آکاایران: گاهی وقت ها رفتارها و عصبی بودن کودکان موجب نگرانی والدین می شود و این پرسش را برای آنها بوجود میاورد که آیا واقعا کودک در سلامت کامل روان هست، رفتارها و عصبی بودن کودکان نشانه چیست؟ چه اقداماتی در مقابل کودک عصبی باید انجام داد تا او آرام شود؟ این پرسش هایی است که مادران دلسوز به دنبال پاسخ آن هستند و امروز سلامت دات لایف به آن خواهد پرداخت.

bxs1

<>
رفتارها و عصبی بودن کودک

گاز گرفتن کودک و ضربه زدن او نگران کننده است؟

۱- بله

۲- خیر

پاسخ  درست: گزینه ۲

 رفتار خشونت آمیز کودکان زمانی که در حال یادگیری قوانین دنیای اطراف خود هستند امری طبیعی به شمار می رود. برای برطرف کردن رفتارهای او در لحظه شاید بهتر باشد او را ازشرایط خاصی دور نگه دارید.

برای بهبود رفتارهای او در طول زمان، “کار خوب” را با نشان دادن رفتارهای ملایم برای او به نمایش بگذارید. وقتی به جای گاز گرفتن، ضربه یا لگد زدن از کلمات استفاده می کند رفتار بالغانه او را تحسین کنید. برای جلوگیری از ناهنجاری های ناگهانی، برای او قبل از ملاقات و بازی با دوستانش برنامه ریزی کنید تا بخوابد یا یک میان وعده بخورد تا در بهترین حالت خود باشد.

در جمع بچه ها، کودک من به جای بازی با آن ها، در کنارشان بازی می کند. آیا مشکلی وجود دارد؟

۱- شاید

۲- خیر

پاسخ درست: گزینه ۲

کودکان نوپا بیشتر اوقات به جای بازی با هم در کنار هم بازی می کنند. اما قرارهای بازی با بچه ها را به هم نزنید. شروع زود هنگام بازی در کنار سایر کودکان بسیار مهم است، زیرا کمک می کند تا دوست شدن را فرا بگیرند. به پیشنهادهای زیر دقت کنید تا رفتار کودکان در این برنامه ها دوستانه تر باشد.

۱-  مدت زمان این قرارها را کوتاه تر کنید

۲- بازی ها را دو نفره کنید.

۳- اسباب بازی هایی که ممکن است موجب دعوای بچه ها شوند از دسترس آن ها خارج کنید.

کودک من سبزیجات نمی خورد، آیا می توانم به او اجازه دهم فقط ناگت مرغ بخورد؟

۱- خیر اما به تلاش خود ادامه دهید

۲- اشکالی ندارد

پاسخ درست: گزینه ۲

خوردن غذاهای آماده برای مدت طولانی مناسب نیست زیرا موجب اضافه وزن شده و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نمی کند. اما صبور باشید و امید خود را از دست ندهید. عادت های غلط غذایی در این سنین امری طبیعی به شمار می رود.

شاید نگران باشید که او هرگز سبزیجات نخورد. اما او را مجبور به خوردن چیزی نکنید، زیرا ممکن است برای همیشه از آن غذا متنفر شود. به جای آن مدام به او غذاهای جذاب، سالم و بی خطر که خودش می تواند بخورد پیشنهاد کنید. ممکن است روزی خودش با برداشتن کلم بروکلی و خوردن آن شما را غافلگیر کند. اگر نگران این هستید که ممکن است فرزندتان مواد مغذی را به اندازه کافی دریافت نکند، با متخصص کودکان صحبت کنید.

