آکاایران: بهترین فرصت برای با هم بودن

با تمام شدن سال تحصیلی و فصل امتحانات، دلخوشی و شور و نشاط دانش آموزان برای داشتن ۳ ماه تعطیلی تابستان و داشتن ایامی فارغ از درس و مشق و کتاب هم شروع می شود. اما این روزها والدین بیش از گذشته نگران این هستند که اوقات فراغت فرزندان شان مفید سپری بشود و به بطالت نگذرد   که گاهی در این راه به بیراهه هم می روند.

فرآوری: داودی-بخش خانواده ایرانی تبیان

فراغت یعنی

کلمه فراغت مفاهیمی مثل آسایش، آرامش، استراحت، ضدگرفتاری، ضدشغل و ضدکار را تداعی می کند؛ بنابراین وقتی می گوییم اوقات فراغت، یعنی اوقاتی که در آن بتوان به فعالیت هایی پرداخت که مفهوم آسایش و آرامش به دور از انجام هر تکلیفی از آن ادراک شود. به عبارتی اوقات فراغت به معنای داشتن زمان هایی است که در آن حس کنیم از تکالیف مرسوم رها هستیم، مدیریت زمان دست خود ماست، برنامه خاص تکلیف مداری موجود نیست و ما می توانیم آسایش و آرامش را در کنار خوشایندی و لذت، تجربه کنیم.

فصلی برای آرامش

در فصل تابستان دانش آموزانی که 9 ماه از سال را به تحصیل پرداخته اند انتظار دارند که در 3 ماه تابستان آسایش و استراحت را تجربه کنند و والدین و اطرافیان آنها هم باید شرایط را به گونه ای فراهم و برنامه ریزی کنند که محتوای فراغت کارکردی شود؛

تصمیم گیری و برنامه ریزی درباره اوقات فراغت فرزندان تصمیم گیری ای است که والدین و فرزندان به طور مشترک آن را انجام می دهند ولی درنهایت بهتر است میل بچه تأمین شود. اگر میل فرزندمان نامناسب یا آسیب زننده باشد طبیعتا ما با آن همراهی نمی کنیم

 یعنی دانش آموز احساس کند در ایامی که پیش رو است قرار است آرامش، آسایش، استراحت و ضدتکلیف محوری را تجربه کند. به طور کلی فراغت با هر چه که مفهوم اجبار داشته باشد متضاد است و حداقل کاری که برای ادراک واژه فراغت باید کرد این است که اجبار را از آن خارج کرد. حال این سؤال ایجاد می شود که اصلا تکلیف چیست؟ مثلا تکلیف به این معناست که بچه مقید شود هفته ای 3روز رأس ساعت مشخصی به کلاس برود، در منزل هم هفته ای چند ساعت مباحث کلاسی که رفته را تمرین کند و گاهی بعد از آن هم از او خواسته شود آنچه یاد گرفته را برای دوست و آشنا و اقوام، معرفی و به معرض نمایش بگذارد؟ دانش آموزی که تمام طول سال تحصیلی را در سیستم آموزشی تکلیف محور، یک دوره 9 ماهه فشرده را با تکلیف و تحصیل سپری کرده حداقل انتظاری که دارد این است که در 3 ماه تابستان فرایند تکلیف محورانه ای مشابه بقیه سال به او تحمیل نشود.

به کجا اینقدر با عجله؟

امروزه، به خصوص بین والدین نسل نوین در برنامه ریزی هایی که برای ایام تابستان فرزندان انجام می گیرد مفهوم فراغت موجود نیست و این امر خود یک علامت سؤال معنادار ایجاد می کند. این از اینجا نشأت می گیرد که والدین می خواهند فصل تابستان و ایام فراغت فرزندان شان پربار باشد و غالبا اقدام برای پربارکردن این ایام، آن را از مفهوم فراغت خارج می کند. از طرفی مجموعه های آموزشی اقتصادمحور، پیش از فصل تابستان با انتشار تبلیغاتی از این دست که «تابستان را جدی بگیرید»، «در فصل تابستان هم همراه شما هستیم»، «درس را رها نکنید»، «برای سال آینده فرزندان تان برنامه ریزی کنید» و... والدین را ترغیب می کنند که برای فصل تابستان فرزندانشان برنامه آموزشی و تکلیفی سنگینی را تدارک ببینند. متأسفانه همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا مفهوم واژه فراغت در فصل تابستان زیر سؤال برود.

این عملکرد در مواردی ریشه در وجود خود والدین دارد. درواقع بعضی از والدین مضطربند که مبادا فرزندانشان از اوقاتشان استفاده بهینه نکنند و استفاده بهینه هم برای والدین به این معنا نیست که فرزندانشان از اوقاتشان لذت ببرند و به فعالیت هایی که دوست دارند بپردازند و رشد کنند، بلکه استفاده بهینه اینگونه برایشان معنا شده است که حتما کاری که از نظر والدین شان مفید است را به صورت تکلیف گونه انجام دهند.

