آکاایران: مجموعه: تعلیم و تربیت

لجبازی غالبا در شرایطی که کودک اعتماد به نفس کافی ندارد بروز می کند

 

 زندگی با بچه های سرکشی که رفتارهای ناپسندی دارند، بسیار دشوار است به ویژه اگر راهکارهای پدر و مادر کارآیی خود را در قبال رفتار بد کودک از دست داده باشد. همین موضوع بهانه ای شد تا با مرور چهار رفتار ناپسند و شایع در میان کودکان از روش های مدیریت و مهار این رفتارها آگاه شویم. با ما همراه باشید.

* بچه های لجباز
رفتار کودک را ریشه یابی و تحلیل کنید
لجبازی از جمله رفتار ها و واکنش هایی است که معمولا در کودکان با گریه کردن، جیغ کشیدن، فحش دادن یا تخریب اشیا یا آسیب زدن به کودک دیگر بروز پیدا می کند. به اعتقاد برخی از روانشناسان کودک، لجبازی غالبا در شرایطی که کودک اعتماد به نفس کافی ندارد و مدام همسالان خود را از خود برتر می بیند بروز می کند و گاهی کودک این رفتار را با الگو گرفتن از والدین اجرا می کند. برای مواجهه با کودکی که برای جلب توجه دست به دامن لجبازی شده چند راه پیش رو دارید.
 باید ببینید هدف او از لجبازی جلب توجه است یا اینکه واقعا مشکلی دارد؟ در این صورت دو راه پیش رو دارید:
گام اول:
اگر هدفش از لجبازی جلب توجه است می توانید به راحتی او را مهار کنید؛ مثلا اگر از او خواستید کاری انجام دهد و او بر سر انجام آن لجبازی کرد با این لفظ دوباره از او درخواست کنید که« اگر تونستی این کار رو بکنی؟» یا «اگر تونستی یک شوت محکم بزنی؟» در این شرایط کودک لجباز اگر به دنبال جلب توجه باشد با انجام این کار به دنبال هدفش می گردد.
گام دوم
اما اگر کار پیچیده تر از این حرف هاست و او با شما همراهی لازم را ندارد، باید طی چند مرحله حالت های او را بررسی کنید و ببینید آیا لجبازی عادت ثانویه او شده یا با این کار احساس آرامش می کند؟ شاید تفکیک این مسائل برای تان سخت باشد که در این صورت می توانید از مشاور کودک کمک بگیرید.   

 علت حاضرجوابی کودک

 گاهی هدف کودک از لجبازی جلب توجه است

 

* بچه های حاضرجواب
فهرستی از جملات جایگزین آماده کنید
وقتی از حاضرجوابی کودکان حرف می زنیم مقصودمان زمان هایی است که از کودک پاسخگویی سریع و واکنش بی ادبانه مانند زبان درازی، حاضرجوابی و انواع و اقسام شکلک ها را می بینیم. مصداق این کودکان پسربچه ای است که وقتی بشقاب شلغم یا سوپ روبه رویش است، می گوید: «من از شلغم متنفرم! مزخرفه» یا دختربچه ای است که وقتی از او می خواهید در تمیز کردن اتاقش شما را همراهی کند به شما می گوید: «دوست دارم اتاقم کثیف باشه. اگر ناراحت می شی خودت تمیز کن». در این شرایط چه باید کرد؟ گاهی بچه ها متوجه نیستند که این طور صحبت کردن آنها بی ادبی و حاضرجوابی تلقی می شود. اما برای مهار کردن این رفتار راه حل هایی وجود دارد که امتحان کردن شان خالی از لطف نیست. رفتارهای جایگزین را به او آموزش دهید. با او درباره رفتارش صحبت کنید و بگویید جملاتی که استفاده می کنی مودبانه نیست و بهتر است از جملات دیگری استفاده کنی. برایش جملات جایگزین را تکرار کنید.
به او بگویید به جای آنکه بگوید شلغم مزخرف است می تواند بگوید میلی به شلغم ندارد یا چطور می شود شلغم را مزه دار کرد یا به جای آنکه بگوید من اتاق کثیفم را دوست دارم می تواند بگوید که الان برای تمیز کردن اتاق آمادگی ندارد یا چند ساعت دیگر این کار را انجام می دهد.

