آکاایران: رفتارهای والدین بر خلق و خوی کودکان تاثیرگذار است. رفتار کودکان مانند تکه های گل رس که در نهایت به گلدانی سفالی تبدیل می شود با رفتار والدین خود شکل می گیرد و همان گونه تکامل می یابد. اگر رفتار والدین با کودکان خشونت آمیز باشد ، کودک نیز فردی خشن و عصبی بار خواهد آمد. سلامت دات لایف در جریان این مطلب ار اثر منفی خشونت بر روان کودکان می گوید…

بهزاد قربانی روانپزشک درباره تاثیر خشونت خانوادگی بر روان کودکان اظهار کرد: تمام کودکان ابتدا در محیط خانه و سپس در مدرسه و اجتماع رفتارها را می آموزند و الگوگیری در بچه ها با مکانیسم های شرطی سازی به دو صورت مثبت و منفی صورت می گیرد و آنها خیلی سریع نسبت به رفتارهایی که می بینند شرطی می شوند. شرطی شدن یعنی خشونت آمیز یعنی این که ذهن کودک اینگونه شکل بگیرد که رفتار با دیگران حتماً باید با خشم و خشونت باشد.

<>
تاثیر خشونت بر کودکان
وی اذعان کرد: وقتی کودکی در هر یک از محیط های خانه ، مدرسه و اجتماع خشونت را تجربه می کند و توجهش به تعامل انسان ها با یکدیگر از طریق پرخاشگری ، تندخویی و تحریک پذیری جلب می شود ، به روش شرطی سازی آموزش می بیند. یعنی او نیز برای احقاق خواسته های خود به خشونت و پرخاشگری متوسل خواهد شد.
این روانپزشک با بیان اینکه رفتارهای خشونت آمیز به طور ناخواسته باعث پرخاشگر شدن کودک می شود ، تصریح کرد: در معاینات کلینیکی و بالینی این کودکان متوجه تاثیر خشونت ، پرخاشگری و رفتارهای نامتعادل خانواده بر رفتارهای آنها می شویم که والدین نیز در این رابطه از خشونت و پرخاشگری وی اظهار ناراحتی می کنند.
قربانی با اعلام اینکه کودکان در رفتارهایی مانند دروغگویی و بدگویی نیز به صورت شرطی سازی در محیط خانه آموزش می بینند ، گفت: کودکان این برخوردهای ناپسند را در خانه و تعاملات اجتماعی با همسالان و کودکان دیگر منعکس می کنند.
وی با اشاره به زمینه ژنتیک در رفتارها و خصوصیات فردی بیان کرد: خشونت و پرخاشگری ممکن است گاهی نشانه ای از یک اختلال روانی باشد که به صورت ژنتیکی از والدین به فرزندان منتقل می شود و در این حالت به جز درمان کاری نمی توان کرد.
این روانپزشک با بیان اینکه پیشگیری از اختلالات رفتاری به راحتی امکانپذیر است ، افزود: با آموزش به خانواده ها برای جلوگیری از پرخاشگری و خشونت و هم چنین رعایت احترام متقابل در محیط خانه می توان از کودک انتظار داشت فردی محترم و آرام بار بیاید.
وی در مورد راهکارهای درمانی کودکان با اختلالات روانی اظهار کرد: در مواجهه با کودک یا نوجوان پرخاشگر بهترین راه حل درمانی مراجعه آنها نزد روانشناس یا روانپزشک است تا با بررسی شرح حال و تاریخچه دقیق از وضعیت روانی و فکری وی ، به علت این رفتارها پی برده شود.
قربانی تصریح کرد: اگر در کنار پرخاشگری علائمی مانند کم خوابی ، اضطراب و رفتارهای تهاجمی نظیر خودزنی و خودکشی است این رفتارها نشانه یک بیماری است که نیاز به درمان های دارویی دارد و بایستی به روانپزشک ارجاع داده شود.

مقاله پیشنهادی سلامت دات لایف در پایان این مطلب :

قشقرق یا علم شنگه به پا کردن در کودکان و نحوه برخورد با آن

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف