<>

آکاایران:  

نشان دادن دستگاه تناسلی به همدیگر

کودکان پیش دبستانی به دلیل داشتن حس کنجکاوی تمایل دارند که دستگاه تناسلی جنس مخالف را ببینند، در صورت مواجهه با چنین مسأله ای بایستی فاقد اینکه واکنش تندی از خود نشان داد فقط توضیح داد که ناحیه تناسلی قسمت خصوصی افراد است و نبایستی به کسی نشان داده شود و اجازه داد به آن دست بزند.

استفاده از کتاب های آموزشی مصور در رفع این کنجکاوی بسیار کمک کننده است.

بازی کردن و وَر رفتن با دستگاه تناسلی

در خردسالان ( معمولا ۵/۱ تا ۳ ساله به بعد ) تحریک ناحیه تناسلی به روش های مختلف ( با دست یا مالیدن پاها به هم و…. ) یک امر نسبتا شایع و کاملا طبیعی است و تنها اقدامی که والدین بایستی در چنین مواردی انجام دهند این است که فاقد انگشت گذاشتن روی آن مسأله  ، به نحوی ذهن کودک را منحرف کنند ( برپا کردن بازی بهترین روش است ) اگر شدت این مسأله آنچنان زیاد است که موجب مختل شدن فعالیت های طبیعی کودک می شود آنگاه بهتر است با پزشک مشورت شود.

ارتباط صحیح والدین با فرزند جنس مخالف

مهم ترین مرحله تکاملی کودک در سنین ۳ تا ۶ سالگی شکل گیری هویت و شخصیت جنسی کودک است. به عبارت دیگر ، کودک با رفتار صحیح پدر و مادر و الگوگیری صحیح از آنها هویت زنانه یا مردانه بودن خود را می یابد. ( البته صرف نظر از مسائل ژنتیکی )

کنجکاوی کودکان در مورد اعضای بدن

در این سنین پسر به صورت غیر خود آگاهانه تمایل به ارتباط برقرار کردن حسی با مادر و دختر یا پدر دارد و این ارتباط تا حد زیادی بوی جنسی می دهد (مثلا اشتیاق و کنجکاوی در دیدن بدن عریان پدر یا مادر ، تماس های فیزیکی نزدیک و معنی دار و… ). در این مرحله تکاملی ، حس عشق و نفرت در ضمیر ناخودآگاه کودک نسبت به والدین خود دائما در حال جنگ و ستیز هستند. برای مثال دختر از یک طرف به پدر عشق می ورزد و در مقابل به مادر به چشم یک رقیب می نگرد. ( در ضمیرناخودآگاه ) از طرف دیگر ممکن است بر اثر مجموع وقایع و رفتارهای نادرست پدر و مادر ، در دختر حس نفرت نسبت به پدر( احساس خیانتی که در اثر برقراری ارتباط با مادر دارد ) پیدا شود. این مسأله در مورد ارتباط پسر با مادر نیز صادق می باشد. برای اینکه کودک به درستی این مرحله را پشت سر بگذراند و با والد هم جنس خود همانند سازی کند ، بایستی نکات زیر را پدران و مادران رعایت کنند:

تمامی تمهیدات لازم را به خرج دهید تا کودکان متوجه ارتباط جنسی شما نشوند.

از حوالی ۲ تا ۵/۲ سالگی کودک به بعد ، بهتر است پدر و مادر در پوشیدن لباس های خود در خانه با احتیاط عمل کنند و تا حد امکان استحمام آنها توسط والد هم جنس صورت گیرد.

در صورت بروز هر نوع رفتار غیر عادی کودک با والد جنس مخالف ، بایستی بلافاصله به نحوی زیرکانه از آن موقعیت خارج شد. مثلا اگر دختر ۳ ساله می خواهد روی شکم یا پاهای پدر دراز بکشد بایستی به دلیل موجه پدر از آن موقعیت ایجاد شده خارج شده و ذهن کودک را با کار خوبی ( ترجیحا توسط مادر ) منحرف کرد. ( مثلا مادر بگوید : ” دختر گلم میای با هم آبمیوه درست کنیم تا موقع کارتون همه با هم بخوریم ؟ ”  )

از بوسیدن لب ها خودداری کنید.

مادر با دختر و پسر با پدر زمان های خوش بیشتری را با هم بگذرانند. ( لزوما با برنامه ریزی )

از هر نوع رفتاری که باعث بروز احساس طرد شدگی در کودک شود جدا خودداری کنید ولی هوشمندانه کودک را به طرف همسر سوق دهید.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف