آکاایران: مجموعه: تعلیم و تربیت

نیاز به عشق و محبت از تولد با کودک است

 

کودکان تشنه محبتند و مهم ترین منبع برای دریافت محبت، پدران و مادران هستند. برخی از والدین فکر می کنند که تنها با ادای وظایف والدی محبت واقعی خود را ابراز داشته اند در صورتی که در تربیت صحیح و پرورش فرزندان ابراز محبت به صورت اختصاصی ضرورت دارد.

نیاز به عشق و محبت از تولد با کودک است. کودک به واسطه این ارتباط ابتدا با مادر و بعد با پدر و به تدریج با سایر نزدیکان رابطه نزدیکی پیدا می کند. این ارتباط اساس تمام روابط بعدی کودک را تشکیل می دهد که علاوه بر خانواده، شامل ارتباط او با همسر و فرزندان، دوستان، همکاران و اطرافیان او نیز می شود. اما حتما همه شما کودکانی را دیده اید که با سنگ و چوب به جان سگ و گربه می افتند یا در کلاس زورگویی و همکلاسی های ضعیف تر از خودشان را اذیت می کنند.
محبت، اولین درسی که باید به کودک آموخت
تا به حال از خودتان پرسیده اید دلیل این کار چیست و چرا آنها نمی توانند دست نوازش بر سر گربه و حیوانات بکشند.این دسته از کودکان در خردسالی از محبت والدین بی بهره بوده اند. نه به این معنی که پدر و مادر فرزند خود را دوست نداشته اند بلکه به این معنا که هرگز این عشق را بروز نداده اند یا راه های نشان دادن آن را نمی دانسته اند. کودکی که محبت والدین را نمی بیند و در محیطی این گونه قرار نمی گیرد ابراز محبت را بلد نیست. پس به عهده والدین است تا چگونه محبت کردن را به فرزندان خود بیاموزند.
راه های ابراز محبت به کودکان کدام است؟
احساسات خود را بیان کنید
وقتی فرزند خود را به مدرسه می فرستید، به او بگویید دوستش دارید. وقتی مشغول انجام تکالیفش است، باز هم علاقه خود را بیان کنید.حتی نوجوانان سرکش نیز علاقه و توجه قلبی شما را رد نمی کنند.

 محبت به کودک

کودکان تشنه محبتند و مهم ترین منبع برای دریافت محبت، پدران و مادران هستند

 
 در حال نوازش با او گفتگو کنید
این روش ابراز غیرکلامی علاقه است. ایجاد این رابطه با کودکان و فرزندان دوره ابتدایی آسان است. با بزرگتر شدن کودک، ابراز علاقه به این روش سخت تر می شود. ارتباط پوستی برای فرزندان آرامش بخش است پس بهانه های مختلف آنها را در این امر رد نکنید و مورد توجه قرار دهید. گفتن «نه» و ثبات نظر شما در مقاطع زمانی مختلف، قوی ترین نوع بیان عشق است. چرا که به این صورت رفتار شما قابل پیش بینی است.


به سرگرمی ها و علایق او توجه کنید
اگر او به چیزی علاقه دارد که از نظر شما بی ارزش است به علاقه او احترام بگذارید و وانمود کنید که خواسته او برای شما مهم و محترم است.عشق هدیه بی چون و چراست. به کوکان خود نشان دهید که آنها را در هر شرایطی دوست دارید و حمایت شان می کنید. در این صورت آنها هنگام سختی ها و مشکلات با آرامش و احساس امنیت به شما پناه می آورند.
 فرزندان شما برای تصمیم گیری و تجربه موارد نوین نیاز دارند که آزاد باشند. آنها باید بیاموزند که در زندگی مسئولیت پذیر و مقاوم باشند. آنها اجازه دارند شکست بخورند یا پیروز شوند فاقد این که قضاوتی در مورد آنها صورت گیرد. اگر همه نیازها، امیدها و انتظارات فرزندان خود را در یک کلمه خلاصه کنیم، آن کلمه عشق است.  

 راههای ابراز محبت به کودکان

محبت، اولین درسی است که باید به کودکان آموخت

  

اعتماد به نفس را در کودکان ایجاد کنید
در مورد فرزندتان با دیگران صحبت کنید طوری که خودش نیز بشنود. اگر کسی از پسر یا دختر شما تعریف کرد، به فرزند خود بگویید. کمی تعریف و بالیدن به آنها اشکالی ندارد و اعتماد به نفس را در آنها ایجاد می کند. گاه نیز خوب است تا در مواقعی که خودش را به خواب زده او را مورد تمجید قرار دهید. در این مواقع تمجید شما بیشتر بر او نفوذ می کند.

 

 به او توجه کنید
 وقتی با عروسک بازی می کند، بایستید و او را تماشا کنید ، بنشینید و به او توجه کنید. این روش بسیار دقیقی برای گفتن «دوستت دارم» با چشم و گوش است. با این روش به او بها می دهید .
 به او کمک کنید

وقتی که با عجله می خواهد به سرویس مدرسه برسد اگر در مورد غذا ، لباس یا کیفش مشکلی دارد ، به او کمک کنید. اگر می خواهد قلعه یا خانه بسازد و برای جمع آوری قطعات و نقشه آن با مشکل مواجه شده ، به وی کمک کنید و بی توجه نگذارید.

 

گردآوری:بخش کودکان بیتوته

 


روزنامه قانون
فکر نو


.

منبع :