 

دومین راه این است که مراقب باشید در برابر بی ادبی او خشمگین نشوید و تنها به او نشان دهید که در این شرایط با او صحبت نمی کنید. او را برای مدتی تنها و به حال خود بگذارید تا درباره رفتارش فکر کند در صورتی که او رفتارش را در موقعیت های مشابه تکرار کرد در برابر خواسته هایش قاطعانه «نه» بگویید و این شیوه را تا زمانی ادامه دهید که از او رفتاری مناسب ببینید.

 

 حاضرجوابی در کودکان
  در برخورد با کودک گستاخ  برخی از نیازهای کودک را بی پاسخ بگذارید

 

* بچه های گستاخ
قاطع و مصمم برخورد کنید
میان جملات و رفتارهای  گستاخانه و کلمات و رفتارهایی که ناشی از ابراز صادقانه واقعیت ها یا نیازهای کودک است، مرز باریکی وجود دارد بنابراین پیش از هر چیز باید این دو را به خوبی از هم تفکیک کنید. برای مثال جملاتی مانند «از این رنگ لباس خوشم  نمی آید» یا «صدای تان هنگام صحبت کردن با تلفن خیلی بلند و آزار دهنده است» در گروه جملات یا رفتارهای گستاخانه قرار نمی گیرند چون کودک شما تنها صادقانه انتظاراتش را با شما در میان می گذارد اما برای آنکه با مصادیق رفتارهای گستاخانه آشنا شوید این فهرست را به ذهن بسپارید. بددهانی، پرخاشگری فیزیکی مانند پرت کردن اشیا، مسخره کردن فیزیکی یا کلامی، بی تفاوتی و بی توجهی ازنشانه های رفتارهای گستاخانه در کودک شما است.
در برخورد با کودک گستاخ قدم اول آن است که برخی از نیازهای کودک را بی پاسخ بگذارید؛ مثلا به او بگویید به خاطر رفتار غیر قابل قبولت دیگر نمی توانم برای آخر هفته تو را به پارک ببرم. به قول تان وفادار باشید حتی اگر کودک درباره رفتار زشتش عذرخواهی کرد، این کار را انجام ندهید اما بابت عذرخواهی اش با او مهربان باشید و از او تشکر کنید اما به او بفهمانید که پیامد کار نادرست را باید تجربه کند.

 رفتار با کودک بی ادب

گاهی بعضی از بچه ها برای پنهان کاری دروغ می گویند و گاهی برای شاد کردن والدین

* بچه های دروغگو
تمرین کنید تا دروغ نگویید
اگر کودک تان زیاد دروغ می گوید باید زنگ خطر را به صدا درآورید و اول از همه به رفتارهای خود و همسرتان توجه کنید. کودک شما بیشتر آداب و رسوم زندگی و رفتارهای درست و غلط را با الگوبرداری از شما یاد می گیرد. در مرحله بعد از کودک تان بخواهید که با شما صادق باشد. برایش توضیح دهید دروغگویی چطور می تواند خودش و شما را به دردسر بیندازد. وقتی آنها را در موقعیتی غافلگیر می کنید که دروغ گفته اند وجدان شان را با پرسیدن سوال هایی اخلاقی بیدار کنید.
به او بگویید آیا دروغ گفتن کار درستی است؟ اگر همیشه همه اعضای خانواده به هم دروغ بگویند چه می شود! از داستان ها و قصه هایی که مفاهیم دروغگویی در آنها نهفته است، استفاده کنید. علت دروغگویی کودک تان را به خوبی درک کنید. گاهی بعضی از بچه ها برای پنهان کاری دروغ می گویند و گاهی برای شاد کردن دل والدین مثل وقتی که کودکی با توپ شیشه آینه را می شکند و آن را گردن برادرش می اندازد. در این شرایط باید به کودک تان آموزش دهید که اگر راستش را با شما در میان بگذارد، شما کمتر عصبانی می شوید. علاوه بر این می توانید برای دروغگویی هم جریمه مشخص کنید؛ مثلا اگر کودک تان به دروغ به شما می گوید مشق هایش را نوشته اما ساعت 9شب متوجه می شوید ننوشته می توانید او را به خاطر ننوشتن مشق هایش برای یک روز از تماشای برنامه کودک محروم کنید و یک روز دیگر هم این جریمه را به خاطر دروغگویی تمدید کنید.  .

منبع :