آکاایران: کودکان و نوجوانان در سایت سلامت دات لایف از اهمیت زیادی برخوردار هستند چراکه آنها آینده سازان کشور خوبمان ایران هستند. برای اینکه آینده سازان کشورمان از نظر جسمی و ذهنی سالم و نیرومند باشند باید همیشه مورد توجه باشند. اگر از دسته والدینی هستید که بنا به مشغله کاری و فکری فرصت تهیه غذا برای کودک خود ندارید و ناهار دانش آموز شما فست فودها و غذاهای فاقد ارزش غذایی هست این مقاله را با دقت مطالعه فرمایید.

آکاایران: فست فود بدترین ناهار دانش آموزان راهنمای زندگی

<>
ناهار دانش آموزان

استفاده کردن از وعده های غذایی ناسالم به اندازه یک یا دو بار، با تاثیر دائمی بر سلامت کودکان و نوجوانان همراه نمی شود، اما تداوم این کار طی سال های متوالی می تواند با عوارض خطرناک و مخربی بر سلامت روانی و جسمانی آنان همراه باشد. از خطرات عمده ناهارهای ناسالم دانش آموزان ، مبتلا شدن کودکان و نوجوانان به چاقی و مشکلات وزنی و دیگر بیماری ها است.

خیلی از والدین امروزی به دلیل مشغله هایی که دارند اغلب به فرزندان خود پول می دهند تا وقتی به مدرسه می روند سر راه به یک ساندویچی مراجعه کنند و فست فود بخورند یا اینکه ظهر که از مدرسه بر می گردند قبل از مراجعه به منزل با همان دست های آلوده و…. به فست فود بروند و غذا بخورند و با شکم سیر به خانه مراجعه کنند.

ناگفته مشخص است که نوجوانان هم بی خبر از بیماری های بسیار زیادی که در همین مقاله به آن اشاره شده این درخواست والدین خود را قبول می کنند و برای بودن کنار دوستان و هم سن و سالان خود و میل کردن یک غذای لذیذ ولی مضر با خوشحالی درخواست والدین خود را برای غذای بیرون قبول می کنند

امروزه بسیاری از مدرسه ها به دانش آموزان اجازه می دهند که از رستوران ها و فست فودهای بیرون از مدرسه خرید کنند. متاسفانه، این غذاها معمولا کالری زیادی دارند و حاوی چربی، سدیم و قند زیادی هستند. اثرات تغذیه نامناسب در مدرسه، به مسائلی فراتر از افزایش وزن ارتباط پیدا می کنند. کودکان و نوجوانانی که چربی، قند، سدیم یا مواد غذایی فرآوری شده زیادی می خورند و ویتامین ها و املاح کمی دریافت می کنند، بیشتر از دیگران با خطر ابتلا به بیماری های مزمن مواجه هستند. این بیماری ها می توانند شامل چنین مواردی باشند: دیابت، سنگ کلیه، ضعف استخوانی، سرطان و بیماری های قلبی. دانش آموزانی هم که به کالری بیشتری نسبت به میزان استاندارد نیاز دارند، در معرض خطر قرار می گیرند و ممکن است در طول فعالیت های سخت یا ورزشی با احساس خستگی، ضعف یا حالت تهوع مواجه شوند.

در مقالات بعد بصورت کامل تر در مورد اثرات غذای دانش آموزان در رشد و موفقیت آنها با شما خواهیم گفت، توصیه می کنیم مقالات زیر را هم مطالعه فرمایید.

بهترین میان وعده برای دانش آموزان چیست؟

باید و نباید های غذایی در زمان امتحانات

کلاس اولی ها ، و آنچه والدین باید بدانند

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف