آکاایران: سوالات جنسی کودکان را چگونه پاسخ دهیم؟

آکاایران: سوالات جنسی کودکان را چگونه پاسخ دهیم؟


مامان من از کجا اومدم؟» شنیدن این سؤال شاید کابوس خیلی از مادران باشد که نمی دانند چطور به این سوالات جنسی کودکان پاسخ بدهند. بچه ها نه قدرت درک واقعیت را دارند و نه می توان آن ها را فریب داد. از طرف دیگر این سال ها آنقدر دسترسی بچه ها به اطلاعات زیاد شده که عملاً دادن جواب های گمراه کننده به سوالات جنسی شان نمی تواند دردی را دوا کند. بنابراین چطور باید به سؤالات جنستی بچه ها جواب بدهیم؟

کنجکاوی بچه ها در زمینه این نوع مسائل از 3 تا 5 سالگی شروع می شود. بچه ها در این سن قصد ندارند صرفاً درباره مسائل جنسیتی اطلاعات کسب کنند، آنها فقط کنجکاوند که بدانند چطوری به دنیا آمده اند یا جنسیت بچه ها چطوری مشخص می شود. بنابراین والدین باید به همان صورتی که به پرسش های غیرجنسیتی کودک با دقت و صحیح پاسخ می دهند، به پرسش های جنسیتی شان هم دقیق و صحیح جواب دهند و با گفتن: «حالا زوده که بفهمی» و «زشته، نپرس»، او را روی چنین موضوع هایی حساس نکنند.

در دوره پیش دبستانی بچه ها نسبت به خصوصیات جسمانی خود آگاه می شوند و درباره تفاوت های جسمی بین دختر و پسر کنجکاوند. به همین دلیل هم از هر فرصتی استفاده می کنند تا مثلاً در استخر، حمام، کنار دریا یا موقع تعویض لباس، به بدن دیگران نگاه کنند و تفاوت هایشان را با آنها درک کنند.
در همین سن و سال بچه ها از شما می پرسند که «بچه از کجا می آید؟» در این سن، گفتن جواب «از شکم مادر» بیشتر بچه ها را قانع می کند. اما اگر کودکتان اطلاعات بیشتری خواست، به او بگویید: «وقتی پدر و مادر می خواهند که بچه ای دارا باشند، سلولی از بدن پدر به سلولی در بدن مادر می پیوندد و آن وقت رشد بچه شروع می شود. وقتی بچه به اندازه کافی بزرگ شد از شکم مادر بیرون می آید».

وقتی بچه ها بویژه در سنین بالاتر درباره چگونگی جا گرفتن جنین در شکم مادرشان سؤال می کنند، جواب دادن سخت است. شما باید قدرت درک کودک را در نظر بگیرید و از گفتن جواب های گمراه کننده و گیج کننده اجتناب کنید.


معمولاً بیشتر بچه ها تا سنین دبستان با این پاسخ ها قانع می شوند. در سنین بالاتر در دوره دبستان، کنجکاوی ها به زندگی زناشویی، اعضای جنسی و ارتباط با جنس مخالف معطوف می شود. در این دوره می توانید کتاب های علمی را به آنها معرفی کنید که درباره عمل جنسی صحبت نمی کنند بلکه درباره نحوه شکل گیری جنین اطلاعاتی را می دهند. در نزدیکی های سن بلوغ، می توانید حجم اطلاعات را کم کم افزایش داده و با معرفی کتاب هایی، به فرزندتان بگویید که جزئیات بیشتر را خودش تحقیق کند و بخواند.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle

.

منبع :