های منفی در بین آنها کم می شود. کودکانی که فاصله سنی کمی از یکدیگر دارند در یک فرایند یکپارچه، محبت و توجه پدر و مادر را در کنار یکدیگر دریافت می کنند و فرصتی برای به وجود آمدن مشکلاتی مانند حسادت و احساس کم توجهی از طرف والدین برای آنها به وجود نمی آید. درحالی که فاصله سنی بیشتر بستر مناسبی برای برانگیخته شدن حسادت، احساس کم توجهی برای بچه ها به خصوص بچه های بزرگ تر خانواده ایجاد می کند. از نگاهی دیگر وقتی بچه ها سنین نزدیک به هم دارند رابطه ای دوستانه و صمیمانه بین آنها شکل می گیرد و در سنین کودکی همبازی های خوبی برای یکدیگر می شوند و یکدیگر را سرگرم می کنند. در سنین نوجوانی و جوانی هم فرزندانی که فاصله سنی نزدیک به هم دارند معمولا روابطی مستحکم تر و صمیمانه تری با یکدیگر دارند و حمایت بیشتری از یکدیگر می کنند.

کمک به یادگیری کودکان

این جزو قوانین تربیتی کودکان است که در فرایند یادگیری به اطرافشان نگاه می کنند و از اطراف اثر می پذیرند و الگو می گیرند. حالا خواهر و برادرهایی که در سنین نزدیک به خود الگوهای در دسترسی دارند خیلی راحت تر و سریع تر در فرایند آموزش بصری و از طریق مشاهده درگیر می شوند و یادگیری بسیار بهتری خواهند داشت؛ مثلا تصور کنید کودکی که یک خواهر یا برادر یک تا 2سال بزرگ تر از خود دارد، همه چیزهایی را که باید یاد بگیرد از قبل در رفتارهای برادر یا خواهر بزرگ ترش بارها دیده و تجربه کرده است. در چنین فرایندی قطعا بچه های دومی و سومی مسیر رشد خود را سریع تر و سالم تر و با اطلاعاتی کامل تر طی می کنند. زودتر شروع به راه رفتن می کنند، راحت تر غذا می خورند، فرایند دستشویی رفتن را آسان تر فرا می گیرند و بسیاری از مراحل رشد را سریع تر طی می کنند.

امکاناتی که مشترکاً استفاده می شوند

وقتی فاصله سنی فرزندان کم باشد در بسیاری از امکانات مالی و رفاهی و هزینه های خانواده صرفه جویی می شود. لباس ها قبل از اینکه کهنه و فرسوده شوند توسط فرزند بعدی قابل استفاده اند. اسباب بازی ها به صورت مشترک بین بچه ها تقسیم و استفاده می شود. بسیاری از برنامه های دیگر هم با زحمت و هزینه کمتر قابل اجراست؛ مثلا حضور در مدرسه، استفاده از سرویس، شرکت در کلاس های آموزشی و ورزشی و... همه و همه با هزینه ای بسیار کمتر قابل اجرا هستند.

البته نمی توان نسخه ی واحدی برای همه پیچید شما باید با توجه به شرایط زندگی خانوادگی خود به نتیجه برسید در کل فاصله سنی کم این محاسن و معایب را دارد:

محاسن

_کودکان می توانند با هم بیرون بروند. فاصله سنی کم آن ها به این معنی است که بودن آن ها با هم در میان دوستان شان قابل قبول است.

_آن ها می توانند دوستان مشترک داشته باشند. موارد زیادی وجود دارد که دو خواهر یا برادر در جمع واحد دوستان قرار دارند.

_آن ها می توانند برای یکدیگر دوستان خوبی باشند و وجود کارها، دوستان و خیلی چیزهای مشترک باعث نزدیکی آن ها می شود.

_در آینده ارتباط صمیمانه تری خواهند داشت.

معایب 

_کودکان با هم دعوا می کنند و به دلیل فاصله سنی کم دعواها و درگیری آن ها شدیدتر می شود.

_آن ها نسبت به هم احساس خستگی و بی حوصلگی می کنند. نزدیکی سنی آن ها ممکن است باعث شود که احساس کنند که هیچ وقت از دست خواهر یا برادر خود خلاصی ندارند.

_ممکن است یکدیگر را خشمگین و ناراحت کنند. یعنی فرزند بزرگ تر حس کند که همیشه باید مسئولیت فرزند کوچک تر به عهده او باشد.
.

منبع :