<>

آکاایران: تعداد کودکان مبتلا به کلسترول خون بالا در حال افزایش است. بنابراین ، باید راهکارهایی به منظور ایجاد تغییرات موثر در شیوه زندگی و در نتیجه پیشگیری از بروز بیماری های قلبی – عروقی در این کودکان یافت شود. در بزرگسالان اثربخشی رژیم های غذایی گیاهی در پیشگیری از بیماری های قلبی – عروقی در مطالعات مختلف مشخص شده است. در یک مطالعه ۴ هفته ای که نتایج آن به تازگی منتشر شده است ، محققان دریافت رژیم غذایی گیاهی و رژیم غذایی توصیه شده توسط انجمن قلب آمریکا ( AHA ) را در ۲۸ کودک چاق مبتلا به کلسترول بالای خون که در محدوده سنی ۱۸ – ۹ سال قرار داشتند ، مقایسه کردند. افراد دریافت کننده رژیم غذایی گیاهی از گیاهان و غلات کامل ، مقدار محدود آووکادو و آجیل ها استفاده کرده و رژیم غذایی آن ها فاقد چربی افزوده شده و محصولات حیوانی بود. در این کودکان مصرف پروتئین حیوانی از ۴۲ گرم در روز به ۲۴ / ۲ گرم در روز کاهش یافت. همچنین درصد کالری دریافتی آن ها از چربی و چربی اشباع به ترتیب به ۱۸ درصد و ۶ / ۳ درصد کاهش یافت. در این کودکان بهبودی در ۹ شاخص مشاهده شد که عبارتند از : نمایه توده بدنی ( BMI ) ، فشار خون سیستولیک ، وزن ، محیط میانه دور بازو ، کلسترول تام ، لیپوپروتئین با دانسیته کم ( LDL ) ، انسولین و نیز دو شاخص بیماری قلبی شامل میلوپراکسیداز و پروتئین واکنشی C با حساست بالا ( hs – CRP )

افراد دریافت کننده رژیم غذایی انجمن قلب آمریکا ، میوه ، سبزیجات ، غلات کامل و تصفیه شده مصرف کرده و رژیم غذایی آن ها حاوی سدیم کم ، لبنیات کم چرب ، روغن های گیاهی ، مقادیر متوسط گوشت فاقد چربی و ماهی بود. در این کودکان از مجموع کالری دریافتی روزانه کمتر از ۳۰ درصد از چربی و کمتر از ۷ درصد از چربی اشباع تامین شده و میزان دریافت روزانه سدیم کمتر از mg 1500 و دریافت کلسترول کمتر از mg 300 بود. در این کودکان بهبودی در ۴ شاخص مشاهده شد که عبارتند از : وزن ، محیط دور کمر ، محیط میانه دور بازو و میلوپراکسیداز.

نکته عملی : افزایش مصرف غذاهای گیاهی مانند میوه ، سبزی و غلات کامل ، کاهش دریافت چربی به خصوص چربی های اشباع ماننده : کره ، خامه و… درکاهش کلسترول خون در کودکان مبتلا موثر است.

منبع :

Macknin M, et al. “Plant-Based, No-Added-Fat or American Heart Association Diets: Impact on Cardiovascular Risk in Obese Children with Hypercholesterolemia and Their Parents.” The Journal of Pediatrics, 2015

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف