آکاایران: به نقل از باشگاه خبرنگاران، لمس اساس ارتباط نوزاد با دنیایی است که به آن گام نهاده است. حواس پنج گانه از ابتدایی ترین ابزارهای ارتباطی و غیرکلامی نوزاد با دنیای بیرون می باشد که در این میان حس لامسه فواید و کاربردهای فراوانی دارد. این اهمیت تا جایی است که در صورت محروم بودن افراد از این رفتار، در بزرگسالی قادر نخواهند بود که عواطف خود را نشان دهند و در نظر دیگران افرادی سرد و بی روح جلوه می کنند. برخی با تصور غلط از این که نوزادشان به بغلی شدن عادت می کند، سعی دارند کمتر او را در آغوش بگیرند که این باعث می شود تا کودک از رشد روحی، عاطفی و شناختی محروم شده و نتواند نیاز غریزی خود را برطرف سازد.

آکاایران: تاثیرات شگفت انگیز آغوش مادر بر فرزندان

<>
تاثیرات آغوش مادر بر کودک
bxs1

گفتنی است ارتباط جسمانی و عاطفی مادر و جنین پس از تولد کودک را تا مدت ها نسبت به بیماری هایی که مادر نسبت به آن ایمن است، مصون می دارد، چرا که آنتی بادی های انتقال یافته از مادر همچنان در بدن جنین وجود دارد. از طرفی این ارتباط موجب افزایش اشتهای نوزاد شده و مقاومت او را در برابر عوامل عفونی تقویت می کند.

دکتر قربان علی نژاد، روانشناس کودک در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار کرد: لمس کردن یکی از کاربردی ترین روش هایی است که برای کودکان و نوجوانان وجود دارد. حسگرهای پوستی انسان که حامل پیام به مغز هستند در صورت لمس شدن هورمون هایی تولید می کند که در خون جریان یافته و موجب اعتماد به نفس و آرامش نوزاد می گردد.

وی ادامه داد: یکی از اثرات مثبتی که آغوش درمانی بر روی جوانان و کودکان دارد احساس خوشایند و مطلوب بودنی است که در آن ها به وجود می آید.

این روانشناس افزود: لمس کردن بدن نوزاد محرک قوی می باشد که احساساتی شگرف را به وی منتقل کرده و همانند خواندن کتاب برای او باعث می شود که یادگیری او رشد چشمگیری یابد.

فرزند شما آینه رفتار دیروزتان است

علی نژاد با اشاره به تاثیرات آغوش درمانی عنوان کرد: بر اساس تحقیقات نوین هر پدیده ای در کودک هزاران برابر تاثیرگذار است و او قادر است آن را به اطرافش انتقال دهد. حال هر رفتاری که با کودک خود داشته باشید خواه خشونت و خواه محبت، در آینده آن را دریافت خواهید کرد.

وی افزود: مسلماً زمانی که نیازهای فرد در کودکی، نوزادی و جوانی فراهم شود، در آینده رفتارهای کامل تر، بالغ تر و مسئولیت پذیری را از خود نشان خواهد داد. محبت کردن به روش های مختلف به نوزاد ایجاد عشق درونی می کند که در آینده پیرامون او را می سازد. این باعث می شود تا در آینده به فردی خوشبخت، آرام و انسانی سازنده تبدیل شود که بالطبع پیرامونی سازنده و کامل تری را بسازد.

افراد بی احساس کودکی سردی داشته اند

این روانشناس خاطرنشان کرد: مبنای محبت کردن چه کلامی، رفتاری و یا لمسی یادگیری است. وجود نیاز محبت دیدن و انتقال آن به دیگران در کودکان امری طبیعی است که نیاز به یادگیری و پرورش دارد. بهتر است والدین با رفتارهایی درست و سازنده آن را به کودک آموزش دهند. باید گفت آن دسته افرادی که در بزرگسالی قادر به بروز احساسات و محبت خود نیستند در دوران نوزادی و کودکی از محبت اطرافیان محروم بوده اند.

وی به مادران توصیه داشت: لازم است مادران بیشتر در کنار نوزاد خود حضور دارا باشند و بیش از بی تابی های مکرر او نیازش را پاسخ دهند، چرا که نوزاد به شدت این احساس را درک کرده و در این محیط احساس امنیت خواهد کرد و در نهایت رشد هوشی و عاطفی مناسبی را در آینده خواهد داشت.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

.

منبع : سلامت دات لایف