آکاایران: بچه ها به روش های عجیب وغریبی رفتار می کنند اما شاید کج خلقی و قهر بدترین حالت باشد. خوشبختانه راه های طبیعی زیادی برای جلوگیری از کج خلقی در کودکان وجود دارد، ازجمله پیشگیری از خستگی، پرهیز از گرسنه شدن، ماساژ، یوگا، آروماتراپی، سنبل الطیب، موز، بابونه، مخفی کردن عوامل وسوسه انگیز، و برقراری ارتباط با کودکتان. با بنیتا همراه باشید.

چه آن را اوقات تلخی، حمله عصبی و یا کج خلقی بنامیم، همه ما می دانیم وقتی یک بچه دچار گریه وحشیانه ای می شود چه طوری است. شاید در فروشگاه های مواد غذایی، مراکز خرید، پارک ها، یا در خانه خودتان با آن مواجه شده اید. این طغیان های احساسی معمولاً در بچه های نوپا و در کودکانی که هنوز کنترل احساساتشان به طور کامل رشد پیدا نکرده، دیده می شود. این کج خلقی ها می توانند به صورت گریه، ناله، لجاجت، جیغ، آرام نشدن و گاهی اوقات اقدامات فیزیکی و خشونت آشکار ظاهر شوند. در بسیاری از موارد، به نظر می رسد کودکان نوپا خارج از کنترل خود هستند و حتی با دلیل و منطق هم نمی توان وضعیت را اصلاح کرد. برای مثال اگر شما در برابر خواسته های کودک که با کج خلقی بیان می کند تسلیم شوید، هیچ تضمینی نیست که کج خلقی اش متوقف خواهد شود. برخی از شایع ترین علل بداخلاقی عبارتند از خستگی، گرسنگی، و احساس نادیده گرفته شدن. اما کج خلقی ها می توانند توسط طیف وسیعی از شرایط دیگر مانند اوتیسم یا اختلال های اضطراب اجتماعی نیز ایجاد شوند.

آرام کردن یک کودک نوپا می تواند سخت باشد اما راه های زیادی وجود دارد که می توانند کج خلقی ها را کنترل کنند یا قبل از شروع کج خلقی، مانع آن شوند. کج خلقی می تواند نشان دهنده دیگر مشکلات عاطفی و روانی-اجتماعی در یک کودک باشد و شاید پیش زمینه اضطراب های خاصی در آینده باشد. پس کمک به کودکان برای حذف این بداخلاقی ها برای بیان احساساتشان بسیار مهم است! بااینکه میزان کج خلقی می تواند در زندگی پیشرفت کند، به ویژه در کسانی که مبتلابه اختلالات روانی و اجتماعی هستند، در درجه ی اول کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. در اینجا برای پدر و مادرهایی که کودکانی در معرض ابتلا به اوقات تلخی دارند، برخی از راه های مؤثر در ممانعت از کج خلقی را گردآوری کرده ایم. با بنیتا همراه باشید.

 

bxs1 bxs2

درمان گریه کودکان

Credit: parents

برای مقابله یا پیشگیری از کج خلقی دو درمان رفتاری و گیاهی وجود دارد، اما یکی از مؤثرترین روش ها ماساژ است. اگر به نظر می رسد که کودک شما سطح بالایی از اضطراب را دارد، به گونه ای که دچار طغیان عصبی و اوقات تلخی شدیدی شده است، پس می توانید از ماساژدرمانی در خانه استفاده کنید. یک ماساژ ساده همان طور که استرس را در بزرگسالان از بین می برد، می تواند اعصاب کودکان را تسکین دهد و از تنش و پریشانی جلوگیری کند. ماساژ و مزایای آن هم مقاله ای کاربردی است.

bxs3

به عنوان یک والد، سخت است به هر چیزی که کودکتان می گوید یا تقاضا می کند گوش دهید، چون والد بودن کار دشواری است! بااین حال یک خط ارتباطی بین خود و فرزندتان ایجاد کنید، به خصوص اگر آن ها مستعد ابتلا به طغیان های احساسی هستند، این کار ممکن است آن ها را تشویق کند تا احساساتشان را بیشتر بیان کنند و شما قادر باشید علت مشکل کودکتان را قبل از گریه و زاری اش به طور ریشه ای تشخیص دهید.

bxs4

کودکان ذاتاً کنجکاوی بیش ازاندازه و تمایلات افراطی دارند. وقتی آن ها چیزی را می بینند که می خواهند، مشکل است که با دلیل و توجیه به آن ها بگوییم شکلات خوردن در ساعت ۹ شب بد است. بنابراین برای جلوگیری از این بحث های روزانه مربوط به وسوسه ها و تمایلات، تنقلات مفید را نگه دارید و آب نبات ها و اسباب بازی ها را خارج از دید قرار دهید. بنابراین هیچ وسوسه ای در کودک نوپا تحقق نمی یابد.

bxs5

بابونه یکی از تسکین دهنده ترین چای های گیاهی پیرامون ما است و می تواند تأثیر عمیقی بر خلق وخوی هرکسی حتی کودکان بگذارد. اگرچه استفاده محدود بابونه توصیه شده است، جنبه های آرامش بخش و ضد اضطراب بابونه می تواند راهی فوق العاده برای پیشگیری از کج خلقی باشد، مخصوصاً اگر کودک شما دارای انرژی زیاد و مستعد ابتلا به افت وخیزهای ناگهانی احساسات باشد. مقاله آشتی با طبیعت؛ خواص معجزه آسای بابونه را نیز مطالعه کنید.

 

bxs6

بهبود رابطه کودکان و والدین

Credit: parents

مشابه بابونه، سنبل الطیب گیاهی قوی است که به سیستم عصبی آرامش می بخشد و یک آرام بخش طبیعی است. مکمل ها بی ضرر هستند اما قبل از اینکه به کودک خود بخواهید بدهید باید با دکتر مشورت کنید تا مطمئن شوید که مقدار مناسبی را به او می دهید. به هرحال به عنوان درمان های خانگی، سنبل الطیب می تواند یکی از بهترین و قابل اطمینان ترین راه های جلوگیری از کج خلقی باشد.

bxs7

ما معمولاً یوگا را به بزرگسالان نسبت می دهیم اما یوگا به طور گسترده ای در میان کودکان محبوب شده است، به ویژه در مناطق شهری که کودکان هم به اندازه بزرگسالان فعال و مشغول هستند. مانند همان کاری که برای بزرگسالان می کند، یوگا می تواند راهی باشد که کودکان یاد بگیرند چگونه احساساتشان را درک و مهار کنند و مانع انفجار طغیان های احساسی آن ها شود. خواندن مقاله مزایای ورزش یوگا هم سودمند است.

bxs8

موز حاوی سطح بالایی از پتاسیم است که مستقیماً با کاهش استرس ناشی از خشم ارتباط دارد. با توجه به اینکه کج خلقی ناشی از اضطراب است، افزایش سطح پتاسیم ایده هوشمندانه ای است. و یکی از خوردنی های خوشمزه است که برای سلامتی کودک شما مفید است.

 

bxs9

پیشگیری از قهر کودکان
Credit: organicfacts

وقتی کودکان خسته می شوند، بداخلاق می شوند. این بخش از دانش جهانی را همه والدین درک می کنند و وقتی کودک بداخلاق می شود، با استفاده از کج خلقی نارضایتی خود را بیان می کنند. در اصل می گویند: مشکلی روی داده است. اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر شب به مقدار کافی می خوابد و اگر در طول روز نیاز به چرت زدن دارد مطمئن شوید که استراحت می کنند. خستگی بزرگ سالان را نیز بداخلاق می کند، و حتی از کودکان هم بدتر است.

bxs10

قدرت آرامش آروماتراپی به اندازه بزرگسالان برای کودکان نیز مؤثر است. برخی رایحه ها که به طور طبیعی آرام بخش هستند مانند اسطوخودوس، گلاب، و وانیل می توانند راهی سریع و بی استرس برای آرام کردن کودک شما باشند و معمولاً صلح و صفا را در خانه افزایش می دهند. برخی روش های کنش پذیر آروماتراپی مانند بخار روغن های ضروری در خانه می تواند کمک کند تا کج خلقی ها دائماً تحت کنترل باشند. بد نیست مقاله رایحه درمانی در دوران بارداری را نیز مطالعه کنید تا بیشتر با آروماتراپی آشنا شوید.