برنامه ای مفید و جمع و جور

والدین باید از بچه ها دراین باره نظرسنجی کنند. به این شکل که وقتی تعطیلات تابستان شروع شد در زمانی مناسب فرزندان را دور هم جمع کنند و گفت وگویی چندنفره انجام دهند. از هر فرزندی بپرسند: «دوست داری در تابستان به چه فعالیتی بپردازی؟» و «در چه صورتی از ایام فراغتت در فصل تابستان لذت می بری؟» و با اولویت قرار دادن نظر و میل فرزندان بسته به اینکه کدامیک از امیال بچه می تواند قابلیت تحقق پیدا کند به یک جمع بندی نهایی رسیده و طبق آن برنامه ریزی کنند. ممکن است بچه ای در پاسخ به این پرسش بگوید که من دلم نمی خواهد هیچ کاری انجام ندهم فقط دلم می خواهد بازی کنم. اینجا

کمیت بودن با بچه ها اثر تربیتی ندارد بلکه کیفیت بودن والدین با بچه هاست که اثر تربیتی دارد. اینکه در ساعاتی که والدین و فرزندان در کنار هم حضور دارند چه بین آن می گذرد اهمیت دارد. حتی در سنین نوجوانی هیچ ابزاری بهتر و اثربخش تر از بازی برای ارتباط با کودک نیست

 این سؤال پیش می آید که آیا در این صورت باز هم باید با کودک همراهی کرد؟ خیر، گاهی اوقات واقعیت هایی در دنیای بیرون وجود دارد که ناچاریم بچه را با ناکامی هایی مواجه کنیم. در این صورت باید به او اینگونه بگوییم: «عزیزم می دانم که تو نیاز داری تمام تابستان را بازی کنی چون در طول سال نتوانسته ای خوب بازی کنی ولی خب باید از کلاس هایی هم استفاده کنی. ولی اینکه چه کلاسی بروی را خودت می توانی انتخاب کنی». بنابراین تصمیم گیری و برنامه ریزی درباره اوقات فراغت فرزندان تصمیم گیری ای است که والدین و فرزندان به طور مشترک آن را انجام می دهند ولی درنهایت بهتر است میل بچه تأمین شود. اگر میل فرزندمان نامناسب یا آسیب زننده باشد طبیعتا ما با آن همراهی نمی کنیم؛ مثلا فرزند دبستانی ما دوست دارد که صبح تا شب را با افراد ناباب بازی کند. در این صورت باید برایش توضیح دهیم که این تمایل و خواسته او فلان آسیب ها را به همراه خواهد داشت. در چنین مواردی بهتر است والدین به جای محروم کردن و مجبور کردن فرزندان تعادل برقرار کنند.

امکانات موجود

در برنامه ریزى اوقات فراغت، باید از امکانات موجود استفاده بهینه را به عمل آورد. هر نوجوانى و یا هر خانواده اى در برنامه ریزى اوقات فراغت، چنانچه امکانات موجود را در نظر نگیرد و بخواهد به بلند پروازى هاى جاه طلبانه جامه عمل بپوشاند در واقع به بروز توقعات نابه جا کمک کرده است.

اما این بدان معنى نیست که والدین توجهى به اوقات فراغت و خواسته هاى معقول فرزندان خود نداشته باشند بلکه همان طورى که قبلاً اشاره شد بهتر است والدین سرگرمى را جزء نیازهاى فرزندان تلقى نموده، برنامه ریزى هاى شایسته اى در این زمینه انجام دهند.

لذت باهم بودن

در طول سال تحصیلی اصولا به فرزندان این فرصت داده نمی شود که بودن و بازی با والدین را تجربه کنند. کودک به محض اینکه تقاضا می کند که با والدین وقت بگذراند و با آنها بازی کند والدین اضطراب تکلیف را به رخ او می کشند؛ «الان درساتو خوندی؟»، «الان وقت بازیه؟»

کمیت بودن با بچه ها اثر تربیتی ندارد بلکه کیفیت بودن والدین با بچه هاست که اثر تربیتی دارد. اینکه در ساعاتی که والدین و فرزندان در کنار هم حضور دارند چه بین آن می گذرد اهمیت دارد. حتی در سنین نوجوانی هیچ ابزاری بهتر و اثربخش تر از بازی برای ارتباط با کودک نیست. گفت وگو، نصیحت کردن، گپ زدن و... به تنهایی مفهوم ارتباط مؤثر والد با کودک را برآورده نمی کند. در بازی والد و فرزند یک تجربه مشترک حسی بسیار ناب و نزدیک، بین والد و کودک اتفاق می افتد. فقط در بازی است که والدین و فرزندان یاد می گیرند، همفکری می کنند، یکدیگر را می شنوند و به یکدیگر نزدیک می شوند. متأسفانه بعضی از والدین آنطور که باید برای فرزندانشان وقت نمی گذارند. تصور عده ای از والدین از وقت گذاشتن برای فرزندان، بردن آنها از یک کلاس به کلاسی دیگر است. بنابراین مفهوم وقت گذاشتن و بودن با بچه ها در فصل تابستان اشتباه ادراک می شود. حتما در برنامه ریزی برای اوقات فراغت فرزندان تان ترتیب دادن فعالیت های تفریحی و لذتبخش مشترک و بودن با فرزندان تان را در اولویت قرار دهید. مطمئن باشید که داشتن تجربه های این چنینی به مراتب اثر حسی و تربیتی مؤثرتری دارد. بنابراین در این فرصت برای بودن با فرزندان تان جولان دهید. برای برنامه ریزی با هم بودن، بهتر است هم نظر و صلاحدید والدین و هم میل و نیاز کودکان درنظر گرفته شود و توافق حاصل شود. در 3 ماه تابستان، حتی روزی یک ساعت، تبادل و به اشتراک گذاشتن یک عالمه حس خوب متناسب با نیاز والد و کودک می تواند بهترین برنامه ریزی برای اوقات فراغت فرزندان باشد؛ چون تنها تجربه با هم بودن است که هم والدین و هم فرزندان را به معنای واقعی از تمام اضطراب ها و خستگی ها فارغ می کند.

.

منبع :