آکاایران: به عنوان یک مادر تنها شما باید نقش های متفاوتی را بازی کرده و مسئولیت های مختلف را بر عهده بگیرید تا بتوانید به نوجوان خود کمک کنید که رشد کند و تبدیل به یک انسان بالغ شاد و موفق بشود. این بدین معناست که شما سرپرست احساسی و نظم دهنده ای سخت گیر هستید. شما مسائل خانه را به لحاظ مالی و به طور خانوادگی حل می کنید. شما ارزش های نیرومند و مهم را آموزش می دهید و سرگرمی و عشق را در خانه خود پدید می آورید. با بنیتا همراه باشید.

اگر شما مادری تنها هستید که پسر خود را پرورش می دهد، سال های نوجوانی می توانند سال های سختی برای هدایت باشند. شما یکی از محکم ترین ارتباط هایی که دو نفر می توانند باهم تجربه کنند را، به عنوان مادر و پسر دارید. اما زمانی که پسر شما شروع به تجربه ی تغییرات هورمونی می کند، احساسات او و تغییراتی که خودتان تجربه اش نکرده اید، غیرقابل درک خواهد بود. این مسئله شما را تبدیل به مادری معمولی نمی کند و برخلاف همه ی تفاوت ها، کارهای فوق العاده ای وجود دارد که می توانید برای حمایت پسرتان انجام دهید و او را تبدیل به مردی عالی بکنید. در اینجا چند نکته برای پرورش پسرهای نوجوان به عنوان یک مادر فوق العاده ی تنها وجود دارد. با بنیتا همراه باشید.

 

۱- تفاوت های خود را به بهترین روشی که می توانید تشخیص داده، به آن ها احترام گذاشته و توصیفشان کنید

زمانی که پسر نوجوان شما، شروع به تجربه ی تغییرات هورمونی کرد، شما ناگزیر تغییراتی در او و رفتارش نسبت به جهانِ اطراف می بینید. در مورد تغییراتی که او تجربه می کند به راحتی و به طور واضح صحبت کنید و تفاوت های بدن، احساسات و ذهنِ  زنان بالغ و مردان بالغ را شرح دهید.

 

۲- انتظار نداشته باشید که پسر نوجوانتان نقش «مرد خانه» را به طور کامل ایفا کند

تربیت پسرهای بدون پدر

Credit: goodhousekeeping

انجمن والدین امروز پیشنهاد می دهد مادران تنها هرگز از پسران نوجوان خود نخواهند که نقش مرد خانه را ایفا کنند. این بدین معنی نیست که شما نباید به پسر نوجوان خود در خانه مسئولیت بدهید یا از آن ها نخواهید که در کارها به شما کمک کنند. تمایز مهم این است که پسران نوجوان، باید فرزند شما باشند و نباید از آن ها بخواهید که مانند افراد بالغ و بزرگ ترها رفتار کرده، یا تصمیماتی ورای دایره ی فهم و بلوغ خود بگیرند. شما و پسرتان باید همدیگر را دوست داشته باشید و از هم حمایت کنید، اما اطمینان حاصل کنید که به او فضای کافی برای رشد می دهید و از او نمی خواهید نقش هایی را ایفا کند که برای مدیریت آن ها به قدر کافی آماده و مجهز نیست.

 

۳- خصایص خوبی را که در مردهای زندگی تان می بینید بشناسید و آن ها را تقویت کنید

به عنوان یک مادر تنها، این موضوع اهمیت دارد که به پسر خود - زمانی که دارد تبدیل به یک مرد جوان می شود - نمونه هایی از مردان خوب را به عنوان مرجع، نشان دهید. اگر سیستم حمایتی قوی با مردان فامیل و یا دوستانتان دارید، اطمینان حاصل کنید که پسرتان زمان هایی را با این مردهای نمونه سپری می کند. شما همچنین می توانید خصوصیات مثبت مردانی که در مکان های عمومی، با پسرتان می بینید را با اشاره به خصوصیات شخصیتی، اخلاقی و رفتاری آن ها تقویت کنید.

اگر در دایره ی حمایتی خود، مردان نیرومند نمونه ندارید، گروه هایی وجود دارند که شما و پسرتان می توانید با آن ها در ارتباط بوده، آن ها را ملاقات کرده و با رهبران مرد مناسب در اجتماع خود، وقت بگذرانید.

 

۴- گروه های پسرانه و فعالیت هایی که پسر نوجوانتان می تواند درگیر آن ها شود را پیدا کنید

رفتار متقابل با پسرهای نوجوان و گسترش روابط قوی مردانه و دوستی ها نیز برای نوجوان ها بسیار مهم هستند. گروه های مثبتی را برای پسرها در اجتماع خود پیدا کنید. گروه هایی همچون گروه های ورزشی، کلیسا و پیش آهنگی. پسرتان را در فعالیت هایی که به آن ها علاقه دارد ثبت نام کنید. این باعث می شود که نوجوان شما شاهد رهبری مناسب مردان باشد و دوستی مثبت مردانه ای را در دامنه ی سنی خود ایجاد کند.

 

۵- با پسر نوجوان خود در مورد رابطه ی جنسی، عشق و تفاوت های این دو موضوع صحبت کنید

برایان ریکز، نویسنده ی «در جستجوی پدر»، به مادرهای تنها پیشنهاد می دهد که زمانی را برای صحبت در مورد عشق، رابطه ی جنسی و تفاوت های آن ها با پسرانشان اختصاص دهند. بسیار مهم است که نوجوان شما درک دقیق از فضیلت ها و احساساتی مانند عشق، احترام و قدرت داشته باشد چراکه فاقد داشتن نمونه ی مردانه در خانه، بسیاری از پسرهای نوجوان به دنبال مثال هایی در جهان اطراف خود می گردند. آن ها ممکن است که خود را به مدلی از معلم موردعلاقه شان، ورزشکارها و ستارگان سینما تبدیل کنند. اطمینان حاصل کنید که نوجوانتان زیربنایی قوی برای  رابطه ی جنسی وعشق داشته باشد و هر نمونه ی مردانه ای را که او به آن ها نگاه کرده و طبق آن ها خود را شکل می دهد، از دیدگاه شما قابل پذیرش باشد.

 

۶- در مورد پدرش با او صحبت کنید

هدف این است که مطمئن باشید پسرتان به اندازه ی کافی در مورد پدرش اطلاعات دارد و این موضوع باری بر قلب و ذهن او نیست. دکتر پگی درکسلر، نویسنده ی «پرورش پسرها فاقد مردان: چگونه مادران باانگیزه مشغول پرورش نسلی استثنایی از مردان آینده هستند»، پیشنهاد می دهد که چیزی مثبت اما صادقانه در مورد والد غایب گفته شود که به سؤالات نوجوان پاسخ دهد. «کودک در حال رشد نیاز دارد که بر روی موفقیت خودش، فاقد حواس پرتی، نگرانی و عقده هایی که قابل حل نیستند مانند بزرگ ترهایی که از دیدار فرزند اجتناب می کنند، تمرکز کند». درواقع این مشکل پسر شما نیست که بخواهد آن را حل کند.

 

۷- به او آداب دستشویی رفتن را آموزش دهید

چطور پسرم را تربیت کنم
Credit: goodhousekeeping

امیلی باور، مادر تنها از شهر نیویورک می گوید: «به پسر کوچک خود یاد دهید که چگونه ادرار کند». وی اضافه می کند که پسرها باید در مورد باز کردن زیپ شلوارشان و استفاده از ادرارگاه مردانه، اطلاعات دارا باشند. مهم است که پسر شما بداند که بدنش چگونه کار می کند. چه شما پروسه ی این کار را برای آن ها شرح دهید، چه یک پدربزرگ یا دایی مورد اعتماد او را راهنمایی کند. من کارهای مختلفی برای کمک به پسرم در مورد این موضوع انجام دادم.

از خواندن ۱۳ روش قدرتمند برای اینکه فرزندانتان به حرف شما گوش بدهند[قسمت اول] و ۱۳ روش قدرتمند برای اینکه فرزندانتان به حرف شما گوش بدهند[قسمت دوم/پایانی] نیز غافل نشوید.

.

منبع :