 

bxs11

پیشگیری از بداخلاقی

Credit: parents

علاوه بر خستگی، دلیل اصلی دیگر کج خلقی، گرسنگی است. هنگامی که کودکان گرسنه هستند می خواهند دقیقاً همین حالا غذا بخورند، و با توجه به اینکه صبر و درک اجتماعی آن ها هنوز به طور کامل توسعه نیافته است، صحبت کردن با آن ها کاری دشوار است. همیشه یک میان وعده سالم در دسترس داشته باشید. از خوراکی های شیرین پرهیز کنید چون آن ها انرژی کودکان را به سرعت افزایش می دهند و پس ازآن قند خون الفت می کند که مسلماً منجر به کج خلقی و قشقرق خواهد شد.

bxs12

این مسئله بسیار مهم است و گفتنش ساده تر از انجامش است. اما کارشناسان اصرار دارند که در طول اوقات تلخی یک کودک، آرامش خود را حفظ کنید. در غیر این صورت، شما در مبارزه ای قرار می گیرید که هرلحظه تشدید پیدا می کند. به علاوه، یکی از دلایل بچه ها برای کج خلقی همین رفتار می شود. برای کودکان مهم نیست که شما به آن ها توجه مثبتی دارید یا منفی. بلکه می خواهند ۱۰۰ درصد توجه شما به آن ها باشد. صحبت با صدای آرام نشان می دهد که رفتار کودکتان روی شما تأثیر نمی گذارد و همچنین به آرام ماندن شما کمک می کند. واقع، لحن آرام به اندازه پدر و مادر برای کودک نیز مهم است. اگر عصبی باشید کودک شما نیز عصبی تر می شود.

 

bxs13

پیشگیری از بدخلقی
Credit: parents

شاید آخرین چیزی که می خواهید انجام دهید بغل کردن کودکتان است، اما این کار واقعاً می تواند به حل وفصل کردن مسائل کمک کند. منظور از بغل کردن یک آغوش گرم و محکم و صمیمانه است. آغوش به کودک احساس امنیت می دهد و می فهمد که شما همیشه به او اهمیت می دهید، حتی اگر رفتار او را قبول ندارید. گاهی اوقات کودکان نیاز به یک آغوش امن دارند تا احساساتشان را بروز دهند.

bxs14

گاهی اوقات یک بچه فقط نیاز دارد که خشم خود را بروز دهد. بنابراین به او اجازه دهید. فقط مطمئن شوید که هیچ چیزی سر راه او نیست تا به خودش صدمه نزند. آن ها احساسات خود را بیرون می ریزند و کنترل خود را مجدداً به دست می آورند. این ترفند می تواند به تنهایی یا با کمی نادیده گرفته شدن کار کند.

bxs15

در طول کج خلقی، فرزند شما به معنای واقعی کلمه کنترل خود را ازدست داده است و احساساتش فوران کرده است. قسمت پیشانی مغز، یعنی منطقه ای که تصمیم گیری و قضاوت می کند، ازکارافتاده است. به همین خاطر، آوردن دلیل و برهان کمکی به فروکش کردن عصبانیت کودک نمی کند چون قسمت استدلال مغز او کار نمی کند. وقتی در موقعیتی قرار بگیرید که افرادی در حال غرق شدن هستند، شما نمی توانید به آن ها شنا بیاموزید. در مورد کج خلقی هم همین طور است. موقعی که کج خلقی رخ می دهد هیچ کاری نمی توان انجام داد که اوضاع را بهتر کرد. درواقع، تقریباً هرچقدر که سعی کنید اوضاع بدتر می شود. پس چشم پوشی کنید و هنگامی که حملات عصبی او پایان یافت، شما می توانید صحبت کنید.

 

.

منبع :