آکاایران: افراد در هر سنی می توانند به شیر آلرژی دارا باشند، اما این آلرژی در نوزادان (در حدود ۲٪ تا ۳٪ از نوزادان) شایع تر است. بسیاری از نوزادان وقتی بزرگ شدند از شر آلرژی به شیر رهایی می یابند، اما برخی هنوز با آن دست وپنجه نرم می کنند. با بنیتا همراه باشید.

اگرچه شیر در سنین کم برای زندگی ضروری است، اما برخی از نوزادان از آلرژی به شیر رنج می برند که این مسئله می تواند دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدنشان را دشوار سازد. بنابراین شناختن علائم و نشانه های آلرژی به شیر و دانستن اینکه چطور به درستی با این مشکل برخورد کنید مهم است! با بنیتا همراه باشید.

 

آلرژی به شیر

هنگامی که مردم به کلمه «آلرژی» فکر می کنند، معمولاً گرده ها، شوره حیوانات خانگی، عطسه و خارش چشم به ذهنشان خطور می کند، اما افراد کمی به فکر عدم تحمل لاکتوز به عنوان آلرژی به شیر می افتند. به هرحال، آلرژی دقیقاً همان علتی است که بسیاری از مردم نمی توانند محصولات لبنی را در رژیم غذایی خود بگنجانند. برای نوزادان که منبع اولیه ی تغذیه ی آن ها شیر است (شیر مادر یا شیر خشک)، آلرژی به شیر می تواند نگران کننده باشد.

اول، آلرژی به شیر را بشناسیم: زمانی که بدن پروتئین شیر گاو را دریافت می کند، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک پروتئین بیگانه و یا ناشناخته تشخیص می دهد و باعث یک واکنش در بدن می شود که معمولاً به ناراحتی معده منجر می شود. این مسئله در مورد دیگر آلرژی ها هم صدق می کند، زمانی که بدن یک ماده خارجی را نشناسد، سیستم ایمنی بدن وارد عمل می شود. دلیل اینکه برخی کودکان به شیر آلرژی دارند و برخی دیگر ندارند ناشناخته است، هرچند برخی زایمان طبیعی در مقایسه با سزارین و همچنین شیر مادر در مقایسه با شیر خشک را به عنوان علل محیطی آلرژی در نوزادان ذکر می کنند.

این مسئله مهم است که بدانیم نوزاد شما از آلرژی به شیر رنج می برد یا عدم تحمل نسبت به شیر. آلرژی به شیر پاسخی مستقیم به پروتئین گاو موجود در شیر مادر یا شیر خشک است و ممکن است کاملاً خفیف نباشد. عدم تحمل شیر زمانی روی می دهد که بدن نوزاد نتواند لاکتوز موجود در شیر مادر را بپذیرد و این لزوماً پروتئین محصولات لبنی خورده شده توسط مادر نیست. بااین حال، عدم تحمل لاکتوز در نوزادان از بدو تولد بسیار نادر است.

 

علائم آلرژی به شیر

شیر خشک
Credit: phunukieuviet

در کودکانی که علائم را پس از مدت کوتاهی بعد از نوشیدن شیر نشان می دهند، واکنش های آلرژیک می تواند باعث موارد زیر شود:

خس خس سینه

مشکلات تنفسی

سرفه

خشونت صدا

تنگی گلو

دل به هم خوردگی

استفراغ

اسهال

چشم های آبکی، همراه با خارش یا متورم

کهیر

لکه های قرمز

ورم

افت فشارخون که باعث سبکی سر یا از دست دادن هوشیاری می شود

آلرژی به شیر می تواند نشانه های مختلفی را در زمان های مختلفی ایجاد کند. برخی از واکنش ها خفیف هستند و تنها شامل یک عمل روی بدن می شوند (مانند کهیر بر روی پوست). اما واکنش های خفیف به این معنی نیست که کودک در آینده یک واکنش آلرژیک جدی ندارد. کودکانی که پس از مدت کوتاهی بعد از نوشیدن شیر هیچ نشانه ای ندارند می توانند نوع متفاوتی از واکنش را دارا باشند که تا ساعت ها یا چند روز بعد مشکل ساز باشد، از قبیل:

مدفوع نرم (احتمالاً با خون)

استفراغ و یا عق زدن

امتناع از غذا خوردن

تحریک پذیری یا کولیک

خارش پوست، مانند اگزما

نحوه ی رسیدگی به آلرژی شیر در نوزادان

اگر کودک شما به نوشیدن شیر واکنش منفی نشان دهد بااینکه ممکن است مانند یک مشکل اساسی به نظر برسد، نگران نباشید! راه های بسیاری برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک کودک هنگام نوشیدن شیر وجود دارد. بیایید نگاه دقیق تری به برخی گزینه های مدیریت آلرژی به شیر بیندازیم.