کودک من کارتون دوست دارد، چه میزان تماشای تلویزیون در روز برای او مجاز می باشد؟

۱– نباید تلویزیون تماشا کند

۲- یک ساعت

۳- کمتر از ۲ ساعت

پاسخ درست: گزینه ۱

آکادمی متخصصان کودکان امریکا توصیه می کند که کودکان زیر ۲ سال اصلا تلویزیون تماشا نکنند. زیرا این دروه برهه ای مهم در تکامل مغز کودک شماست. تماشای تلویزیون می تواند مانع یادگیری های مهمی مانند بازی کردن، اجتماعی شدن و فعالیت های فیزیکی کودک شود.

تمایل زیاد فرزندتان به تماشای برنامه های تلویزیونی نگرانتان کرده است؟ می توانید تدبیری بیندیشید. هنگام صرف وعده های غذا تلویزیون را خاموش کنید. تلویزیون و رایانه را از اتاق خواب خارج کنید. تماشای تلویزیون را در طول هفته برای تمام اعضای خانواده ممنوع اعلام کنید.

 

کودک من از ماندن در مهد کودک متنفر است و به محض ورود به آنجا گریه می کند، چه باید بکنم؟

 بهداشت کودک و نوجوان
<>
عصبی بودن کودکان

۱- مهد کودک را عوض کنید

۲- او را به مهد برده و یواشکی فرار کنید

۳- او را محکم ولی کوتاه بغل کنید، ببوسید و به او قول دهید که بر می گردید

۴- نیم تا یک ساعت با او بمانید

پاسخ درست: گزینه ۳

حال کودک شما کاملا خوب است ولی به محض رفتن شما شروع به گریه و زاری می کند. این واکنش اضطراب جدایی است که در حدود ۱۸ ماهگی دوباره در کودک مشاهده می شود. حقیقت این است که شما از این وداع پرهیاهو ناراحت تر از او هستید.

آیا دوست دارید یک راز کوچک را بدانید؟ اکثر کودکان ظرف چند دقیقه بعد از ترک والدنیشان آرام می شوند. یک خداحافظی کوتاه بکنید و به او قول دهید که برای بردن او دوباره باز خواهید گشت.

کودک ۱۵ ماهه من سر خود را به دیوار گهواره اش می کوبد، آیا باید نگران باشم؟

۱- بله

۲- خیر

گزینه درست: خیر

شاید ترسناک به نظر برسد، اما بسیاری از کودکان برای احساس آرامش یا تحریک خود یا رهایی از کلافگی، سرشان را به جایی می کوبند. سعی کنید زیاد نگران نشوید. اما مراقب باشید کودکتان سرش را به وسیله نوک تیز نزند.

اگر کوبیدن سر همراه با مشکلات اجتماعی باشد، مثلا کودکتان به ندرت مستقیم به شما نگاه می کند و به نظر نمی رسد تمایلی برای بازی با شما داشته باشد و یا برای مدت طولانی عمل کوبیدنش ادامه دارد با متخصص کودکان مشورت کنید.

کودک ۱۸ ماهه من در همان سنی که برادرش حرف می زد، قادر به صحبت نیست؛ من باید..

۱- به پزشک مراجعه کنم

۲- به او چند ماه زمان بدهم

پاسخ درست: گزینه ۱

اگر نگران هستید می توانید او را نزد پزشک ببرید تا او را معاینه کند. اغلب کودکان در حدود ۱۸ ماهگی قادر به گفتن ۱۵ تا ۲۰ کلمه هستند. در صورتی که کودکتان حرف های شما را متوجه می شود و دستورات شما را دنبال می کند (مانند کفش هایت را برای مادر بیاور)، با دیگران تعامل می کند و از جهات دیگر  به صورت طبیعی رشد کرده است، جایی برای نگرانی شما نیست. او ممکن است فقط دیر زبان باز کند و اکثر این کودکان مانند سایر هم سالان خود در زمان مدرسه پرحرف خواهند شد.

امیدواریم مقاله آیا رفتارها و عصبی بودن کودکان عادی است؟ مورد توجه شما واقع شده باشد در بخش بهداشت کودک و نوجوان می توانید مقالاتی را مطالعه کنید که در تربیت فرزندانتان مفید خواهد بود.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف