آکاایران: برخی از مردم تصور می کنند کودکانی که با مادرشان به تنهایی و فاقد پدر زندگی میٰ کنند زندگی شادی ندارند. اما این موضوع درست نیست! گاهی اوقات مادران بی سرپرست آن چنان در تربیت فرزندانشان موفق می شوند که باورکردنی نیست. با بنیتا همراه باشید تا روش هایی را برای تربیت پسران به مادران تنها معرفی کند.

در قسمت پیشین خواندیم مادرانی که به تنهایی پسر خود را تربیت می کنند نکاتی را باید رعایت کنند از جمله: تفاوت های خود را به بهترین روشی که می توانید تشخیص داده، به آن ها احترام گذاشته و توصیفشان کنید، انتظار نداشته باشید که پسر نوجوانتان نقش «مرد خانه» را به طور کامل ایفا کند، خصایص خوبی را که در مردهای زندگی تان می بینید بشناسید و آن ها را تقویت کنید، گروه های پسرانه و فعالیت هایی که پسر نوجوانتان می تواند درگیر آن ها شود را پیدا کنید، با پسر نوجوان خود در مورد رابطه ی جنسی، عشق و تفاوت های این دو موضوع صحبت کنید، در مورد پدرش با او صحبت کنید، به او آداب دستشویی رفتن را آموزش دهید. در این قسمت نیز به بیان ۷ نکته ی دیگر می پردازیم. با بنیتا همراه باشید.

۸- برای او، الگوی مناسب پیدا کنید

لین می گوید: «پسر من خوش شانس است زیرا یک پدربزرگ و دو دایی دارد که در زندگی او حضور مداوم دارند. من نیازی ندارم به دنبال مردی بگردم که با پسرم وقت بگذراند. دریافته ام که تمام مادران تنها، دو برادر ندارند که همیشه در دسترسشان باشد، اما این به این معنی نیست که شما هیچ شانسی ندارید. ورزش می تواند روشی عالی برای ایجاد تأثیر ثابت مردانه بر روی پسر شما باشد».

حضور فعال آن ها در ورزش های مختلف را حمایت و تشویق کنید چراکه مربی بیشتر اوقات به عنوان جانشین پدر عمل می کند و به پسرها مشاوره می دهد، در همین حال عضوی از یک گروه بودن، به فرزند شما جسارت و خودآگاهی می دهد. اگر فرزند شما اهل ورزش نیست، در بین معلم های مدرسه اش، پسران پیش آهنگ و تعداد بسیاری از دیگر باشگاه ها که موردعلاقه ی اوست، به دنبال الگو برای او بگردید.

۹- به او نشان دهید که یک زن قدرتمند چقدر جذاب است

آخرین چیزی که فرزند شما به آن نیاز دارد، دیدن زنی ضعیف است که در مورد غیبت مردان در زندگی اش شکایت می کند (بله، شما حق دارید که غر بزنید، اما این کار را جلوی پسرتان انجام ندهید). نیروی دخترانه چیز بزرگی در چشمان یک پسر کوچک است. نیکل آمستی از ماساپکوآی نیویورک می گوید: «پسر من می بیند که همه ی کارها را انجام می دهم، برایش غذا می پزم، برف روبی می کنم، او را حمام می کنم و لوله ی گرفته را تعمیر می کنم». نیکول اضافه می کند: «او دارد یاد می گیرد که یک زن می تواند هر کاری را که یک مرد انجام می دهد، انجام دهد و من امیدوارم که مثال های من به او احترامی مادام العمر در مقابل زنان یاد بدهد».

۱۰- به چیزهای پسرانه عادت کنید

آنچه یک مادر برای تربیت پسرش باید بداند

Credit: goodhousekeeping

طبق گفته های تام متلاک در پروژه ی «مردان خوب»، بتمن همیشه زنده است! وی می گوید: «پسرها، حتی در سنین نوجوانی، اهمیت قدرت های ماورایی را می فهمند. آن ها می خواهند خوب باشند و به خوبی ابدی در جهان، باور دارند. پسرها از شخصیت های پر رمز و رازی که در مورد آن ها می شنوند، الگو می گیرند». متلاک ادامه می دهد: «پسر من به بتمن علاقه دارد. او لباس کامل بتمن را حتی در فرودگاه و خیابان مدیسون بر تن دارد».

لین می گوید: «متلاک به نکته ی خوبی اشاره می کند چراکه می دانم برای من مدتی طول کشید که به مشت های هالکِ سبزرنگ، نیاز مداوم به پوشیدن کلاه قهرمان ها و باران همیشگی لگوها عادت کنم. پسر من به کلیشه های پسرانه ای علاقه دارد که برای من ذره ای جذابیت ندارند. اما امروز، من می توانم موزه ی لوور را با لگوها بازسازی کنم! ( البته اگر علاقه ی او به چیزهای سنتی دخترانه تغییر مسیر داد، به آن ها نیز عادت کنید!). به رفتار پسرتان احترام بگذارید. حتی به جوک های بی مزه اش».

۱۱- تلاش کنید او را منعطف بار بیاورید

چطور پسرم را تربیت کنم

Credit: goodhousekeeping

ایجاد علاقه های مشترک همچون یک خیابان دوطرفه است. داربی فاکس، درمانگر کودک، نوجوان و خانواده می گوید: «از دیدگاه من، اگر من می توانم فوتبال بازی کنم، کنار هیولای مربایی بنشینم و مربی فوتبال باشم، پسرم هم می تواند کارهایی را که دوست دارم با او تجربه کنم انجام دهد. مانند یک کلاس نقاشی، یک بعدازظهر آرام بخش در یک کتاب فروشی و حتی دیدن باله! من پسرم را در تعطیلات گذشته به نات کرکر بردم. من عاشق باله هستم و می خواستم این علاقه را با او به اشتراک بگذارم. جک واقعاً از داستان رؤیایی و موش هایی که با شمشیرها مسلح شده بودند، لذت برد».

نکته این است که لازم نیست تمام اوقات سخت و سفت باشید. مهم داشتن انعطاف است. فاکس ادامه می دهد: «برقراری ارتباط با چیزهایی که پسرتان به آن ها علاقه دارد و معرفی علاقه های خودتان به او، به او نشان می دهد که برای او اهمیت قائل هستید و این اولین قسمت ایجاد یک رابطه ی بادوام است».

۱۲- ساعت های خانوادگی را برنامه ریزی کنید

بی معنی به نظر می رسد. مادران تنها همیشه با پسرهایشان هستند زیرا که تنها سرپرست آن ها هستند. اما این به این معنی نیست که آن ها در حال شکل دادن به پسر خود هستند. برندی برگس، وبلاگ نویس می گوید: «زمانی که پسرهای جوان متعلق به خانواده هایی با یک سرپرست هستند، این ضروری است که شما زمان باکیفیتی را با پسرتان بگذرانید». وی ادامه می دهد: «بچه ها در انتخاب فعالیت دونفره تان سختگیر نیستند البته تا زمانی که توجهی که لازم دارند را به آن ها اختصاص می دهید». او پیشنهاد می کند زمانی را برای کتاب خواندن، بازی و یا حتی نشستن و صحبت کردن اختصاص دهید. «او عاشق این کار می شود. شما هم همین طور».

۱۳- افراد مطمئنی را پیداکرده و به آن ها تکیه کنید

چطور پسرم را کنترل کنم

Credit: goodhousekeeping

دکتر لبروی ریس، مشاور آکوما، می گوید: «بزرگ کردن پسرها، مثل بزرگ کردن همه ی بچه ها، کاری گروهی است». وی ادامه می دهد: «این موضوع مخصوصاً در مورد مادران تنها صدق می کند. چه کسی در محل زندگی شما وجود دارد که به بزرگ کردن بچه تان کمک کند؟». بر طبق گفته های ریس، آن افراد می توانند معلم ها، مربی ها، مشاورهای باشگاه، رهبران گروه های کلیسایی، خانواده و غیره باشند. نسبت به صداهای دلسوز و یاری دهنده، منظم، پرورش دهنده و قلب هایی که می توانید -برای سلامتی و پیشرفت پسرتان- به آن ها اعتماد کنید، آگاه باشید.

۱۴- به یاد داشته باشید که تنها نسبت خونی، پدر نمی سازد

بیوه شدن یا مطلقه شدن به این معنا نیست که مادر برای همیشه تنهاست. تارا واتز از اوک پارک میشیگان که پسرش را تا سن دوسالگی به تنهایی بزرگ کرد، می گوید: «من فکر می کنم بیشتر مادرهای فقط در این تله ی فکری می افتند که برای همیشه تنها خواهند ماند و دوست داشتنی نیستند زیرا پدر فرزندشان به آن ها اهمیتی نمی دهد. من سندی هستم که نشان می دهد این عقیده حقیقت ندارد». وی اضافه می کند: «زمانی که نامزد جدیدم را ملاقات کردم، خیلی در مورد نزدیک شدن او به پسرم مراقب و محتاط بودم. اما او ثابت کرد که شخص مناسبی است. شخص مناسب برای ما». اکنون، واتز و شوهر فعلی اش منتظر آمدن یک خواهر یا برادر برای پسرشان هستند.

توصیه می کنیم مطلب چند نکته برای مادرانی که باید پسر هایشان را فاقد پدر تربیت کنند[قسمت اول] و ۱۴ راه برای پیشگیری از کج خلقی در کودکان را از دست ندهید.

.

منبع :