 

فرمول هیدرولیزات

یکی از بهترین و سریع ترین راه ها برای جلوگیری از واکنش های منفی آلرژی به شیر تغییر فرمول است. پس ازاینکه دکترتان (از طریق آزمون سوزن و یا پنل آلرژی) تأیید کرد که نوزاد شما به پروتئین شیر گاو آلرژی دارد، یک فرمول به نام فرمول هیدرولیزات را می توان توصیه کرد، که پروتئین ها در آن تا حدودی تضعیف شده اند. این یعنی احتمالش کم است که بدن به پروتئین خارجی با روش التهابی و یا خشونت آمیز پاسخ دهد. همچنین به بدن نوزاد کمک می کند تا به آرامی به این پروتئین ها عادت کند. بیشتر آلرژی ها به شیر در سال اول ناپدید می شوند، چون نوزادان به تدریج مواد غذایی بیشتری را می توانند بخورند.

 

حذف لبنیات

آلرژی به شیر گاو
Credit: stayhealthyblog

برای نوزادانی که به شیر آلرژی دارند، محصولات لبنی مصرف شده توسط مادر باعث واکنش های آلرژیک در کودک می شوند. اگر به خوردن پنیر، ماست، بستنی، شیر یا هر محصول لبنی دیگر به صورت منظم عادت دارید، بدانید پروتئین های شیر گاو می توانند تا دو هفته در بدن شما باقی بمانند و ممکن است بر سلامت نوزادتان اثر بگذارند. حذف کامل لبنیات از رژیم غذایی ممکن است راه حل مؤثری باشد، اما حتماً رژیم غذایی خود را با دیگر سبزی ها و منابع غذایی که حاوی کلسیم، ویتامین B-12، پتاسیم و منیزیم هستند تأمین کنید.

 

تهیه یادداشت غذایی

واکنش های آلرژیک نوزاد ممکن است همیشه نتیجه آلرژی به شیر نباشند. بنابراین، به عنوان یک مادر می توان مواد غذایی مصرفی خود را یادداشت کرد و سپس آن غذاهایی که منجر به واکنش های آلرژیک در نوزاد شده را نشانه گذاری کرد. شما می توانید رژیم غذایی خود را مطابق با این تجربه غذایی پیگیری کنید و به شناسایی غذاهای دیگر که ممکن است باعث مشکل شوند کمک کنید.

 

اجتناب از پرخوری

هوس های بارداری و رژیم غذایی در دوران بارداری مسئله مهمی است، اما وقتی نوزاد شما به دنیا می آید، شما می توانید به یک برنامه و چارچوب عادی برای رژیم غذایی خود بازگردید. پرخوری و یا خوردن غذاهای غیرمعمول می تواند باعث ناراحتی و ظهور واکنش های آلرژیک در کودک شما شود، پس تازمانی که تغذیه با شیرتان به اتمام می رسد یک رژیم غذایی عادی را در پیش بگیرید، تغذیه با شیر خشک نیز ایده خوبی است. با این کار می توانید بفهمید که نوزاد شما از آلرژی به شیر رنج می برد و یا فقط رژیم غذایی عجیب وغریب شما باعث آزار او می شود.

 

استفاده از جایگزین ها

درمان آلرژی شیر
Credit: newhealthadvisor

اگر نوزاد شما به پروتئین گاو آلرژی دارد، جایگزین هایی وجود دارند که ساختار پروتئینی مشابه با شیر گاو ندارند و ممکن است روی نوزاد شما بهتر عمل کنند. بسیاری از نوزادان که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند به شیر گوسفند و شیر بز نیز واکنش نشان می دهند، اما محصولات سویا اغلب قابل قبول هستند و می توانند واکنش های آلرژیک را در نوزادان از بین ببرند. یک تغییر کوچک در شیوهی زندگی (مانند این مورد) نباید مشکل عمده ای باشد، با توجه به اینکه شما یک نوزاد نوین دارید این شاید یکی از بزرگ ترین تغییرات در سبک زندگی تان باشد که تاکنون تجربه کرده اید!

 درآخر توصیه می کنیم مطالب راهنمای کامل بارداری هفته به هفته [هفته سی و هفتم] و این جملات را به کسی که سقط جنین داشته، نگویید! را از دست ندهید.

.

منبع :